זמר ספרדי טהור

רבקה רז

שירי הלאדינו היפים
5/5

כמעט שכחנו, אבל כשרוצים לשמוע מוסיקה לאדינו, מקשיבים לרבקה רז שרה Yo M'enamori D'un Aire, או "התאהבתי ברוח". גם ל – Morenika המוכרת כ"שחרחורת", וגם "צור משלו אכלנו" נמצא פה. "ציון הלא תשאלי" הוא ראשון השירים באוסף המושר בעברית. ואחרי האקפלה ""נאני נאני", אפשר להתאהב לא רק בלאדינו אלא בזמרת הזו מחדש. וזה קורה לי אחרי שגיליתי את שירי הלאדינו (השפה שהתפתחה מצאצאי מגורשי ספרד) באמצעות הזמרת המופלאה יסמין לוי.
אני זוכר את רבקה רז ממחזות זמר כמו "גבירתי הנאווה", "המלך ואני". אוסף שירי הלאדינו הוא מבחינתי – גילויה מחדש. קולה האופראי נדיר באיכויותיו, והיא שרה את שירי הלאדינו כאלו נולדה לשיר אותם באהבה גדולה, בתשוקה..

דיסק ראשון – מתוך פס הקול "זמר ספרדי טהור" (1978), מתוך האלבום "מזמורים – שירת ספרד קודש וחול" (1979), מתוך ההצגה "בוסתן ספרדי" (1970) בעיבודיהם הקלאסיים סימפוניים של שמעון כהן ויצחק גרציאני. העיבודים החדשים (דיסק 2) של בנה צחי רז (הקלטה באולפני IR בניו- יורק 2003) היותר אתניים-עממיים לשירים מתוך ספר הרומנסות והאנתולגיה לחזנות ספרדית מאת יצחק לוי. רבקה רז מעידה בפתח החוברת המצורפת לאוסף (אסף, ערך והפיק: אילן בן-שחר), שהיא הקשיבה ללאדינו באמצעות אמא רוזה – משחר ילדותה בשכונת אבן-ישראל בירושלים. למעשה, זמירות הלאדינו בקעו מחלונות רבים בשכונה. רז השתתפו בהפקה הראשונה של "בוסתן ספרדי", עפ"י מחזהו של יצחק נבון.

והנה, החזרה הזו לשירי הלאדינו בקולה היפהפה – משיב רוח חמה מן העבר, ומותר להגיד נוסטלגיה מלבבת.

Songs Of The Sepharadi The Beautiful Ladino Songs Of Rivka Raz

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. נתקפתי נוסטלגיה וחשבתי לעצמי שירי הלדינו יחזירו אותי ה
    ביתה יותר נכון לאנשים שהם בעצם המשפחה המהות
    שלי לאבא לדודות אח אילו דודות רוזה שרה ואסתר שתבדל לחיים ארוכים אז זהו מה יותר נכון מלהקשיב לרבקה שכן היא בת דודתי

  2. אני קרובת משפחה של רבקה רז .וזאת הפעם הראשונה ששמעתי אותה שרה, סבא שלי וסבא שלי אמרו לי שהיא העדיפה לטוס לכול מיני מקומות מאשר להישאר בארץ ולהקים משפחה, וסבא שלי הוסיף שאני דומה לה ,וגם אני אוהבת לשיר ולשחק .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות