ההופעה

הלהקה הג'מייקנית Skatalites סקאטאלייטס

בארבי ת"א
5/5

 

ונסיים בתודה. תודה למי שהביא את ההרכב המדליק הזה ללילה אחד. אחרי הלילה הזה, הייתי פותח

שבועיים נונסטופ קופות. מי שהיה בערב, מה היה – רקד נונסטופ, לא יכול שלא להצטרף לעצומה הדורשת את הסקאטאלייטס שנית.

ברור ששלב ההדרן היה יכול להימשך גם עד שתים ושלוש בלילה. כייף אמיתי לקבל את הדבר האמיתי.

ג'מייקה על הקו. וזה קו חם עד לוהט. סקה, רוק סטדי, רגאיי. מהצלילים הראשונים של הסקאטאלייטס, הקהל חם על הרגליים, זז ומפזז. גם חלק משמונת הנגנים נכנסים למוד, במיוחד הסקסופוניסט הקשיש, שנהנה לפזז עם ילד חמוד שעלה לעשות סקה עם הגב לקהל.

המוסיקה היא בעיקר צליל נשיפה – גרסאות הורסות ללהיטי סקה, רוק סטדי עם R&B סווינג ואלמנטים פאנקיים קצביים שהפכו את הסקאטאלייטס לאגדה חיה קיימת ותוססת בתרבות המוסיקה הג'מייקנית מאז שנות השישים. עד היום הוציאה הלהקה למעלה מ-30 אלבומים ו-200 סינגלים. ההרכב ליווה בזמנו את הכהן הגדול בוב מארלי בהקלטותיו והופעותיו הראשונות , כמו גם את פיטר טוש ולי "סקראץ'" פרי.

חלק קטן מהחברים המקוריים עדיין מככב בהרכב, (ג'וני דיזי מור מענקי ההרכב נפטר לפני כשנתיים) מה ששומר על הגרוב המקורי הצליל האותנטי, המנוגן ברמת התלהבות גבוהה, הניזונה כמובן מהוייב של הקהל. העסק מצטנן קמעה רק כשעולה הזמרת הותיקה Doreen Schaffer, שמצטרפת להרכב בחמישה שירים. דורין מורידה אך מעט את מפלס הגרוב, מעניקה צבע פופי אותנטי לערב, מהסוג שכבר לא שומעים היום. שריד נפלא לשנים התמימות ההן.


מה הפך את הערב לכל כך מקפיץ?
הגרוב הזה, הכל כך שורשי. עד שלא שומעים לא חשים. קראתי באיזשהו מקום משפט –
The Groove kept pumping and the crowd kept jumping. ממש הולם את הרוח שנשבה בבארבי.

קלידים, גיטרות, טרומבון (נהדר) חצוצרה (נפלאה), סקסופונים (קשישים וחמים) ביט-דראם-אנד-באס-אנד-בראס חם, עשוי היטב. זה נשמע כמו שהסקאטלייסט המציאו את הביט-גרוב הזה.
חייבים להוסיף כמה מילים על צליל הנשיפה – פשוט מצוין. הוא ללא ספק מושפע ג'אז מסורתי מליגת הבופ הגבוהה (ג'ון קולטריין, דיזי גילספי, צ'ארלי פרקר).

Ska-ta-lites! Ska-ta-lites! דורש הקהל עוד הדרן, ובצדק. הרכב כזה אינו יכול לרדת מהבמה בלי כמה שיותר ביסים לבל תישאר עם טעם גדול מדי של עוד.

מה שמדהים הוא שבמאה ה-21, על סף 2010, עדיין מקבלים חלק מגיבורי הסקה והרגאיי הותיקים מהסקיסטיז של המאה ה-20. לעולם לא מאוחר ואם לא עכשיו –אימתי?

מגזין הרולינג סטון כתב על הסקאטלייטס: "עשורים של נגינה בלתי פוסקת עושים נפלאות ללהקה, במיוחד מוסיקת הסקא בצורתה הג'אזית הטובה ביותר", ולנו לא נותר אלא להסכים עם הקביעה הזו ולחזור ולבקש חתימה על העצומה להחזר תה של הלהקה הזו לארץ.

 

סקאטאלייטס קטעים מההופעה

Skatalites Live In Tel Aviv

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות