בהופעה חיה, ריקוד קטן הסיבוב האירי

יזהר אשדות

הד-ארצי
4/5

הוקלט במאי-יוני 2008 בהופעות חיות, אמפי וואהל תל-אביב, מועדון ברל'ה בלהבות חביבה ובמועדון זאפה בתל-אביב. טכנאי ומפיק הקלטות: אלירן גואטה
להקה: יזהר אשדות: שירה, גיטרה אקוסטית וחשמלית, צוף פילוסוף: גיטרה בס, חלילית אירית וקולות, רו עפרון: אקורדיון, גיטרה אקוסטית, קלידים וקולות, אהוד נתן: בוזוקי אירי, מנדולינה, חלילית אירית, תוף באוראן, דינה לוריא: כינור. שי ברוך: תופים וכלי הקשה.

יש אצלי אוסף נחמד מאוד של מוסיקה אירית, חמישים-שישים דיסקים שלוקחים לנופים הקלטיים האלו, שמעוררים תמיד געגועים למשהו, שלא פשוט להגדיר. הירוק הזה, הפסטורלי הזה. או כמו שאלונה קמחי כותבת ב"סתיו אנגלי", הדבר שהופך את תל-אביב למה שרצינו שהיא תהיה.מן הסתם, זה גם שמשך כמגנט לא מעט הרכבים מקומיים שמנגנים אשכרה מוסיקה אירית בלי להסתתר מאחורי שומדבר. יזהר אשדות כותב בדפי עטיפת הדיסק, שהכל התחיל אצלו לפני 20 שנה כששמע את ואן מוריסון והצ'יפטיינס שלקחו אותו אל מחוזותיהם, אבל פתחו גם צוהר אל המוסיקה שלו.
"כשכינור וחליל מנגנים ביחד ברה מינור, אני מרגיש שהמוסיקה שלי נפתחת ומקבלת את מלוא העוצמה והרגש שלה"
והנה אחרי שנים שהסתפק ב"גיחות" לצליל הקלטי, נסגר מעגל, בהופעה ובאלבום המתעדים את החיבור למקורות המוסיקה האירית. זוהי מעין עסקת חבילה – השירים הקליטים שלו, ("יש לך אותי") שירים שמוגשים בניחוחות איריים ("צילו של יום קיץ", "הבלדה על", "מה תאמרי", "ככלות הקול והתמונה"), שני שירים איריים נטו, Eric And The Angels, ו-Whiskey In The Jar, אחד אינסטרומנטאלי, שמנוגנים בגוונים שונים (גם רוק) ושירים שנכתבו בהשראת הפרויקט ("סתיו אנגלי", "ריקוד קטן")
בסך הכל עשרה שירים (קצר, לא?) שאינם מעידים על מהפך. אשדות מנסה להעיר ולנער את המוסיקה שלו בהיבט של מוסיקאי שמצא הקשרים לפולקלור האירי. בעידן "מוסיקת העולם" זה ממש לא נחשב חריג, ואצל יזהר זה מגיע בקונטקסט של נגיעות פולקלוריסטיות. לא מטמורפוזה. אם להתרגש מיצירה מקורית שנובעת מההזנה הדדית, אז "סתיו אנגלי" הוא שיר נוגה יפהפה, (טקסט מצוין של אלונה קמחי) ו"ריקוד קטן" –הפקה ועיבוד שלוקחים לירוק האירי כולל הכלים התואמים. שיר על שתי נשמות שנפגשו ויצאו בריקוד קטן בלילה לבן בלי טוב ורע ובלי תחושות של זמן. העיבוד הקצבי והעשיר לוקח לבר אירי, אבל הוא יביא אתכם גם לרחבת הריקודים האוניברסאלית. ריקוד קטן? אשדות לוקח את זה לשיא שלא היה מבייש גם את הצ'יפטיינס. וזה ריקוד גדול.

 

Izhar Ashdot Live

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות