לילה כיום יאיר ההופעה

אביתר בנאי

צוותא ת"א
5/5

אביתר בנאי – גיטרה, פסנתר, אמיר צורף – גיטרות, עודד שכטר – בס, רועי שקד – תופים. סאונד: אורי ברק. תאורה: קובי פלומניק.

 

שירים: אב הרחמן, לילה כיום יאיר, אותיות פורחות באוויר, את שקט, טיפה של אור, יש לי סיכוי, אין לי ברירה, עד מחר, פקק, אורייתא, חלון, חתונה לבנה, מחיאות כפיים, תחרות כלבים, כשזה עמוק, אבא. הדרן א': התנערי, אבות רמח"ל. הדרן ב': כלום לא עצוב, ברוש, כוכבי בוקר.

 

 להגיד שמשהו טוב עובר על אביתר בנאי, יהיה אולי קצת פשטני. אבל המשפט הזה – לא מתוחכם ככל שיהיה – לא הרפה. ליל חמישי, שורה שמינית בצוותא ת"א. משהו טוב. משהו חם שיוצא. עצבות וגם שמחת חיים. רוחניות ייחודית. טון  מהימן. אמיתי. גיטרה אקוסטית במרכז הבמה, פסנתר בצד הבמה. אמיר צורף אחד בגיטרה.


"אב הרחמן", "לילה כיום יאיר" ו"אותיות פורחות"
פותחים את הערב. ואם לחזור על דברים שכבר כתבתי ברשימה על הדיסק החדש – זה אביתר בנאי של הארה מחודשת, של לילה כיום יאיר (חלק מפסוק מתהילים) של ניסיון למצוא את האור מתוך החשכה. היה ונשאר פופ אלטרנטיבי מקומי, לעולם אינו שקוף, קו מינורי סגרירי ומדוכדך שמייצר גם את העיבוד היפה. קול גבוה שלוקח למקומות ההם, שבהם נולדה תחושה של יומנים נשרפים ואותיות פורחות באוויר.

 

כשאומרים "אמן בשל" מתכוונים, נדמה לי, למי שמסוגל לחבר את חלקיו לשלם ולהעניק  לכל החומרים פרספקטיבה אותנטית מהזמן העכשווי. בנאי לוקח דברים גם מאלבומים קודמים, יש לו כמה קאברים ("חתונה לבנה" "כשזה עמוק", "ברוש") אבל הטון הוא של הכאן והעכשיו,  צוותא ת"א, חודש שמיני של שנת 2009, איש מאמין, שלם עם בחירותיו, חי בשלום עם אמונתו, פייטן ברוח המקורות. לא עוד שבוי בד' אמות הכאב, הדמעות, שברון הלב. אמן בשל שהגיע להכרה שהקיום הוא מורכב, שההוויה אינה רק דיפרסיה.

אתה ממתין ללא מעט שירים חדשים:  "אבא", למשל, מושר בטון של עצב, אבל מגיע גם ממקום של אותה נקודת מבט מהזמן העכשווי, כלומר שירה שאינה יוצאת מסבל, מדיכאון. אלא מכאב אבל שחותרת אל הגלוי.  אל המרפא. הבנאדם מתעורר ומרגיש שזהו – הגיע הזמן להתחיל מחדש ממקום אחר, צלילים נוגעים בהוויה ההזויה שבה שרוי מי שמייחל להתחלה חדשה.
יומנים נשרפים אותיות פורחות באוויר/ אנ'לא יודע לאן אני ממשיך מכאן/ פשוט מוכרח ללכת/משאיר זאב בודד וערפל כבד/ תמונות על הקירות/ מדליק את האש ומבקש/לא להביט לאחור" שיר על הקרב הפנימי שבתוכו, אבל אביתר שר מתוך השקט הפנימי שלו, מתוך השלמה ורוגע.

ב"עד מחר" שר בטון של חמלה – אסור לך לחשוב/ כשאת כל כך עייפה/ צאי לטיול לאור זריחה/ רחוקה מהבית/ השביל לחזור נמחק/ הולכת על חבל דק/ הלילות ארוכים/ בלי לדעת למה/ בורחת ואין רודף"
מציע לה את האפשרות האחרת בחייהלהשתחרר לברוח בריחה ספונטנית לאור הזריחה גם בלי שמישהו ירדוף אחריה. למעשה בריחה מהדברים הפנימיים שגורמים לעייפותה – עד שתחזור חזרה לחיים הרגילים ותצא נשכרת, שיר שהמוטו – פריצת מועקת שגרת החיים, מושר בכוונה גדולה.

פריצת השגרה כמוטו. בהדרן השישי הוא אומר לקהל – בואו נסיים במשהו  שמח, כאילו לשלוח את הקהל הביתה בפנים מאירות.השיר נקרא "כוכבי בוקר" – תפילה שיוצאת מן הלב, שבדיסק מושרת בדואט מרגש עם אבא יצחק בנאי. זהו אביתר בנאי היום. מצליח לשדר את השינוי. מנקודת מבטו – האיר לילו כיום. מנקודת מבטי או תחושתי  – רוח לילו המואר מנשבת ומגיעה.

אביתר בנאי – לילה כיום יאיר

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות