אקסום

אקסום

הליקון
4/5

כולנו הופכים עבדים לג'מייקה, ששואבת את שורשי רוחניותה מאתיופיה של היילי סילאסי, וכך גם השם הזה "אקסום", עיר  עתיקת ימים בצפון אתיופיה, ממלכה בזמנה, למעשה ממלכת שבא הקדומה, שהייתה על פי האמונה האתיופית, היעד האחרון של ארון הברית.
עכשיו רק תסבירו, איך חבר'ה ישראלים מגיעים לשם. אולי הדיסק ייתן תשובות, כולו היפ הופ עם ניחוחות של מקצבי רגאיי ודנסהול מג'מייקה, הניב הג'מייקני הנקרא "פתווה", עברית, אנגלית, אבל גם – מזרחיות שנוגעת בקצבים ימניים ובמוסיקה ים-תיכונית. תימני הולך יופי עם אתיופי.

ראובן ארגאי וגילאור יהודה חתומים על רוב השירים. אנחנו בחגיגה אחת ארוכה ומשמחת לבבות, עמוסת משתתפים ואורחים – סאבו, קותי, אייל רוב, בני חבורת סוליקו, נעה פארן, אסף שלם (מלכה באיה), וולקן, נצ'י נץ, פלד, אורטגה, C.Le.  

מתחיל מזרחי על הכסאות והשולחנות ב"מועדון הקליפסו" – אקסום מרקידים את המדינה, תערובת מוסיקלית היפ הופית שכונתית שבאה להזיז את הידיים והרגליים ("הקשיבו נא"), "בואי באיזי" עם הקולות C.Le ממשיך כמעט באותו קצב היפ הופי, קצב שמגלגל את המילים ומי ממש שומע. חורזים את האיזי בקריזי בפיזי. "אחלה קומבינה", היפ הופ מתזיז עם קישוט אוריינטאלי בצליל חליל וסלנג בעגה מזרחית  מהרחובות. "יש לי קלמנטינה בגינה אבל אני רוצה מהשכנה" (קומבינה לא?) Music Desire  לוח לקצב מכונות שמחובר עם הניב הג'מייקני בשירה כוחנית מודגשת בהפקה מוסיקלית יפהפיה של סאבו.

פלד ואורטגה נכנסים להיפ ולראפ ב"הדיבור". אני מנסה לעקוב אחרי הפצצת המילים ומתייאש מהר (איפה הטקסט?) אבל הקצב מה זה מזיז-מלהיב. אלמנט של soul  נכנס ל"תעשי לי אווו" עם נועה פארן שחייבת כנראה להכניס את ה"בן-זונה" לטקסט, אבל בחגיגה הזו גם בן זונה הולך. סוליקו משיב רוח אתנית  מסונתזת לקצב ההיפ הופ – "כל הלילה בטירוף נסובב פה את הגוף". "פרחה" – קטע ביזארי בתוך מסיבת הדאנס. אחת צועקת "אני פרחה" ,והאקסום מספרים סיפור על ההיא מבאר שבע שלא משתמשת בשוקר, אחת ש"לא שווה את החרוזים" ושהיו לה אלף חברים "תפסה את כולם על בגידה".

"מה עם הכסף?" – רגאיי עם יללות שמחה, להיט של ממש בדיסק על שקלקלים, מצלצלים ויורואים. וירטואוזיות של קצב, ניב ג'מייקני, חיוך ישראלי, וזה עובד בגרוב יפהפה.  "כול וואחד" על הגורל והמזל בחיים – היפ הופ מידטמפו קודר בבליל מילים של האזור בו אנו חיים, מבטא ערבי וצליל חליל מדברי. יופי של עיבוד.
"לבה חמה" עם וולקן ונצ'י נצ' – הרדקור היפ הופ שעיבדו מלהיב סאבו וקותי. שיר על מה שנותן טעם לחיים – המוסיקה. דוחסים מילים כדי שהרגליים ירקדו באדמה ושהבאסים ירעידו את הנשימה. חוש ההומור מכניס קול בריוני רוסי לקצב.

Knowa מגיע מכיוון אחר – דרבוקה, אלקטרו דאנס דאנסהול רגאטון במבטא ג'מייקני כבד. "נותן לך זמן" – קטע רגאיי מיימי משהו על האהבה עם אסף שלם, שאינו נשזר לצליל המאוד לכיד בדיסק,.  מגיע הדאנס המחויך של "לא משחק איתך", וכשסאבו וקותי בתמונה, אז אפשר לפסוח על הטקסט המחופף.
דיסק ראש קליל-שמח, מחובר לכל המקורות שהופכים ראשים טובים ומדברים בשפות האיים הקריביים  לגוף ורגליים צוהלים.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. 5 כוכבים מתוך 5!!!!!
    אמנים עם כריזמה שכל ראש ממשלה יכול לבוא וללמוד בקורס של ג'ודה ורובן.עוד נכבוש את המדינה!!!יאללה נתניה!!!!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות