אדומי השפתות, שירי שלמה אבן גבירול

ברי סחרוף רע מוכיח

נענע דיסק
4/5

מילים: שלמה אבן גבירול. לחנים: ברי סחרוף רע מוכיח למעט: שער פתח דודי (לחן מסורתי) שלום לך דודי (מוחמד וואהבי) עיבודים והפקה מוסיקלית: רע מוכיח.

אל תגידו שזה טרנד. וגם אם תגידו שזה טרנד – אז זה טרנד מדהים. מה רע בכך שהרוקרים שלנו מתחברים למשוררי דרום ספרד של ימה"ב? אין חגיגה גדולה מזו למורי הספרות, שרשב"ג ור' יהודה הלוי הפכו את שיעוריהם לשיממון מלווה נחירות או  SMSים מתעופפים מאחורי גבם. כשאתי אנקרי, מיכה שטרית, אלמליח ולרוס, ברי סחרוף ורע מוכיח חוברים לשירים שנכתבו לפני כאלף שנים בשפה שבעיני רבים מבני הנוער המקומיים נשמעת כשפת סתרים – משהו יותר מטרנד רוקיסטי מתרחש.
האריזה מרהיבה. העיצוב – יפהפה. לצד המילים – צילומים מכתבי יד שנשמרו מהמאה ה-12, פרשנויות מועילות (פרופ' חביבה פדיה). יש מה ללמוד כאן על דמותו המיוחדת של שלמה אבן גבירול, משורר ופילוסוף, חדשן ונועז לזמנו.
ועדיין אני תמה במהלך ההאזנה ל-12 השירים, מה הניע רוקרים מודרניים כסחרוף ומוכיח לעשות ב-2009 מוסיקת רוק לשירים בני כמעט 1000 שנה. האם זוהי חזרה למקורות, כי תקופתנו כבר אינה נותנת תשובות?
לא אעסוק כאן בתכני השירים ובפרשנויות לשיר רשב"ג. קחו את האלבום ועלעלו בדפיו המפוארים, תמצאו מכל טוב פירושים והסברים. אומר רק שמוסיקלית נוצר חיבור יפה בין מזרח ומערב. הלחנים סבירים, חלקם קליטים ("מה לך יחידה") לא מהסוג שאתה מפזם מיידית, לא שירים למצעד הסלולר, אבל מעבר למנגינות, הקסם מגיע מהצליל שאני מכנה – רוק ישראלי אותנטי עם אלמנטים של מוסיקת עולם. ריפים חשמליים וסלסול קולי.
סחרוף אינו מייצר דרמות. הוא נותן למילים להגיע בפשטות בקולו המחוספס. לעיתים היופי נמצא בקודר ובטעון ("ובכן היה לאין", שיר שעוסק בפולחן של בית המקדש הקשור בשני השעירים.) עיבוד יוצא מהכלל, נהנה מהעושר הצלילי האוריינטאלי, בתזמורים (כמו ב"מליצתי בדאגתי עטופה", "כתב סתיו"), ואמנם, להפקה המוסיקלית הרוק-אלקטרונית אוריינטאלית ולעיבודים המגוונים (רוק-פאנקים, למשל) של רע מוכיח, תפקיד של ממש בקביעת האווירה המיוחדת ובהתאמת השירים לתקופתנו.
גם אם המוסיקה והביצועים החדשים לא יחזירו אותי לעיין מחדש בשירי אבן גבירול, המוסיקה המיוחדת וההגשה מעוררים עניין מחודש אפילו מרגש, ובטח מעניקים להם זכות קיום ולגטימציה מחודשת כחלק מתרבות מתמשכת.

ברי סחרוף רע מוכיח – אדומי השפתות ההופעה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. רות אלבג מנהלת ועדת רפורטואר של חברת המתנ"סים -סל תרבות ארצי ומשרד החינוך שלעיתים משקרת או מזייפת חתימות היא גם ציידת כישרונות נודעת מאידך מחסלת אמנים שלא נראים לה. לדעתי ראוי שתשוטט באינטרנט ותמצא עוד אמנים ראויים , חבל שאת שירי החיפושיות או להבדיל "זמר עברי" היא פוסלת על הסף. .

  2. אנחנו מבקשים ליצור קשר על מנת לבדוק התאמת המופע לתוכנית סל תרבות ארצי לתלמידים בבתי ספר ברחבי הארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות