פסטיבל ישראל

רנו גרסיה פונז Trio Arcoluz טריו ארכולוז

תיאטרון ירושלים
5/5

רנו גרסיה פונז, Renauld Garcia-Fons, קונטרבס. קיקו רויז Kiko Ruiz – גיטרה פלמנקו, פסקל רולאנדו Pascal Rollando – כלי הקשה.

נגן קונטרבס כזה עוד לא שמעתי. להגיד על רנו גרסיה-פונז  שהוא בסיסט יוצא מהכלל זה מעט מדי. הוא לוקח את הבס למקומות שהכלי עדיין לא ביקר בהם.
גרסיה-פונז (צרפתי, יליד קטלוניה שבצפון מזרח ספרד) מנגן בקונטרבס במסגרת טריו ייחודי (גיטרת פלמנקו, תופים וכלי הקשה) הקונטרבס בנגינתו – כלי שווה בין שווים. היכולת הוירטואוזית מצטרפת לאוריינטציה סגנונית אקלקטית, לפיה כל הגבולות נפרצים. המוסיקה שלו משתלבת במגמה הוורלד מיוסיק של השנים האחרונות של מיזוגי אתני וג'אז, במקרה שלו – הפלמנקו הספרדי.

אבל לא רק: במוסיקה של גרסיה יש אלמנטים של מוסיקה קאמרית, ג'אז צועני, מוסיקה ברזילאית, אוריינטאלי ים-תיכוני, כאשר המוטו המוביל – עיבודים מגוונים לשלושה כלים ופתיחות גדולה לאימפרוביזציה.
רנו גרסיה פונז, שמפעיל הרבה את הקשת של הקונטרבס, מציג תפיסה חדשה של הפקת עולם צלילי נדיר של הבס, במגוון הסגנוני בטכניקה (שימוש בפיציקאטו) , בעושר המלודי והאלתורי.
גרסיה פונז פיתח את הנגינה בבס בהשפעת François Rabbath נגן הבס הכפול הצרפתי, שחקר והוציא לפועל את האפשרויות הרבות בנגינת הכלי.
את תפיסת הרב-תרבותיות (Cross Culture) מגשים גרסיה בהרכב טריו הכולל גיטריסט פלמנקו מיומן, קיקו רויזKiko Ruiz נגן גיטרת הפלמנקו המצוין, לצידו איש התופים וההקשה פסקל רולאנדו, שלא נמנה על הטריו הקבוע של גרסיה, וגם לא הופיע בתוכניה של הפסטיבל (לפי התוכניה היה אמור לנגן עם גרסיה חורחה טראסנטה) ההפתעה: רולאנדו ראש בראש, נפש בנפש עם גרסיה.
אמרנו הקשה, ונזכרנו שהאפקטים של כלי ההקשה לא תמיד מגיעים דווקא מאיש התופים וההקשה חורחה. יש קטעים שכל שלושת הנגנים מתמקדים באפקטים נקישתיים ללא מלודיה כלשהי. הבס מחובר למגבר, וגרסיה מפיק ממנו מגוון של צלילים וצבעים, שנעים על קווים מלודיים קליטים.
כל נגן בס מקומי היה חייב לעצמו את הערב הזה רק כדי להבין כמה להט מביא רנו גרסיה לנגינת הקונטרבס – להט שיש בו הבנה אחרת של הכלי ונגינה עשירה מכל בחינה.

רנו גרסיה-פונז וטריו ארכולוז בפסטיבל ישראל 2009

Renaud Garcia-Fons Trio Arcoluz (France) Israel Festival Jerusalem

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות