מה שבאור נעלם

ירדן בר-כוכבא, דידי שחר

עננה
5/5

"כל אחד שרק נולד מקבל במתנה קופסה שבתוכה יש סוד גדול מאוד …"
אחרי עשרה "סודות" שיצאו מקופסאותיהם של ירדן את דידי, בא לי ללחוץ repeat כמעט על כולם. לפעמיים מלאכתו של המבקר קלה ויכולה להסתכם בשלוש מילים גם בלי לחדור אל בין השורות – סוד הפשטות היפה.
היא מגיעה. הפשטות היפה. מקורה -בזהות המנטאלית-תחושתית שהולידה את הדואטים, הסולואים. מירדן שכתבה מילים (למעט שניים) מדידי – שעל המנגינות. מילים של זרמי מחשבות, סיטואציות אינטימיות. זיכרונות וגעגועים. מעצבות נוגה ועד אופטימיות זהירה. מנגינות שאינן מתחשבות בשום טרנד. קוסמופוליטיות.
בא לי ללחוץ Repeat כי הדיסק לאורכו מגיע ממקומות של אמת. טקסטים, מוסיקה ומילים שהם תלכיד קוהרנטי. מוסיקה אקוסטית, זמרים לא "גדולים", אבל שירה נקייה וצנועה שאינה רוצה להיות אלא מה שהיא. הביצועים גם הנוגים מגיעים ממקום של רוגע והשלמה, בלי להשתפך, בלי מלודרמות, הלחנים סימטריים, לעיתים קסומים, והעיבודים משרתים אותם לפי קווי המתאר שלהם, כולל נגיעות אתניות מסוימות (הקישוטים האוריינטליים ב"יש מישהו שסולח"), אזכורים למוסיקה ברזילאית. לעיתים תחושה של שירים ששרים את עצמם.
הדואט "יש מישהו שסולח" ("יש מישהו שסולח על כל הטעויות/ מישהו כזה ששולח עוד הזדמנויות"…) עוטף לרגעים בתחושה אופטימית שאינה דווקא מאותה אמונה קטנה שלא הכל רע. שיש מי ששולח את הטוב לאהוב את הרע. שזוכר התחלה, מכיר את הסוף.
החוכמה היא לעשות שימוש בטקסט ובמנגינה שמשדרים תחושות אמת, וזה מה שקרה לירדן בר-כוכבא ולדידי שחר באלבום הזה. שרים בפשטות שיוצאת ממקומות אמיתיים.
ירדן בר-כוכבא מהרהרת על תהליך הגדילה מיום היוולדנו ("מה שבאור נעלם") בר-כוכבא לא מנסה להיות גדולה מהשיר. מעניקה לו את המינון הקולי הנכון, וכך זה לאורך הדיסק, היא ודידי מגלים כמעט במדויק חלק מהסודות שלהם. האישיים, המשותפים.

צילומים: יוסי צבקר

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. דיסק מקסים! נהניתי מכל רגע של האזנה, מילים נוגעות, לחנים נהדרים שמתאימים למילים בדיוק מירבי, הלב נצבט, תודה לכם, פשוט נפלא!

  2. איזה יופי!
    כמה כנות ונקיון. לא הייתי אומר "פשטות" כי הדברים הנאמרים והמנוגנים לא פשוטים כלל… אבל יש נסיון אמיתי לומר אותם באומץ, כפי שהם, בלי הצטעצעות ובלי לנפח את האגו והשיר.
    תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות