אני שר בשבילך

אופיר כהן

פליי רקורדס
3/5

אם הכל מלמעלה נכתב/ זה הזמן שנלך אל הרב"

 

אופיר כהן שר את אהבתו, כה גדולה היא שחופה כדת וכדין הוא מבקש, ובשביל אהבת נצח הוא מוכן אפילו להסתפק בדירה קטנה. הכל הרי מלמעלה נכתב.

כהן מאוהב כבר בשיר הראשון על קצב שנלקח מלחן "יווני עממי" (תודה לכל מספקי הלחנים היוונים העממיים האלה. מה, הם לא נכתבו ע"י אנשים או שאין אקו"ם ביוון)

כבר על  השיר הראשון אני מזהה אחלה זמר, קול עדנים שמעדיף את התבנית השבלונית.

אבל אפשר אחרת: שירם של רונן ירקוני ויוסי חן הוא שיר אהבה פשוט מוד, רחוק מלהיות מתוחכם, אבל הלחן, הקול והפשטות מתחברים.

ההפקה והעיבוד של ליאור קינג לוקחים את "כשאת נוגעת" אל הרחבות – כשהטקסט אומר משהו כמו "חום גופי עולה כשאת נוגעת, כל גופי רוקד ומתנדנד"… שזה טקסט שלא הייתי מראה גם ליוצרים מתחילים. "ברקע מתנגן שיר שקט" שר אופיר אבל תוכנת הקצב – עושה מזה שיר מאוד לא שקט.

העינתוז האוריינטאלי מגיע ל"מה את מרגישה" שהולך עם קצב אלקטרוני. החברים לשו הציעו לו לברוח, למרות שהוא יודע שהיא אינה מלאך – אוהב אותה. נשאר רק – שהחמקנית הזו – תספר מה היא מרגישה כלפיו. מה היא לא חשה שהוא חושק בה. דווקא אחלה להיט לחאפלה. מברוק לרן אביב על העבודה המהוקצעת.

ב""תגידי" אופיר קשקש שיר. גם אותו לא הייתי מציג אפילו בכיתת מכינה טיפולית לכתיבה שירים – קשה איתה קשה בלעדיה ענן שחור משייט לו מעל ביתו. ושתושיט לו יד כדי שיהיו גוף אחד. הוי.

"בלי אהבה" (דוד אשכנזי-רן אביב) לעומת זאת הוא הקלות היותר נסבלת, מילים מתחברות לחרוזים פשוטים, והטקסט אינו גורם לך להתגרד. הצטרפותו של אבי פרץ משדרג את השיר לכדי להיט כפיים משמח לבבות.   עוד להיט: "תגידי מה נהיה" הוא כתב ב-icq, ובקשר אינטרנטי הוא מוכן ללכת בשבילה "עד קצה העולם" רק שתגיד "מה נהייה" איתה. (איזו שפה זו "מה נהייה?" ככה מדברים היום זכר ונקבה?) אבל מה מנגינה וקצב טובים מסייעים לאופיר לצאת מזה עם שלאגר. מכאן לעוד חאפלת רחבות "הלילה" (בכפיים, ברגליים, באצבעות) שתרים כל סב וסבתא על הרגליים. המחרוזת האלג'יראית בהמשך – נכנסת בקטע אופנתי, ומשה דנינו עשה עיבוד והפקה – לנשק אותו.

אם חשבתם שאפיר כהן נעול על ים-תיכונית, הנה מגע קצת רומבה פלמנקו ב"תחייך" (לא להיכנע לקשיים, תחייך כי חייך לפניך") ואיך אפשר בלי שיר שקט וסנטימנטאלי על אמא לסיום.

אני אומר כמה דברים בשבחו של אופיר כהן. הוא זמר. זמר טוב. זה לא מעט. זמר זה אומר – לא רק לשיר ברגש, אלא לשיר בקונטקסט, להביע נכון. וכמובן – קול. יש לו קול טוב. האם זה מספיק? – תלוי למה. כדי להיכנס לליגה העל של המוסיקה הישראלית – מספיק בקושי. כדי לטפס גבוה בליגה הים-תיכונית – זה מספיק.

  

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות