ההופעה.

סיאם 2008 Ciam

מועדון התיאטרון יפו
5/5

ג'ף שפירו: שירה,גיטרה,בס.  הדר גולדמן: כינור אלקטרוני ,ויולה אלקטרונית. פארל לנון: גיטרה. כריס הול: תופים וכלי הקשה. מארק פרגוסון: גיטרה בס.

אני לא יודע כמה מהחבר'ה שהגיעו למועדון התיאטרון ביפו, ראו את סיאם בשמונים בקולנוע דן ובפינגווין. כותב שורות אלו מודה באשמה. בהבדל מתושבי עיר ותיקים, שזוכים להנחות והטבות, ברוק אתה לא צריך להציג "תעודת קשיש" וגם אינך זוכה לשום הנחות, כי מה לעשות, מוסיקת רוק, ובמיוחד זו ה"ניו ווייבית" של סיאם, משאירה אותך צעיר לנצח.

הכרתי בימים ההם את הדר גולדמן כנגן כינור מחונן שעשה הסבה לרוק, אלא שההסבה הכי קיצונית, שלא הכי התקשרה לי עם האיש, הייתה כאשר עבר לתחום הפרסום והקים משרד (זרמון-גולדמן) שגלגל הצלחה גדולה. היום הוא וחברו, הסולן ג'ף שפירו, איש לונדון, עושים את שפעם בשמונים לא נלקח לחלוטין בחשבון – ממתגים את הלהקה. היום במסגרת שינוי המותג נקראת Ciam ע"ש גוף שנקרא Congress Internationaux d’architecture Moderne, שפעל בין השנים 1927 ל-1956, ומטרתו הייתה לתכנן-לבנות מחדש את אירופה המודרנית. זה הראש של הדר גולדמן את ג'ף שפירו. הולך עם יומרה לחדש, או לעצב מחדש את המוסיקה כאשר הקונספט הוא – אין גבולות בין מוסיקה, אמנות, קולנוע, מדע, עיצוב, הוויה, קיום. גם פוליטיקה. קוסמופולטיקה. חברי Ciam מצליחים לגשר בין מגוריהם בתל-אביב-לונדון-נורבגיה.

שנחזור לתל-אביב? חזרנו. במודעות הגדירו את סיאם כלהקה ששינתה את עולם המוזיקה התל אביבי של שנות השמונים. אני נוטה להסכים. זו הייתה אולי הלהקה המקומית הראשונה שהעזה להגדיר עצמה רוק אלטרנטיבי אלקטרוני נסיוני.
ההפתעה היא, שההרכב חידש לפני מספר חודשים את פעילותו בישראל, באירופה ובארה"ב לאחר שחבריה הוציאו לפני כחצי שנה אלבום חדש, ANONYMOUS, תוצר הקלטות  של שלושה מוקדים: אנגליה, ישראל ונורבגיה. האלבום כולל 12 שירים. רובו נכתב והולחן ע"י ג'ף שפירו והדר גולדמן. בחלק מהשירים מעורבים גם חברי להקה נוספים.
על ההפקה המוזיקאלית אחראיים חברי להקת סיאם והמפיקים ג'ון פרייר ופול קורקט (שהפיק הין השאר לניק קייב, פלסבו, הקיור)
והנה אנחנו במועדון התיאטרון ביפו. מנין צצו כל המעריצים האלה, חדשים כותיקים? ואיך נשמעת היום Siam אחרי ההסבה ל-Ciam?

Ciam מחזירה את רוח השמונים כאילו לא עברו כל השנים הללו. בשירים החדשים כ-Misunderstood, Here I Am, Looking For Love, גם קאבר ל-Venus In Furs של וולווט אנדרגראונד. זוהי רוח הנעורים, שכמו מנסה לפרוץ מחדש מהשמונים. זה עדיין הבריטון הנהדר של ג'ף שפירו. טקסטים? נו, טוב, זה לא בדיוק ה"סיפור" שעליו אפשר לרוץ לספר על החבורה בראש חוצות. לא. לא היו לי דרישות לשמוע את כל הישנים שלה. להקה מתחדשת לא חייבת לספק את כל רצונות המתרפקים. In The Realm בהדרנים היה קינוח במקומו אבל הבשורה היא שהמוסיקה החדשה, ההפקה האלקטרונית, השילוב של גיטרות וכינור, הסאונד ה"גותי" הותיק הזה טעון בעוצמות עכשוויות שמגיעות לשירים החדשים, הוידאו ארט, התאורה והסאונד, כל אלה הופכים את "סיאם" רלוונטית ב-2008, ולנוסטלגיקנים כמוני – אטרקציה מחודשת.

סיאם 2008 – קטעי וידאו מהמופע

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות