עם המורים של "הד" – יוסי מר-חיים, רפי קדישזון, משה מורד

מכללת הד - לומדים מוסיקה

0/5

מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול? "מוסיקאי", עונה הילד. "מוסיקאי?" קופצים אביו או אימו. "אתה יכול להסביר את עצמך?"
אין לי תכונות של אמא פולניה, אבל אני חושב שהפעם היא צודקת, והילד צריך לחשוב על השאלה הפולנית הטורדת לפני שהוא עושה את הצעד. לא חייבים ללכת דווקא על מוסיקה. מה עם עיצוב שיער? דיקור סיני. הילינג. קוסמות. נפחות ברזל. לא חסר.
אבל מוסיקה? מה בדיוק מחפשים בלימודי מוסיקה? עוד כוכב נולד? תולדות הג'אז? סאונדמן? גיטרה? קומפוזיציה? תופים? מה בדיוק אתה רוצה לעשות עם זה? מה בכלל כל כך מושך בלנסות להגיע לשומקום?
לפני כמה שבועות הגעתי ל"רימון" ברמת השרון לראות מקרוב את המירי מסיקות העתידיות. מה אגיד: ריח הכוכבות לא עלה באפי. רבצו שם עשרות על הדשא, נותנים לקרני השמש לשזוף. ושאלתי: כל אלה רוצים להיות כוכבים? על מה הם בדיוק מוציאים את הכמה אלפי שקלים? יש קורס איך להיות סטארים? מצטייני תלמה-ילין, למשל, המשיכו לחו"ל. הם ידעו שאין להם מה לחפש פה. אני מדבר על מוסיקאים, כי טכנאי סאונד זה עוד מקצוע שההיצע בו עולה על הביקוש.
מצד שני – ללמוד מוסיקה. כמה נפלא, נשמע אפילו יותר מביו-טכנולוגיה. הסקרנות הביאה אותי לתחקר קצרות שלושה מורים ממכלל."הד", המנוהלת ע"י יהודה כהן (הקים את המיכללה וייסד את תכניה ב- 1988), הדאון טאון סקול אופ מיוסיק של תל-אביב שנמצא אי-שם בין לוינסקי לתחנה המרכזית הישנה.
שאלתי אותם מה הם חושבים על לימודי מוסיקה ומה מושך כל כך הרבה אנשים צעירים ללחוץ על אמא ואבא לשחרר כמה אלפים מחשבון הבנק בהבטחה שאם לא מוסיקה – אז שומדבר.

שוחחנו עם יוסי מר חיים, מלחין, מעבד, מבקר מוסיקלי, חתן פרס אקו"ם על "מפעל חיים במוסיקה", בעבר הרצה בחוג לקולנוע ובאקדמיה של אוניברסיטות תל אביב וירושלים . ב"הד" מרצה יוסי על תולדות הפופ והרוק ותולדות הג'אז ומדגים בנגינה.
רפי קדישזון, מלחין, מנצח, מעבד, פסנתרן בתחומי המוסיקה הקלאסית והמוסיקה הקלה.זוכה פרס ראש הממשלה 2008 לקומפוזיציה. המנהל הפדגוגי של מכללת "הד" ומלמד פיתוח שמיעה, מבוא למוסיקה לקולנוע, תזמור סימפוני/ניתוח צורות, קונטרפונקט, קומפוזיציה, וכן מעביר סדנת ביצוע בתחום הזמר העברי.
משה מורד, עורך ומגיש רדיו, יועץ ומפיק מוסיקלי, לשעבר מנכ"ל חברת התקליטים N.M.C ולאחר מכן מנהל השיווק הבינלאומי של חברת התקליטים EMI. דוקטורנט ב   University of London  בתחום האתנומוסיקולוגיה – School of Oriental and African Studies.  ב"הד" מרצה מורד על מוסיקת עולם ותעשיית המוסיקה.

 

לראיונות עם מורי מכללת "הד"

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות