שונה מבפנים

מלכה באיה

הליקון
3/5

אסף שלם: שירה ואקוסטית. אסף גובר: גיטרות. יאיר אלדר: גיטרות. אסף ראביד (כסי): בס. ישראל קמחי: תופים. עידו זלניק: קלידים. הפקה מוסיקלית: גיא מר.

מרגישים שהחבר'ה האלה מגיעים למקצוע חדורי אהבה למוסיקה – מבלי שהם הכי הגדירו לעצמם מה הם רוצים להיות כשהם יהיו גדולים. האווירה בשירים מאוד קוסמופוליטית. אקוסטי-גרוב-רוק ורגאיי. הרבה רגאיי. הביצועים מזכירים במשהו להקה כמו "שוטי הנבואה". אסף שלם כתב ושר שאחרי כל הדרכים הקשות, לומדים לחזור בחזרה, ולא תאמינו "זה עתה נפתחת הדרך לחיים בגן עדן". לא שיר גדול. לא מצטרף להמנון ("חיים בגן עדן") שיר פרווה כזה.
יותר טוב – "רוחות מלחמה" שמתייחס למלחמת לבנון ב', קצב הרגאיי משפר מצב. שיר בפרספקטיבה אישית – על רקע מלחמה. והשלישי בדיסק – "אם את בעניין" (זכה בפסטיבל השירים של ישראל, 2006) – עיבוד שמתחיל אקוסטי ועובר לפופ-רוק. הדובר מזמין אותה לשכוח מהצרות, לברוח מהשגרה, להרגיש שהיא חיה. להיט קצבי, תוסס ורענן, אבל רחוק מהסוג שאומרים פה הם המציאו את הגלגל.
אסף ראביד כתב על מצב הימלטות עתידני –בעידן סוף העולם ב"רכב חלל". הבנאדם בכל זאת מחליט להישאר. והנה, זה שוב בא ברגאיי. נעים ונחמד. אני הייתי מצפה בשיר קצבי כזה לביצוע יותר אנרגתי מאסף שלם כמו שאני שומע ממנו ב"סתיו" – וגם זה ברגאיי אבל עם יותר גרוב מענג – על בנאדם נטול אהבה שמתנצל בפני "אחותו" שאין לו זמן לכל הבקשות שלה, אבל שתיתן לו סימן שאצלה הכל בסדר. אסף שלם בטח מבין את הכוונה טוב ממני. אבל אחלה שיר.

"מלכה באיה" ("מלכה" לזכרו של שי מלכה חבר ילדות. "באיה" – ביטוי לקשר לים ולאווירת הגרוב שחברי הלהקה גדלו עליה בצעירותם) הוא שינוי כיוון לריתם נ'בלוז מתוזמר לכלי נשיפה. המילים נדמה לי משניות בחשיבותן. תן לגרוב לעבוד עליך. והוא עובד בשיר הזה. העיבוד המבריק של הדיסק.
אווירה שונה: "מוצא אחר" אקוסטי שקט, תרגום לשיר של ג'ק ג'והנסון. שיר על הבינו-בינה, שאלות אישיות. השיר הוא כמעט נחיתה לעולם אחר בדיסק.
רגאיי? נו, איך אפשר בלי , הוא חוזר ב"סיר ומכסה", שיר אהבה נדוש, גם ב"מלאך או חמור" שגם נדמה לי נכתבו בשביל עוד גרוב למפזזים. אבל הגרובים המצוינים עושים את העבודה כולל ה-Dub בסיום.
לפי הדיסק הזה – "מלכה באיה" נשמעת Very Live, בשירים די בינוניים שמקבלים דלק מהגרוב. עדיין לא מספיק ממוקדת. עדיין לא בדיסק שייקח אותה רחוק. עדיין לא הדיסק שהייתי מחתים אותם עעל חוזה ארוך טווח.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות