בדרך אל האושר

דני רובס

הד-ארצי
5/5

דני רובס של 1989 האמין בשער שיפתח אל האושר. זה לא אושר מובן. אבל זה אושרו המהול באהבה תמימה, עצבות יפה. שר את השיר במלוא הכוונה. מעומק כוונתו. השער אל שער האושר שיפתח למרות כל הבדידות שבעולם.
רומנטיקן חסר תקנה: "מן החשכה למדתי איך בשקט לחכות" ו"שמעתי את פחדייך מרחוק". מנגינה מתפתלת. נוגה ונוגעת. הקול אינו מגיע רק ממיתרי הקול כשהוא שר "אני לכוד איתה". אלא ממקומות שמתחת עטופים צליל אקוסטי. מיתרים סימפוניים.
קולות מקהלת הגברים מרחוק בפתיחת ב"איך הוא שר", וכאן לראשונה קצב מהיר שנושא את המנגינה על כפיים. רובס הכחיש שהשיר מדבר על זוהר ארגוב. רגשנות שכמעט עולה על גדותיה.
"הם לא ילמדו אף פעם" – ביצוע רגשני, רווי מתח על הקרבות שלחמנו. "אני הגורל אני החייל". רובס מלודרמטי. הקצב הסהרורי מסייע להעביר את סערת הרגשות.
"נשמה חוזרת לגוף" השקט נפתח בצליל גיטרת הבס של מיקי שביב. שיר חורפי. הוא מדבר אליה – אחרי שהלכה לחפש את עצמו בחו"ל. זו ש"מסכמת חייה כסיפור עצוב",  מבקש לחזור לכל המקומות המובנים – לדרך הפשוטה. כמו ש"נשמה חוזרת לגוף". גם כאן הטון של רובס מביע תוגה שמגיעה מאמת פנימית.
תקליט מסוגנן, מלודית. תערובת של עצב ורומנטיות, הטון הרחום והחנון מגיע ל"סיאנס" – שיר שמכיל בתוכו את כאבו של דני רובס. שיר אנושי על חולשותיו-שבירותו של הבנאדם. יצירתיות ראשונית מאוד כנה ואמיתית.
"כוחו של המשורר או עניין של אושר" המקצב קליל-ואלסי, בלדה סיפורית, מנגינה זורמת, דני רובס הרומנטיקן הצרפתי שמתחיל את השיר ב"בית קפה, מדרכה ברחוב אפל". זרם מחשבותיו, מילותיו זכו למנגינה מקסימה. עדי דגני הוסיף צליל אקורדיון.
"מישהו משהו". רוקנ'רול סיקסטיז, צליל פסנתר סינקופי, לא תאם את הקו של התקליט. "משהו מקלקל לי הכל" – חוזר למלודרמת הנשמה הנוגה. הוא נתן לה הכל, אבל משהו בא תמיד ומקלקל לו הכל.
"גן המשחקים" את גן המשחקים לעת ערב אופף תום נוסטלגי ראשוני. התבוננות ממרום הגיל על גן ילדותו: "כששיחקתי פה מעולם לא חלמתי שאהיה פעם בן שלושים", עולם הילדות פוגש את עולם הבגרות במנגינה מקסימה. עוד ריגוש בדיסק. עיבוד יפהפה לחליליות. שירים שאם היו יוצאים היום, דני היה מתקבל כיותר מכוכב נולד החדש.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות