"אנשים אינם מכירים אותי"

סוזן וגה בישראל

0/5

 היא ילידת סנטה מוניקה 1959. גדלה במשפחה פאורטוריקנית מאוד מעורבת מבחינה פוליטית ברובע הארלם הנודע לשימצה שבניו-יורק סיטי. כתיבתה הושפעה מאוד מליאונרד כהן, בוב דילן, לו ריד. מאחוריה שלושה אלבומים מצליחים, סגנון מיוחד, אישי מאוד. להיטה הגדול "לוקה"  שכנע חברות תקליטים שלא חלף מן העולם עידן הפולק סינגר-סונגרייטר, ולהוכחה זמרת כמו טרייסי צ'פמן, מישל שוקד, שון קולבן, אדי בריקל, שינייד אוקונור.

אלבומה הראשון הופיע ב- 85 וחשף יוצרת-זמרת, מספרת סיפורים, משוררת שמלחינה ברוח הפולק מיוזיק. אלבומה השני Solitude Standing כבר היקנה לה מיקום מכובד במצעד מכירות בארצות הברית ובאירופה, מועמדות לגראמי ותקליט פלטינה. השיר "לוקה" היה ללהיט ענק. נושאו – ילדים מוכים. באלבומה הבא "ימים של יד פתוחה" שזכה בגראמי על עטיפתו, שילבה עיבודי כלי מיתר שנעשו על ידי המלחין פיליפ גלאס, שהזמין אותה לכתוב מילים לאלבום שירים שהוציא. אלבומה הבא. F99.9 זכה בזהב וגם בגרמי. אלבומה האחרון יצא ב – 2007 והוא הוקדש לעיר ניו יורק. "יופי ופשע" הוא שלב נוסף בהתפתחות המוסיקלית של סוזן וגה.
לסוזן בת מנישואיה הראשונים, שכמוה למדה בבית הספר לאמנויות בניו יורק. סוזן פעילה באיגודים ובמוסדות רבים הפועלים לצדקה.

סוזן מדברת על עצמה, ואנחנו מגישים אותה בגוף ראשון לקראת המופע "יופי ופשעים" ב"היכל התרבות" בת"א ב-19.7
"כשהייתי בת 16, משפחתי התקרבה לבודהיזם. אני יודעת שאנשים מסוימים רואים בבודהיזם משהו מאוד אנוכי, אבל במונחים שלנו זה היה חיפוש אחר אושר. מתבגרים רבים שוקעים בתוך אובססיה עצמית. נכון שרציתי להגיע לחוזה הקלטות, אבל לא שקעתי בתוך עצמי. הבנתי שרק אני יכולה לעזור לעצמי, כי אף אחד אחר לא היה עושה את זה בשבילי.
"אני כותבת על דברים שקרובים אלי, אישית. זו הסיבה שאני מנתקת עצמי מהסביבה. אבל אינני טיפוס מנותק. בחורים שיצרו איתי איזה קשר רומנטי לא הכירו אותי כמנוכרת או מנותקת. למעשה – במציאות זה לפעמים ההיפך הגמור. אם זה רציני מבחינתי – אני הולכת עד הסוף. אני לא משחקת במשחקים.
"אולי, באחד הימים אני אכתוב את השורה I Love You בשיר, אבל זה יקרה רק כאשר אמצא דרך מקורית להגיד את השורה הזו. בסך הכל, זה די מביך, וישנם דברים יותר מעניינים ומקוריים מאשר סתם משפט כזה.
"המוסיקה שלי אינה כזו מנותקת כפי שרואים אותה. הקטע Rock In his Pocket ("אבן בכיס"), מדבר על דוד המלך. זה לא אני ומישהו אחר, אלא על איש קטן ואיש גדול, או איש קטן מול מוסד גדול. כתבתי את השיר בתקופה שלפני פרוץ המהומות בלוס-אנג'לס. יש בשיר תחושה של חוסר אונים שגורמת לך רצון, שתהיה אבן בכיסך שתוכל לגונן עליך. זה לא שיר נגד גבר. זה שיר על מישהו שיש לו כוח, מישהו שהוא הרבה יותר גדול ממני.
"יש לי בעיה עם כוחניות, לאו-דווקא בעניין גברים. אני לא אוהבת אנשים שמנסים להראות שהם חזקים ממני. רוב השירים שלי יוצאים מנקודה כזו של חולשה מול אחרים. אני מרגישה צורך להאבק במי שמנסים להגביל אותי. זו אינו רק עניין של דמיון. הכל נבע מנסיבות בחיי, כאשר גדלתי בניו-יורק.
"אנשים הישוו את הילדות שלי לזו של מדונה, אבל מדונה גדלה ללא אמה, וככה היא לימדה עצמה איך ללכת עם אביה או עם גברים אחרים שניקרו בדרכה – בעיקר בעניין המיני. הנסיבות אצלי היו שונות. במקום שבו אני גרתי – אם יצאתי לרחוב במיני, נתקלתי מיד במבטים של 25 בחורים שגם צעקו לעברי וניבלו את הפה. אני למדתי להגן על עצמי מסוג מסויים של אלימות מינית.
"לא הכרתי את אבי האמיתי עד לפני 14 שנים. הפגישה הראשונה היתה בעייתית. קשה היה לי לקבל לפתע את אהבתו. עדיין אינני מסוגלת לקרוא לו 'אבא'. אני קוראת לו ריצ'ארד, אבל בכל זאת החלל שנוצר בחיי – התמלא. היה איזה אי שקט בחיי. מעולם לא השלמתי עם אבהותו של אבי החורג. זה תמיד היה משהו שגרם לי כאב. מצד אחר – היתה לי תמיד בעיה בלהיות נערה לבנה בסביבה שחורה. רציתי לפעמים להיות אחת מהם. זו הסיבה ששנאתי חלקים בילדותי.
"תמיד חייתי באיזו תחושת אשם שאינני בסדר. אנשים בחברתי, גם משפחתי, ראו בי אחת ששואפת בצורה כפייתית לשלמות. זה לא היה בדיוק כך, אבל לפעמים אני מתחרטת על כך, שלקחתי את החיים כל כך ברצינות.
"אם מרגישים איזושהי קרירות בשירים שלי – זה מפני שאני אשה מאוד מאופקת, אבל אני חשה דברים בצורה מאוד עמוקה ורבת יצרים. 99.9F הוא שיר שנכתב לגבר דמיוני מסויים שהייתי רוצה שישווה אלי מכל הבחינות. זה שיר רומנטי מאוד.
"לפעמים יש לי תחושה, שאנשים מפספסים את העיקר בשירי. אני חושבת שיש משהו מעניין בשירים שלי, ואני אחטיף סטירה למי שחושב שזה לא כך"…

סוזן וגה אלבומים:

 Suzanne Vega – 1985
Solitude Standing – 1987
Days Of Open Hand – 1990
99.9F – 1992
In Concert Live – 1993
Nine Objects Of Desire – 1996
Songd In Red And Gray – 2001
Beauty & Crime – 2007

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות