כביש 1

עמיר לב

מילים ולחן: עמיר לב הפקה מוסיקלית: עודד פרח
5/5

החספוס של עמיר לב הוא חמישים אחוז, אולי יותר, מהאווירה של הסיפור שהוא מספר. הפעם: אחת שראה אותה בשוק של רמלה לוד, מסתכלת על בגדים שאי אפשר למדוד (אכן, יש שווקים שאפשר למדוד בין דוכניהם, אפילו בשוק הפשפשים), זיהה אותה מיד מכל העיתונים. ויש כאן סיפור שמנסים לפענח.

הוא, הדובר בשיר, יודע עליה פרטים מאוד ספציפיים – למשל שמישהו שחסר "מתבונן אליה מהקיר" ושהיא הייתה נותנת הרבה כדי לשכב דואגת שהוא שוב יחזור. אולי אנחנו יודעים במי מדובר, אבל לא ניכנס לשמות. לב מפליא לתאר אותה, אישה ענייה, מנקה באקונומיקה בלי כפפות, היא לא יכולה להרשות לעצמה לעשות יוגה כשכואב הגב. והיא מתגעגעת. תאור מופלא של אישה שמייצגת מן הסתם נשים מקומיות שמגלמות טראומה. עמיר לב שר את זה בטון דרמטי מאופק, מותאם לקונטקסט, נוגה ונוגע. פולק-רוק שמשרטט בקווים אנושיים פשוטים סיפור של אישה. וככל שאני מקשיב – אני נרגש יותר.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. לי ולחבר יש תחושה שהשיר מספר על ויקי קנפו, שמוזכרת גם בשיר אחר באלבום. השיר מספר על אישה עניה, אך כזאת שהכותב מזהה מיד את מכל העיתונים. "כביש 1", "גן בירושלים בין כל האוהלים" גם הם רמזים תומכים בפרשנות זו. הפזמון כנראה מספר על בנה, שכידוע התאבד לפני מספר שנים בתא מעצר. אני מניח שפרטים אלה לא נחבאו מעיניו של כותב המאמר, אך הוא בחר שלא לציין זאת ("אולי אנחנו יודעים במי מדובר, אך נכנס לשמות"). עבורי הדווקא החיבור של טקסט שהיה יכול להתקשר להמון דמויות אלמוניות, מקבל משנה תוקף כשמדובר באחת כמו קנפו שלא קיבלה את גורלה כמובן מאליו וניסתה לשנות אותו – אולם ללא הצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות