מונו ההופעה

שלומי סרנגה

זאפה הרצליה
3/5

נגנים: אהרון קמיגורוב – קלידים, אודי אור חיים – תופים, נרי פרידנר – בוזוקי וגיטרות, צפי שלמה – בוזוקי, משה אטיה – גיטרה, עודד גולדשמידט – באס, דודו ניצני – דרבוקה.

כמעט רצח לי את הערב במשפט הפתיחה כשפנה ליושבי המועדון: "כאן זה לא יהודית רביץ". הלו, סרנגה מונו. לא רוצה להעליב באיזו עקיצה שממש עומדת לעזוב לי את הלשון, אבל היית פעם בהופעה של רביץ? תאמין לי: נו דאל מומנט. אמנם לא הפיזוזים והענטוזים ששטפו את הערב שלך מחוף אל חוף, אבל גם אצלה מסיבה. בשתי עיני ראיתי. אשכרה רוקדים. רק לקוות שהמשפט הזה לא הולך איתך ממופע למופע.
אבל הבנתי למה התכוונת אחרי שראיתי את ההילולה שהתחוללה. זה התחיל די סולידי: הם שרו איתך יפה "צור משלו אכלנו", שיר לדינו, וגם "איפרכו" (אלינור) המוכר מזוהר ארגוב, הגיע לפני שהקהל סיים את האטריה האחרונה בצלחת. "מונו" כבר נתן את האות לגבר השמנמן שלצידי לנטוש את כוס הבירה ולהוציא את זוגתו לפיזוז משחרר אברים.
מוסיקה יוונית במועדון ישראלי זה משהו שלא תקבל בשום טברנה בפיראוס. תמהיל מתוכנן טיפ טופ שלוקח בחשבון את מועדון הזמר הים תיכוני הלאומי. זה הולך עם ה"בום פם" של אריס סאן וה"דם דם" של טריפונאס וה"טרפטוני" המוכר משלומי שבת. ואם להחניף עוד יותר, מגיע גם ה"סוקרטס סופרסטאר" של להקת אלפידה מהאירוויזיון של 1979 בירושלים וגם דואט עם קולו-רוחו של המלך הנצחי של המוסיקה המזרחית זוהר ארגוב ז"ל בשיר – "עוד יבוא יום", שהושמע לראשונה בפסטיבל הזמר בסגנון עדות המזרח "למנצח שיר מזמור" 1975 בביצוע זוהר ארגוב עצמו.סרנגה יוון את השיר והשאיר את ארגוב בסימפול. גימיק? – בטח גימיק. ארגוב מושחל לתוך השיר, אבל מאבדים אותו ואת הטקסט. לא שיש כאן טקסט שאי אפשר בלעדיו אבל ברור שה"מאנה מאנה" של סרנגה תשתלט.

וקיבלנו כמובן, את הסוויץ' שסרנגה, הזמר הישראלי הכי יווני מאז קום המדינה, עושה בימים אלה – מעבר לשירים בעברית – "מונו", "האמנם את תלכי בשדה" ו"מקום אחר". אם יצאתי עם ריגוש אחד, בודד מהערב הזה, מהסוג שאפשר להגיד – הופה, שיחק אותה בשינוי – הרי זה "מקום אחר".
בלדת-רגש מושרת בטון נמוך על אחד – על אחד, שונה מכולם, ללא כנפיים של מלאך, שבכל זאת מאמין שיש "מקום אחר "מקום אחר שם אלוהים קרוב יותר", ו"כל חלום שמטפס לשמיים מתגשם וחוזר. קצב איטי, לחן סימטרי יפה, עיבוד מעוטר צליל פלמנקו, ואם אתם נמצאים בספירות האלו של חלומות-במגעים-עם-אלהים, סרנגה יביא אתכם קרוב ובעברית.
אחרי "מקום אחר" חזרנו  לרצפה ל"מימולטה", ל"בום פם" למחרוזת "טרפטוני". הרי גם אני וגם סרנגה יודעים שעוד שני שירים שקטים כאלה, והוא מפטר את השביעיה הנהדרת שיש לו על הבמה, פעמיים בוזוקי ועוד דרבוקה מוגברת, תמצית השמח הים-תיכוני הישראלי, שלוקחת את סרנגה לעומק הקהל – מתיישב בסחבקיות ליד שולחן, עושה סיבוב היכרות. יצאתם לבלות, להתפנק, לא תתאכזבו. שלומי סרנגה למד אתכם.
אולי סרנגה נולד כאן בטעות (מספרים שהיוונים מתים עליו). מצד שני, בתוך עמו הוא יושב: הוא האבא והאמא, הסבא והסבתא של המיינסטרים הים-תיכוני. לא יסתבך עם רמבטיקו יווני כבד. הכל קל לעיכול. הקהל בא לחגוג בכפיים וברגליים. והוא נותן לו במקומות האלה.

שלומי סרנגה מונו – קטעים מההופעה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

4 תגובות

 1. מעוניין להזמין את סרנגה להופעה בחתונה נא חזורו אלי
  תודה(לא יודע איך מגיעים אליו)
  דני

 2. הגעתי במיוחד מהצפון להופעה בזאפה מופע גדול (מומלץ)
  שלומי זמר גדול עם נשמה ורגש בקיצור אין מילים. וכן המון הערכה וערצה לאיריס אביטל המקסימה שבלעדייך לא מגיעים להצלחות כאלה. אוהבת אתכם בהצלחה בהמשך!!!

 3. יוסי אתה לא מבין כלום..
  הייתי במופע בזאפה הרצליה ושלומי דפק הופעה שחבל על הזמן..
  פשוט מלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות