אוסף זכרונות

רן כהן

התו השמיני
4/5

האריזה: דיסק בתוך מעטפת בד מכופתרת מאוירת – חלק מכל החבילה המסוגננת, המוקפדת של הדיסק. צילומי אווירה, גרפיקה יפהפייה. ספרון מנייר משובח. מי משקיע בימים אלה משאבים כאלה על דיסק?
מי זה רן כהן? בדף שהגיע עם הדיסק כתוב: 29, גדל בר"ג ובקרית אונו, חזר לארץ אחרי שש שנים בניו-יורק. מאחוריו לימודים בבתי ספר גבוהים כברקלי בבוסטון, סיטי קולג' אופ ניו-יורק. לא הרבה מעבר. המוסיקה תספר קצת יותר. רן הוא סטורי טלר, רגיש ונרגש ששר את הסיפור הרומנטי דרמטי וסעור הרגשות שלו "כמו מתוך סרט" שפותח את הדיסק. או הסינגר-סונגרייטר שתמה מה יהיה השיר הבא שיכתוב ("כותב לי מילים") אוסף זכרונות שנדלה ממאגר אינטימי.
הצלילים – הם תחנות שונות במסלול השפעות: לעיתים מוסיקה ברזילאית אינטימית, מלודית להפליא. עיבודים אקוסטיים עשירים שמעניקים את המינון הנכון. הטון רך-חם-אינטימי. הצבע הקולי של לורן פאר שמתווסף ל"אוסף זכרונות"  כדי להדגיש את השורה: "ואם תגעי בי כאן עכשיו/ אז יתווספו בי עוד צבעים". ואפשר היה להגיע כאן לשיר מושלם אלמלא שורת הקיטש המסיימת (תמיד אפשר ללטש יותר) : "ואם תתני חיוך קטן/ תשוט נפשי בנחל צר אל מקום כה מאושר". הקו המלודי המורכב ממשיך להתעטף במגע הברזילאי הזה ב"אותיות זהב" – שיר על יחסים מנקודת מבטה או מנקודת הפנטזיה שלו. רכות הרמונית כובשת. טון קולו הנמוך.
כנוע-האהבה שמחפש את עצמו בחלומה, זהו רן כהן במקצב ואלסי מסעיר ובנגיעות פלמנקו ל"מנחש את חלומך". חסרה קצת דיקציה ודיוקים בשירה – אבל הטון התחושתי מגיע בסערת רגשותיו. השריקה ב"שתי ציפורים" מחזירה לחלקה הברזילאית – סיטואציה שמתרחשת בגן, טון מאופק יותר, שירה קצת סגורה. פלאטית.

 פרטים משיחות רומנטיות בינו ובינה מקבלים ב -"אמרת לי"  בקצביות פאנקית מפתיעה. "סופת שלגים" – מטאפורה על תחושות אהבה עם אזכורים לסיפורי אגדה מאזכרים  את סיימון את גרפונקל, אבל משהו חסר כאן כדי שזה יכבוש. קסמו המלודי של רן כהן מגיע בשיר קטן ויפהפה אקוסטי למהדרין "הלוואי שיהיה לך רע", על "משוררת אלמונית שמחפשת הכרה.
צליל מיתרים וקול רכרוכי פותח שיר אהבה נאיבי –"שלום יפה" – טלפון חיכה שתתקשר והוא … "שותל זרעים של אושר עמוק באדמה". טקסט אהבה די פשטני אבל מנגינה וטון תמים וחמים שיוצרים אמינות. רן כהן מאפק התרגשות, מצד שני מעניק לה מתקתקות אישית יפה.
היכרות ראשונה עם יוצר מיוחד, פולק-בוסה-ג'אז, שהשפעותיו נספגות יפה במנגינות ובעיבודים של שיריו האינטימיים. לא הכל מלוטש, יש מקום למקצה של שיפורים (טקסטים, ביצועים) אבל בסך הכל – שמחתי מאוד להכיר ואשמור על קשר.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. ללא ספק משהו מרענן מיוחד ומלא כישרון
    אהבתי מאד את השני שירים שניתן לשמוע כאן
    אקנה את הדסיק!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות