הופעה חיה בלונדון

לאונרד כהן

5/5

איש קשיש לפי גילו עולה בריצה קלה על הבמה. כובע, חליפה, מצב רוח נפלא. חשבתי על אריק איינשטיין שמצהיר על פחד במה. אריק, קח את הדי.וו.די הזה. איש מבוגר ממך שר את עצמו בלי פחד, בלי פוזה, חף ממניירה. מחייך לגיטריסט. אומר תודה יפה לקהל. אין היסטריה. הקהל מת עליו.
בכל זאת הייתי עושה עבודת מחקר כדי להבין איך בתוך שעות ספורות נחטפים כל הכרטיסים להופעה של ליאונרד כהן. גם אם תגיד שהאיש בן ה-74 בכובע של דוד הוא אחד הסינגר-סונגרייטרים החשובים-משפיעים של זמננו מזה ארבעה עשורים- עדיין איו כאן הסבר ממצה. מי שיציע – קסם המסתורין, מתקרב. חם חם. מי שידבר על שירים שיש בהם כמעט כל מה שהוא מהות החיים – סקס, רוחניות, דת, כוח. שאלות של הקיום אנושי, שליאונרד כהן נמצא במסע תמידי להשיב עליהן – מתקרב עוד יותר.

מי שיגיד שקסמו מממשיך להלך, ואין לו הסבר – קרוב בצורה הכי פשוטה לתשובה. למעשה – זה הקסם שממשיך להעניק גם לשירים אורך חיים, שטוען אותם מחדש בעוצמות, מחדש את קהליו, שמניע זמרים להקליט את שיריו.

זה הקסם שאפשר לו ב-2008 לפתוח סיבוב הופעות עולמי חדש אחרי 15 שנים של היעדרות מהבמה. מה התרחש כאן עם הוצאת הכרטיסים אינו טירוף מקומי בלבד. כל 29 הופעותיו הראשונות היו "סולד אאוט" בארבע-חמש שעות. לשמוע את ליאונרד כהן בלייב הפך לחוויה של פעם בחיים. ב-84 הופעות של כהן נמכרו כמעט 700,000 כרטיסים.

"הופעה חיה בלונדון" הדי.ווי.די הוא דיסק שאמור לשחרר את מעריציו מלהגיע להופעה, שהרי מדובר באותה הופעה (פחות או יותר) שכהן ייתן באצטדיון רמת-גן. והנה עובדה: dvd מצוין ככל שיהיה, איכותי ככל שיהיה – אינו מהווה תחליף לדבר האמיתי עצמו.

תשאלו את כותב שורות אלו: איך? – עובדה. והדיסק הוא באמת אחלה תחליף. במערכת סראונד סבירה – חוויה. הזמר, הלהקה, הנגנים. כולם מגיעים לסלון. רשימת שירים שמכסה 40 שנות ליאונרד כהן. כן, דיסק דיגיטאלי שמצליח להעביר חום, תשוקה, לרגש.

כהן, איש סימפטי, אדיב ואסיר תודה, מעניק עומק מחודש לשיריו, מגוון ב"מצבי רוח" – עליצות, רצינות, עצבות, חסר מבע, הומור יבש. יודע להביע הערכה אמיתית לכל מי שהגיע לשמוע אותו. מקרין ענווה. המחסומים בינו ובין נגניו והקהל נפרצים בקלות.

רגעי ההיילייטס רבים: "סוזן" נשמע טרי ורענן כמו לפני 40 שנה. השיר "המנון" (Anthem) רלוונטי היום לא פחות מהימים בהם היה רלוונטי ואולי אף למעלה מזה. כנ"ל – The Future, ו – First We Take Manhattan. יש תחושה שגילו הגבוה, ניסיון החיים שלו עושים את הביצועים כיום יותר אותנטיים מאי-פעם. שיר כמו If It Be Your Will נשמע כיום תפילה, למעשה כאחד השירים הטובים ביותר שכהן כתב.

כהן הוא מאותם איים בודדים בתוך ים של אריזות פלסטיק, מיתוגים ממוסחרים ושטחיות גואה, שמוכיח כי כולם רוצים להגיע לאיים בודדים כאלה. ענווה לא מזויפת, טונים אמיתיים מחלחלים היום יותר מבעבר.

הדי.וו.די מקרב מאוד לדבר האמיתי. יש תחושה שהכל קרוב אליך. 3 זמרות הליווי המצוינות. הגיטריסט שמלווה אותו בסטייל קנופלר, הקלידן שמנגן מאוד עשיר. וקול הזה שיוצא צרוד ויבש מגרונו של איש בן 74 שממשיך להעניק לשירים את מיוחדותם.

ליאונרד כהן – ההופעה בישראל ספטמבר 2009

 

ליאונרד כהן – רשימת שירים

 1. Dance Me To The End Of Love
  2. The Future
  3. Ain't No Cure For Love
  4. Bird On The Wire
  5. Everybody Knows
  6. In My Secret Life
  7. Who By Fire
  8. Hey, That's No Way To Say Goodbye
  9. Anthem
  10. Introduction
  11. Tower Of Song
  12. Suzanne
  13. The Gypsy's Wife
  14. Boogie Street
  15. Hallelujah
  16. Democracy
  17. I'm Your Man
  18. Recitation w/ N.L.
  19. Take This Waltz
  20. So Long, Marianne
  21. First We Take Manhattan
  22. Sisters Of Mercy
  23. If It Be Your Will
  24. Closing Time
  25. I Tried To Leave You
  26. Wither Thou Goest
Live In London Leonard Cohen

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

 1. ביקורת נהדרת – תודה!
  יש למישהו מושג אם אפשר להכניס מצלמה להופעה ברמת גן? אני צלם מקצועי שמגיע לא בתפקיד… השאלה מה הנוהל לגבי מצלמות…?
  אשמח לתשובה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות