הקאמבאק הנצחי

תיסלם 2009

מועדון זאפה ת"א
0/5

דני בסן – סולן, יזהר אשדות – גיטרה, יאיר ניצני – קלידים, יושי שדה – גיטרה, צוף פילוסוף – בס, סמי אבזרדל – תופים.

 

מתי כספי ושלמה גרוניך חוגגים 39 שנים בדרכים עם "מאחורי הצלילים", אז מה הן ה-29 שנים של תיסלם? ממש כלום. עתידם עוד לפניהם.

מה טוב ומה נעים להתאהב בקאמבאק, או כמו שאמר אחד מחברי הלהקה יזהר או יאיר – למה ללכת על חדש כשהישן כבר הוכיח את עצמו. תודו: משפט שקשה להתווכח איתו. אפשר לומר את זה קצת אחרת: אל תוציא ישן מפני חדש. או: מקומה של תיסלם עדיין לא בנפתלין, במיוחד כשהחברה הסלולארית חושבת כי זה טוב לעסקים העתידיים שלה. ובאמת, את הגב השבור של חברות המוסיקה מחליפות היום חברות הסלולר, וזה גב חזק למדי שמתחבר למהפכות הטכנולוגיות. מוסיקה צריכה לעבור דרך הסלולר כדי שהיא תגיע גם לאולם הגדול ולפארק.

אהלן תיסלם. אנחנו בזאפה ת"א. באיזו קלות הקאמבק מביא את התקשורת למקום אחד. מבצע סלקום תיסלם יוצא לדרך. אם הרולינג סטונס ממשיכים להתגלגל – גם תיסלם יכולים. ואולי נופתע כשניווכח כי קשישותם אינה מביישת את צעירותם.

איזה "בוקר של כייף" עבר עלינו בפגישה הקצרה כולל. בשבילי, כמי שמלווה את הלהקה מאז היווסדה, זו הייתה "עוד פגישה" נוסטלגית, והרשיתי לעצמי להתרפק בראיון וידאו מרובע (יושי, דני, יאיר ויזהר) אחרי ההופעה.

הופעה? כשכבר חשבנו שאנחנו מקבלים הופעה, עזבה לפתע הלהקה את הבמה אחרי שני שירים בלבד והחליפה את הקאמבק בשר ודם לקאמבק מצויר בצורת סרט אנימציה. יאיר ניצני ניסח זאת כך: "ניסינו כפילים אבל זה לא הלך. בסוף הלכנו על אנימציה. ככה לא נסתבך עם האיגוד". האמת? ניסיתי לזהות את התיסלמים באנימציה של הסינגל החדש "שעמום". משהו כנראה השתבש בדרך. זה הם?

בואו נחזור ונכיר את הנפשות: תיסלם נוסדה ב-1980 על ידי דני בסן, יזהר אשדות ויאיר ניצני. בביוגרפיות כתוב שהלהקה התפרקה ב-1983. לפי מה שהם סיפורו לי בראיונות אחרי מסיבת העיתונאים – תיסלם מעולם לא התפרקה. תמיד המשכנו להופיע, הם אומרים.

תיסלם נוסדה ,למעשה, באולפני גלי צה"ל. יזהר אשדות (גיטרה) שימש אז עורך מוסיקלי, יאיר ניצני (קלידן) טכנאי שידור. השניים שיצרו וניגנו יחד כתבו אז לאמן חדש – דני בסן שיר מחאה שנקרא "תנו לי רוקנ'רול". השיר שהוקלט באולפן גלי צה"ל ללא ידיעת מפקדי התחנה, הוביל את השלושה לקראת הרכב, שאליו הצטרף יושי שדה. שמה "תיסלם" ניתן לה ע"ש חברת ההפקות של אשדות וניצני.

מהלך העניינים בהמשך: 1981 – "רדיו חזק" אלבום ראשון (תארים: "להקת השנה", "שיר השנה"), ב"תיסלם 2", אלבומה השני של הלהקה הצטרפו הבסיסט צוף פילוסוף והמתופף סמי אבזרדל. 1983 – "לאספנים בלבד", אלבום אחרון שכלל חידושים לשירים שלהם. ב-1990 שבו התיסלמים להופעות איחוד שהולידו שירי חדשים בהפקת יזהר אשדות – "פרצופה של המדינה", "יש לך אותי", חידוש ל"חצבים פורחים" ובישול חדש ל"לראות אותה היום". וכאמור, תיסלם מעולם לא נפרדה סופית מאיתנו. ב-2002, הוכיחו שמועות עקשניות את נכונותן, כשתיסלם הפתיעה בהופעה יחידה במועדון הבארבי תחת שם מסווה "אצבעות הזהב", שהוסר לטובת סיבוב הופעות ששיאו היה בהאנגר 11 עם שורת אורחים – מוקי, מוניקה סקס וסאבלימינל, הופעה שהוקלטה ויצאה ב-DVD  תחת השם "אור של כוכבים"

לראות אותם היום. רוב המראיינים/ות היו יכולות להיות בנותיהם/בנותיהן. אבל הנה ילדי הרוק של פעם באים כדי להוכיח, שרוק הוא עניין מנטאלי, שרוח הנעורים ממשיכה לנשוב במפרשיהם, ושעדיין רחוק הזמן לבקש מהם לתלות את הגיטרות.


תיסלם מהדורת 2009 – ראיונות עם חברי הלהקה


"אור של כוכבים" – הקאמבק הקודם, 2002

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות