די די ברידג'ווטר, מארינה מקסימיליאן, רובין מקל, קורט רוזנווינקל, ליונל לואקיי

פסטיבל הג'אז באילת 2009

4/5

ערב הפתיחה של פסטיבל הג'אז באילת מציג את המבנה החדש של הפסטיבל – 3 מתחמים – "מועדון הג'אז", "היכל" ו"ארנה", שלושה מתחמים במקום ארבעה. בארנה גילינו יציע. במועדון הג'אז שולחנות וכסאות וגם בר משקאות. השינוי הוא גם במהות: לראשונה ההרכבים הישראלים מקבלים יחס של שווים מול ההרכבים מחו"ל.

אבישי כהן, המנהל האומנותי החדש עובד על גיוון. הוא אמנם שם דגש על הסצינה הניו-יורקית של ימינו. מצד שני, בג'אז כמו בג'אז, מסורת הג'אז מגיעה דווקא מהרכב של נגנים צעירים, הביג בנד הישראלי של הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, בניהולו של – דני רוזנפלד ומפתיע לראות נגנים כל כך צעירים מבצעים מוסיקת סווינג אמריקנית במיומנות שכזו. זה היה ערב של זמרות מכל הבא ליד וגיטריסטים מהשורה הראשונה.

אבל הדגש של הערב היה זמרות וגיטריסטים: הבנות נחמה פתחו בסגנון ההומוריסטי מתפרע שלהן, שומדבר חדש שלא ידענו עליו. מלאות ביטחון. לוקחות לעצמן חופש. סוג אחר של נועזות – מארינה מקסימיליאן בלומין משלימה מהפך ומחברת בין "אקספרימנטל" הערב החדש שלה ובין ההופעה בפסטיבל. חומרים לא תמיד פשוטים במיוחד למי שממתינים למארינה יותר מיינסטרימית. ראיתי גם קהל שנוטש.אבל אני אוהב את ההעזה שלה. הרבה יותר התאים לי לפסטיבל מאשר הבנות נחמה.

האטרקציה: די די ברידג'ווטר מועדון הענקיות בג'אז. משתמשת בכל שיש לה, בשירים הקצביים, בבלדות.לעשות מופע שמח. הפעם באנרגיה מיוחדת ומנה לא מבוטלת של כריזמה, בקשר מסעיר עם הקהל שכלל אטרקציה של ריקוד עם ילדה על הבמה לקצב ברזילאי ואפילו הכלבלב שלה שהסתובב לה בין הרגליים. וזה נמשך מאוחר יותר על הבמה של להקת פאנקנשטיין, כשדי די מפתיעה בהופעת אורח. גם לרובין מקל (ארה"ב) יש כל מה שזמרת ג'אז מהשורה הראשונה זקוה: קול מצוין, נוגעת בבלוז. גם במוסיקת נשמה, ויודעת לעשות שימוש מלהיב בחטיבת נשפנים לערב פאנקי שהוציא את הקהל לריקודים.

שני הגיטריסטים של הערב הראשון: קורט רוזנווינקל הוא גיטריסט מחונן מניו-יורק. הצלילים שיוצאים מהגיטרה שלו הם התמזגות של כמה ענקים – פט מת'יני, ג'ון סקופילד, ביל פריזל. העושר הזה הוא כולו שלו – במלודיות בהרמוניות.
הגיטריסט ליונל לואקיי מפיק סאונד מיוחד בשילוב צליל גיטרה, קול ואפקטים בהרכב משולש של גיטרה-בס-תופים. לואקי עסוק במיזוגים – גיטרת ג'אז מערבית עם מוסיקה אפריקאית, מוסיף שירה ללא מילים כמו גם נקישות פה.

בתמונות מלמעלה למטה: ברידג'ווטר, רוזנווינקל, מארינה, מקל, לואקיי, ברידג'ווטר

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. ההופעה של מארינה עם אביב כהן חגי מילו יונתן אלבלק ואורן סלע מדהימה – פסנתרית גאונה שייצאו לסיבוב הופעות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות