אמני ישראל שרים לגלעד שליט

גלעד

0/5

אילו גלעד שליט היה יודע –  איזו המולה מתרחשת באולפני ההקלטות למען שחרורו. בימים שהפוליטיקאים סיימו מלחמה, ועדיין אינם עונים למי ששואל על גורלו של שליט, מחפשים ומוצאים נחמה מסוימת אצל מי שמתגייסים בשיר ובצליל לעורר הזדהות, דאגה וזעקה. 

 נהוג לחשוב שכל הצהרה של זמר, שאינה מתחום היצירה שלו – היא מהסוג הפוליטי. יש גם סוג אחר – האנושי-לאומי. רוב הזמרים והזמרות עוסקים בדרך כלל בעניינים שלהם, אהבות, דאגות אישיות, חרדות. והנה הפרץ הזה של הזדהות עם בן נעדר בשירים בכל סגנון – פופ – רמי קלינשטיין "זה לא נגמר" (דוגמית סאונד למטה), ראפ – שי 360 – "כמה זמן" (דוגמית סאונד למטה), וגם בצליל ים-תיכוני – שיקו חייק עם "אחי גלעד"

מקבלים הרבה שירים שהם קודם כל מעוררי רגש והזדהות, באוריינטציה אישית וגם לאומית, אם כי גם כאן רצוי לשמור על פרופורציות. הכיוון של הזדהות בשם הקולקטיב הוליד שיר של שיקו חייק "אחי גלעד"  (דוגמית סאונד למטה) שאומר משהו כמו – "כמה העם יכול עד לסבול?" כלומר – הסבל הוא כבר אינו רק נחלת משפחתו של שליט ומשפחתו, אלא של העם כולו. בואו נאמר שיש גבול להיסחפות. הקולקטיב משתתף בצער ובסבל המשפחה וגם רואה בשליט חלק ממשפחתו – אבל הבה לא נגזים – העם אינו ממש "סובל" בדרגות של הקרובים לו ביותר.

אביב גפן שר שיר נוגה ויפה על "הילד של כולנו". גפן הסביר את זה הכי מדויק בלי להפוך את ההזדהות האישית שלו לסבלו של עם.בראיון הוא אמר: "כבר עברו יותר משנתיים שגלעד נחטף ומי יודע מאחורי כמה דלתות הוא עכשיו יושב מבוהל. הוא לא רחוק מאיתנו, ותפקידם של אלה אשר שלחו אותו הוא גם להחזיר אותו לביתו. חובתנו לעשות הכול כדי להשפיע על הדרג המדיני שייקח החלטה אמיצה. כתבתי את השיר הזה למען משפחתו וחבריו של גלעד ואני תורם את כל הכנסות השיר למאבק על השבתו. חובתנו היא לגלות אנושיות בשעה קשה זו ולהחזיר אותו הביתה" כך אומר אביב, וזה נשמע הרבה יותר אמין מאשר התבכיינות בשם "העם הסובל".

והנה עכשיו ההזדהות מקבלת מימד מחבורת זמרים המייצגת את מה שנקרא גוף אמני ישראל.  מילים פשוטות של נילי פיטרסון, כנ"ל לחן תחושתי נוגע ומגיע של לאה שבת, שגם הצטרפה לקבוצה המזמרת – אחיה שלומי שבת, דויד ד'אור, אריק סיני, אמיר פיי גטומן, ארי גורלי, רינת גבאי, אפרים שמיר, חני דינור, תמר גלעדי ואביבה אבידן.

איך אומר השיר? "מנער אלמוני הפכת לאיש, חייל פשוט שהפך לאגדה.. וגלעד נשבר לנו הלב". וגם זה סוג של שירה בשם הקולקטיב – מזדהה, אמוציונאלית. מתברר שיש צורך כזה – להזדהות כגוף אחד. זה עושה טוב לאקלים החברתי-תרבותי.

אני בטוח שיש ציניקנים שיגידו – מה זה מבול שירי ההזדהות הזה עם גלעד שליט? כולם קופצים על זה. מנסים לעשות הון יחצני. אבל ציניות אינה מובילה לשומקום. בסופו של דבר, לפחות דבר אחד נלמד: מה שהפוליטיקאים לא הצליחו לעשות בעניינו של רון ארד, אולי הזמרים יצליחו בעניינו של גלעד שליט. .

אמני ישראל שרים

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות