הסלסה של המוסיקה הדרום-אמריקנית

הסלסה

0/5

הסלסה היא אחד הסגנונות היותר דינאמיים במוסיקה העכשווית, הסגנון התבסס חזק בחצי הכדור המערבי. המשמעות של המילה "רוטב חריף" – אינה בהכרח אקוויוולנטית לאופי המוסיקה. "סלסה" היא מושג שמשתמשים יותר במשמעות של סווינג דרום אמריקני – מוסיקה שמכסה טווח גדול של צלילים וצורות, גם לא תמיד מוסיקה שמחה, קצבית ונמרצת. 

זרעי הסגנון נזרעו  כאשר רקדנים עודדו מנהיגי להקות דרום אמריקניות לתבל את המוסיקה שלהם בסווינג. ארסניו רודריגז, מוסיקאי קובני בשנות הארבעים והחמישים של המאה העשרים נחשב לאחד ממניחי יסודות הסגנון. התזמורת שלו כללה פסנתר, כלי נשיפה וחטיבת קצב וכלי הקשה מורחבת. הסלסה הושפעה ע"י צורות מוסיקליות לטיניות רבות – בעיקר מהפרובינציות של פוארטו ריקו, המרנג, סגנון מוזיקלי שהתפתח בהאיטי וברפובליקה הדומיניקנית ומתאפיין בריבוי תופים וכלי הקשה שונים. הקומביה cumbia, מוסיקת הריקודים של קולומביה.  עמוד השדרה של הסלסה  נמצא בסגנון הסון (Son) הקובני, סגנון שצמח החל ממחצית השניייה של המאה ה-19. ההבדל העיקרי בין סלסה למוסיקה קובנית נעוץ בעובדה שהסלסה התפתחה במידה רבה מחוץ לקובה. במיוחד מזוהה הסגנון עם מוסיקאים פוארטו ריקניים.
המושג "סלסה" לא נכנס לשימוש במונח הזה עד לפריצתו של המוסיקאי, המנצח והמעבד טיטו פואנטה בתחילת ה-60. פואנטה היה זה שהביא חידושים לסגנון במהלך השבעים. ג'רי מאסוקי (Jerry Masucci) הניו-יורקי ממקימי חברת Fania Records המפיק הפורה ביותר של מוסיקת דאנס לטינית עד 1980, הוא שעמד מאחורי הכנסת המושג ללקיסיקון המוסיקה הפופולארית. הסלסה פרחה בשנות השבעים – כאשר עבר גל חיפוש שורשים אצל אמריקנים ממוצא לטיני. משנת 1974 היא מזוהה עם הקהילות ההיספאניות במדינות המערב ובפרט בארה"ב. הדרישה הולידה הרכבים קטנים כללו חטיבת קצב + 3 עד 5 נגני נשיפה + זמר אחד או שניים. הסלסה הפכה למעשה צורה מוסיקלית פאן-לטינית, גם במשמעות החברתית-לאומית של האוכלוסיות ממוצא לטיני במערב, והיא ממשיכה לתפקד על תקן מוסיקה לריקודים הפונה לאוכלוסיות גדולות בעולם.

אמנים בולטים

ריי בארטו Ray Barretto
רובן בליידס Ruben Blades
ווילי קולון Willie Colon
לואיז אנריקה Luis Enrique
אדי פלמיירי Eddie Palmieri
טיטו פואנטה Tito Puente
טוני וגה Tony Vega
אוסקר ד'ליאון Oscar D'leon
סליה קרוז Celia Cruz
איסמעאל מירנדה Ismael Mitanda
תזמורת ברודוויי Orchestra Broadway
ווילי רוסריו Willie Rosario

בתמונות: ריי בארטו, טיו פואנטה, אדי פלמיירי ורובן בליידס

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות