ההסטוריה וההיסטריה מגיעים

פול מקרטני היקר

0/5

"לא ידעתי שאתה מעריץ של הביטלס", אמרתי למישהו שפגשתי בג'אז באילת.

"ואתה הולך להוציא 490 שקל על מקרטני בפארק?"
"בטח!" הוא השיב בצהלה. כמה שזה יעלה – יעלה".

ואללה?  "כי ביטלס בשבילי זה משהו שהוא מעבר לכסף, ואם יש לי צ'אנס לגעת בהיסטוריה אפילו לשעה אחת – אני לא מפספס. אז ככה, אני אומר לו, לך על הכרטיסים היקרים, 1,500 בטריבונות. יש גם ב – 5,000 ל-VIP.

הוא חייך כממתיק סוד. "אז מה, באמת?"
לא ענה.

היסטוריה והיסטריה נכרכים. האמרגנים קוראים לעם ישראל להגיע במחיר כרטיס שנדמה לי הוא היקר ביותר שנמכר למופעי פופ אי פעם בישראל. גם בעולם הגדול כרטיס של מקרטני עולה לצעירים רבים משהו כמו רבע משכורת או כל חלק גדול מהחיסכון שחסכו.
בהודעות לעיתונות גם מצדיקים את מחיר הכרטיס – פול מקרטני הוא אמן הרוק המצליח ביותר בהסטוריה כמלחין, מבצע בשנותיו בהביטלס, להקת כנפיים, בקריירת הסולו. הוא מחזיק כמעט בכל שיא עולמי במכירות תקליטים ודיסקים, גם בשיא – הקונצרט שגרף הכי הרבה כסף אי-פעם, 1990 איצטדיון ריו דה ז'נרו, ולשם הגיע קהל של לא פחות מ-184,000 איש.
נו טוב. מי לא מעריץ של פול מקרטני? שיקום. המנגינות שכתב, המוסיקה שיצר, מקנים לו מעמד שאיזה באך או צ'ייקובסקי של זמננו. בהבדל אחד. בגיל 66, אחרי מותם של ג'ון לנון (כמה הייתם משלמים בשביל שניהם על במה אחת? ממשכנים בית?) הוא עדיין פרפורמר שבא לאצטדיונים ולפארקים לעשות גוד טיים לקהל.

צייקובסקי, בטהובן?  לא מצחיק.  מקרטני גם לא ממש רחוק ממוסיקה קלאסית: ב-1991 הוא העלה על במה את יצירתן הקלאסית הראשונה – The Liverpool Oratorio, וב-1995, העלה עוד יצירה קלאסית – A Leaf. האם הוא נולך לנגן את אחת היצירות האלה בפארק הירקון? מבחינתי? – בכייף, בתנאי שנקבל את כל מה שרצינו ממנו. ביטלס, הרבה ביטלס, כי בכל זאת בשביל 490 שקלים – מגיע לקהל את מה שחשקה נפשו. זה כבר לא עניין של אמנות. זה כבר עניין של צרכנות – Value For Money. האם מקרטני חשב על זה? בואו נעריך שהאמרגנים המקומיים חשבו על זה, והבקשה כבר נמצאת אצל פול. אם לגעת בהסטוריה בפעם האחרונה, אז שלפחות ההסטוריה תגיע. לא להאמין: היא מגיעה. אבל מה: תנו לגעת בחלום ברוגע, בלי היסטריה.

Paul McCartney

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות