המיטב

דובי זלצר

אן.אם.סי דיסק כפול
4/5

אוספי מיטב של מלחינים פוריים כמו דובי זלצר מעוררים מחדש את השאלה – האם קיים משהו כמו "מוסיקה ישראלית" – בעלת תווי זיהוי מוגדרים משלה? זלצר, יליד רומניה, 1932, שעלה לארץ ב- 1947,  הוא מוסיקאי פורה בתחום היצירה התיאטרלית, הקולנועית והסימפונית. מתזמר, מעבד ומנצח שמשתייך לליגת העל של ענקי מלחיני הזמר העברי – סאשה ארגוב, נעמי שמר, מרדכי זעירא, משה וילנסקי, נורית הירש, נחום היימן.

היצירה שלו הפרושה על פני תקופות, בוצעה ע"י מיטב הזמרים והלהקות (הצבאיות, שלישיית גשר הירקון, הפרברים) ,מגיעה אל בימת המחזמר ("קזבלן", "שיי החומש", "איי לייק מייק", "עוץ לי גוץ לי", "שירי חומש",, "שוק המציאות") ואל מסכי הקולנוע ("יהיה טוב סלומוניקו", "פורטונה", "מלכת הכביש", "קונילמל בתל-אביב", "אני ירושלמי", "ארבינקא") , מספקת הרבה להיטים למצעדי הפזמונים של השישים והשבעים.
אחרי שאני שומע 43 שירים בשני דיסקים – אני לא יכול להצביע על אלמנט או מוטיב שעובר לאורך השירים – שאני יכול להגיד – זה נשמע דובי זלצר. אני לא אומר את זה באוריינטציה שלילית.להיפך: זלצר הוא מלחין ורסטילי, בעל דמיון יצירתי ללא גבולות מסומנים, רב השפעות ועתיר סגנונות (מהרומנסרו ועד הסמבה והשנסון) שכתב המון מנגינות נפלאות – חלקן קשורות לאירועים שליוו את תולדות המדינה. ("הימים האחרים" – מלחמת ההתשה, "הכותל" – מלחמת ששת הימים, "המלחמה האחרונה" – מלחמת יום הכיפורים) חלקן בהשפעות שונות – "דבר אלי בפרחים" ששרה גאלוה גיל ה-Slow Ballad Pop האמריקני של שנות השישים, "נערה ושמה כינרת" (במקור בביצוע אשתו דאז גאולה גיל, בדיסק – עופרה חזה) ברוח השנסון הצרפתי, חלקן הפכו לנכסים מהסוג העממי כמו "לחיי העם הזה", שיר הסיום מתוך "איי לייק מייק" ששרים בחתונות, ערבי שירה בציבור. "רוזה" מתוך "קזבלן" שממשיך לדלג על פני הדורות.
"הורה היאחזות" שזלצר הלחין למילים של יחיאל מוהר שנכתב ללהקת הנח"ל של תחילת השישים, זכה לגרסה של להקת "כוורת" ("יודע חקלאי פיקח/ והוא הנחיל זאת לצבא/ שאת הזן יש לשבח/ ולהיטיב בהרכבה") – במקצבים ריקודיים משתנים מפתיעים, ששימרו את השיר מפני התיישנות.

סטטיסטיקה לגבי הדיסק הכפול מצביעה על העדפותיו: זלצר הלחין הרבה מאוד חיים חפר – "הנני כאן", "הימים האחרים", "העיירה של טוביה", "בית אבי", "השר משה מונטיפיורי", "לחיי העם הזה", "הו מרגנית", "אני עושה לי מנגינות", "אנחנו לא נפסיק לשיר", "מה צריך בסך הכל בנאדם". המבצע מס. 1 של שיריו, לפחות בכמות – הוא יהורם גאון. ספרתי 11 שירים של זלצר שיהורם גאון שר, כולל כמובן שירי המחזמר "קזבלן" ובראשם ביצוע לאחד השירים המרגשים שזלצר הלחין למילים של עמוס אטינגר – "יש מקום".
אז מיהו דובי זלצר? זלצר הוא סך כל שיריו ויצירותיו, שפע של מנגינות מקוריות שמרכיבות מארג מוסיקלי שהוא חלק מהוויה המקומית הנפרשת על פני עשרות שנים.

בתמונות: דובי זלצר, יהורם גאון, חיים חפר.

Dubi Seltzer The Best Of

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות