אלהים מילים ולחן: שלום חנוך

שלום חנוך

הפקה מוסיקלית: משה לוי אייל ליאון קצב. עיבוד: משה לוי, שלום חנוך, אייל ליאון קצב.
5/5

"אם אלהים היה בא ורואה אתכם/ היה מתרחק מכם היה מתייאש מזמן"
אלהים מככב בשיר של שלום חנוך. לא שליח-משיח, אלא אלהים. זה חידוש. אבל צריכים לסייג מיד. זה לא אומר, שלפי שלום חנוך – יש אלהים. הכל נאמר בתנאי שיש. צריך להקשיב לפאוזה בין "אם היה אלהים" ובין "בא ורואה אתכם" כדי להבין ששלום משאיר לעצמו אופציה ומשחק על כפל המשמעות – בין אם היה בא אלהים לבין אם היה אלהים – בא. לא כפירה, אבל גם לא אמונה.
משוררנו הלאומי כתב בשירו "על השחיטה": "שמיים, בקשו רחמים עלי! אם-יש בכם אל ולאל בכם נתיב, ו א נ י לא מצאתיו – התפללו אתם עלי! אני – לבי מת ואין עוד תפילה בשפתי".
אם יש אל אומר שלום, הוא בטח אינו מדבר עברית, הוא לא כוכב, אם היה שוכן במרומים – הוא כבר היה עושה שלום לא רק במרומיו, ואם יש אלהים – "יש לי איתו הסכם – אני לא מתעסק איתו והוא לא מתעסק איתי". שלום מעניק לאל בע"מ יישות אבהית שיפוטית-מחנכת – "היה כבר מראה לכם" למי שמדברים בשמו.
שיר תוכחה נוקב. שלום שר מתוך שיפוטו-הוא את העם בתוכו הוא שוכן, אומר עליו דברים קשים, שבטח היו מקובלים לדעתו על אלהים – אילו היה, בשמו העם הזה מדבר. היה מתייאש ממנו, מתרחק מזמן. לשלום זה קרה. כל כך התייאש שהוא שר שיר על איך אלהים היה רואה את עמו אילו הוא היה. גם האל היה מתייאש-מתרחק.
מוסיקה: שבים לימי חתונה לבנה.. הפקה שאינה עושה פשרות. קצב רוק-נסיעה רועם, ביצוע דרמטי טעון, רציני, מלודי אבל לא מלטף ולא מתחנף. זועם. סעור מבפנים. במיטבו.

שלום חנוך האלבום החדש

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

8 תגובות

 1. באמת במיטבו. אין ולא יהיה שלום חנוך שני. אומן מבצע ברמתו יש פעם בדור, אולי. שיר מעניין, הפקה מרתקת.

 2. שמעתי ומאוד לא אהבתי.
  כשיצא מחכים למשיח האמירה היתה נוקבת ובמקומה
  כעת לדעתי זו סתם מריחה, חבל.

 3. מבחינתי צריך להיות ההימנון של מדינתנו..
  כ"כ נכון לימים אלו של הרבנות הראשית החרידית,
  כל העוולות שהם עושים לאזרחים.
  מדברים בשמו של ה'

 4. לשלום- נכון שכמו כולנו,גם אתה "לא יודע איך לומר לה כמה שאתה אוהב",אבל,כמו כולנו "כאן על פני האדמה" אתה כן יודע שיש אלוהים,אפילו אתה… אתה זוכר איך אמרת "באל תקרא לי עם"? "ישמור אותי האל מפני האמונה". ובאמת אם היה בא אלוהים -ויום אחד הרי הוא יבוא "ועוד בגלגול הזה", ועד שמשיח יבוא או לפחות יטלפן ויודיע שאלוהים בדרך ,אנחנו מודיעים לך שלום (ואלוהים יכול להעיד על זה) שאנחנו כבר "פתוחים לאהבה" ומצפים בכליון עיניים לצאת הדיסק החדש.באמת.

 5. שלום הרוקר בן ה-62 מראה לכל האומנים הצעירים איך עושים רוק איך כותבים רוק ואיך מבצעים רוק בצורה הטובה ביותר הבוטה והישירה ביותר – כל האמת בפנים. כך הוא היה לפני 30 שנה ויותר, וכך הוא גם היום. הוא לא השתנה לנו וטוב שכך.
  אולי ברי סחרוף הוא היורש…אולי, אם יעז יותר.

 6. כששמעתי את השיר לראשונה, הוא התנגן ברדיו בבוקר והתעוררתי מזה.
  אחרי הרבה בקרים של אי רצון לקום, השיר הזה גרם לי לרצות לקום.

  ובקשר לתגובות:
  שני אנשים הזכירו בתגובתם את "מחכים למשיח". משיח המוזכר בשיר, אינו משיח בן דוד המדובר והשיר אינו עוסק בו. זהו שיר על המשבר הכלכלי ונפילת הבורסה. לאנשים אין סבלנות להקשיב לבתי השיר, רק לפזמונים. חבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות