מבול

אבישי כהן (חצוצרה)

Aanzic הד ארצי
5/5

אבישי כהן: חצוצרה, יונתן אבישי – פסנתר, דניאל פרידמן: כלי הקשה.

 

נעזוב ניתוחים. כששומעים את צליל החצוצרה של אבישי כהן, משהו בפנים מתרחש. איך תקראו לטון הזה? מתקתק-חם. איך תתארו את הצליל? סיפורי-ציורי. קטעים 2 (Heavy Water: Proloque) ו-3 (Heavy Water) מצטרפים לתמונה חורפית מהורהרת, סולו חצוצרה חופשי שמשרטט תחושות, ובהמשך מצטרפים ההקשה והפסנתר כמו להתעוררות/ התפקחות מחלום.

"המבול", כך קרא אבישי לאלבום. 7 קטעים שמנסים לתאר את סיפור השיטפון הגדול ביקום על שלביו – מהטיפות הראשונות ועד התחדשות האדמה אחרי המבול. זה גם ניסיון לגעת במהות המחזוריות שבטבע, שהמוות הוא חלק ממנו. הזרימה הזו שהיא הקיום.

היצירה הזו מצטרפת לטרילוגיה שלו, שנוגעת במהות הקיום האל-זמני. "המבול" אומר חיים שלפני ואחרי המבול. מנסה לתאר חיים לגעת בהוויה הזו של חיים בעבר והתחברותם לחיים שבהווה.

מילים, רעיונות נושאים, אבל המוסיקה חזקה יותר.  אבישי כהן "מתחבר לטבע", מנגן  מאוד אקספרסיווי. מצליח לגעת ביופיו, בעוצמותיו. ההרכב המצומצם מעניק לו את המינונים הנכונים ביצירת המרקם הזה שמתייחס להתנהגות הטבע. יונתן אבישי בנגינה מינימליסטית ודניאל פרידמן בהקשה חסכונית, נגיעות ידיים מעודנות. הם מאפשרים לאבישי להבהיר את הקווים של צליל החצוצרה העדין, השמיימי משהו. אנחנו בטרילוגיית "ביג ריין" של כהן. ואחרי שמאזינים ליצירה הזו (סוויטה), אפשר להפליג למרחקים בסופרלטיבים. (רוצים: חצוצרן הג'אז הטוב ביותר שיצא ממקומותינו, ואני לא נסחף) אבל יותר חשוב לומר: להאזין למוסיקה של כהן, היא הפלגה למסע צלילי תחושתי ענוג ורגיש.

אחרי העשר דקות של אווירה חורפית, משהו מתעורר בהדרגה בNature Dance, יוצאים מהאווירה האפרורית. קרני שמש מבצבצות. קצב קל מתווסף. הקטע המסיים Cycles "מעגלים" (כ-15 דקות)  מנסה לגעת בכל הוויית היקום הסובב, עתיר צבעים, מיוחד ומורכב.

האלתור של אבישי מספר את הסיפור. היכולת לשרטט בצליל את התחושה, לתאר התרחשות (הפסנתר של יונתן אבישי בקטע הראשון מאפשר  להאזין לטיפות הגשם) "לגדול" עם הצליל במהלך הקטע, לשמור על המוטיב המלודי. ליצור מוסיקה תחת השראה, ולהישאר מאוד רילקסי, היוצר הרטרוספקטיבי שמתבונן ברוגע בהתרחשות מהמרחק שלו, ולמעשה מתעלה מעל הטבע האנושי, כי הוא זה שמייצר תחושות פחד, חרדה והיסטריה, והטבע הוא נטול התחושות האלה. הטבע מקבל את המבול ותוצאותיו מבלי להגיב כפי שאנחנו כבני אנוש הינו מגיבים. זוהי נקודת המוצא של היוצר.

אמרנו יוצר, שזה היכולת להביע רעיונות ותחושות בצלילים.

ואבישי כהן ב-Flood הוא יוצר. תקראו לזה יוצר של "ג'אז מודרני", ואם ג'אז מודרני משמעותו – פריצת גבולות או הרחבת גבולות הדמיון והמוסיקה, אז אני הולך על זה.

 

ראיון הופעה

Avishai Cohen Flood

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות