לקראת הפסטיבל

פסטיבל הפסנתר מארח 2009

מרכז סוזן דלל
0/5

יש פסטיבל אחד שיש לי סנטימנט עמוק אליו מאז ימיו הראשונים, כשהמעלית בבניין העיריה בת"א הובילה אותי אל הזמרים והזמרות בחדרים, ששעה לפני כן מילאו אותם פקידים מוניציפאליים טרודים.  היו אלה ערבים שראש העיר נשאר בלשכתו כדי להצטרף לשלמה גרוניך בחלילית למחיאות הכפיים של הקהל שגדש כל סנטימטר בחדר.
עברו השנים, אנחנו במרכז סוזן דלל, מסיבת עיתונאים לפסטיבל הפסנתר מארח ה-11. והנה יעל דקלבאום, מהנחמה סיסטרס, מספרת לנו שהרומן שלה עם פסטיבל הפסנתר מארח התחיל ב…מעלית של עירית תל-אביב בפסנתר המעלית עליו ניגן חברה דאז. דקלבאום הבינה שזו ההזדמנות שלה לתפוס תאוצה, והצטרפה אליו בשירה בין הקומות 1 ל-14, אם אינני טועה. המעלית חזרה להיות מעלית רגיה, ודקלבאום המריאה לגבהים במקומות אחרים.
עכשיו היא כאן,  מופע בעקבות אלבום הבכורה, במרכז סוזן דלל בפסטיבל הפסנתר מארח בהפקת אגף תרבויות ואמנויות במחלקת האירועים של עיריית ת"א בראשות שבי מזרחי, שהשנה לכבוד 100 שנות העיר, מותח אבריו לשישה ימים. כל כך מותח שלקהל תהיה בעיה למה ללכת. שפע כזה אני לא זוכר, וזו אינה חוכמה לא לזכור, כי אכן מעולם לא היה שפע כזה.
פסנתר? הצחקתם. גם אם האמן לא ממש מגיע מפסנתר – הוא יגיע לפסנתר, או שהפסנתר יגיע אליו. אם הפסנתר היה קונספטואלי לאירוע, היו חייבים לחפש עוד כמה שלומי שבנים. אבל באין עוד כמה שלומי שבנים, רותמים את המוסיקה הישראלית לענפיה, אמניה,ז'נריה לפרוייקט, ואל דאגה, מתאימים את התכנים לפסנתר, ואם לא זה לפחות שיקראו לערב "אקוסטי". מאז שהמציאו את ה"אקוסטי" ואת ה"אנפלאגד" – רבים הם הקופצים.
אתי אנטה-שגב, שהיא גם ראש מחלקת התרבות החדשה בגל"צ, מפיקה מדופלמת ועתירת פעלים ומפעלים, תפסה פיקוד אומנותי על הפסטיבל, פרשה תוכנית גדושת אירועים, לעיתים מרתקת – שהופכת את "הפסנתר מארח" לאי של מוסיקה מופלאה בתוך אוקיינוס הפסטיבלים ששוטף לאחרונה את ארצנו כצונאמי, ודי לעבור על פסטיבלי המוסיקה של סוכות ולקבל כבר עתה עוד רשימה עתידית  כדי להבין שהפכנו למעצמת פסטיבלים. אחרי ערד השנה, נראית התוכנית של "הפסנתר מארח" – פסטיבל. לא מקבץ מקרי של מופעים.  
קצרה היריעה לדחוס כאן רשימה של כל הזמרים והנגנים שיופיעו במהלך ימי הפסטיבל.  נקדיש לזה דף מיוחד בהמשך. שמענו כמה דוגמיות באולם ירושלמי בסוזן דלל שעשו חשק: שלומי שבן בשיר של רנדי ניומן שישתלב בערב חדש "מגדל הפזמון" – המוקדש  לאלבום הפסנתר החדש שלו המכיל ביצועים לשירים של אחרים. שמענו דואט יפהפה – "13 העיקרים" – של קובי אפללו ויונתן רזאל ,  צמד משמיים, שישתפו פעולה לראשונה על במה אחת, דפנה קינן שרה באגרסיה מוחצנת שיר משיריה של ענבל פרלמוטר והמכשפות מתוך מופע רב-משתתפות שנקרא "עד העונג הבא" בניהולה המוסיקלי של שילה פרבר,
אביב גדג' ניגן שר "תפילה ליחיד" מתוך אלבומו החדש ומופעו "חדר ללילה" ועורר חשק לעוד. וגם אסף אמדורסקי שר "בראשית" ברגישותו המלודית ומרסדס בנד בניסיונם ללבוש בגד אקוסטי הדגימו את הצפוי לקראת "הפסנתר מארח" שיימשך מה-10.11 – פתיחה: שלומי שבן במשכן לאמנויות הבמה –  ויימשך במרכז סוזן דלל עד ה-15.11 – קונצרט הסיום של יהודה פוליקר, שמבצע שירים שהלחין לאחרים.

האמנים והמוסיקאים המשתתפים השנה בשילובים שונים, מארחים ומתארחים, לבד וכחלק מהרכבים והפקות מקוריות ומיוחדות בפסטיבל "הפסנתר מארח".

שלומי שבן, קרן אן, מרינה מקסימיליאן בלומין, אחינועם ניני, גילי דור, גיל זהר, קובי אפללו, יונתן רזאל, דין דין אביב, אילן פוסטופצקי, עידו רצון, רונה קינן, עומר קליין, אלון אלוארצי'ק, אלעד אדר, שי וצר, מקס אולארצי'ק, טסה אולארצ'יק, יהלי סובול, שם-טוב לוי, גלעד כהנא, מאור כהן, אפרת גוש, רוני אלטר, יובל מנדלסון, עינב ג'קסון כהן, ,אייל אבן צור, עדי רנרט, יזהר אשדות, רע מוכיח, צביקה הדר, שלומי שבת, טל פורר, ורד פיקר, נורית גלרון, מישל עמר, דורון פיקר, שילה פרבר, דפנה קינן, רם אוריין, אביגיל רוז, אסי לוי, נינט, דנה עדני, אדם בן אמיתי, יהוא ירון, ערן צור, לי טרפון, איתמר גרוס, יניב דדון, עמיר לב, אסף תלמודי, חן קליין, שאול בסר, מתן אפרת, אמיר ברנט, נעם פנחסוב, ניר זגדנסקי, אלדד אורלב, גל דה –פז, אריאל קשת, עופר שקרלסקי, אביב גדג', רות דולורס וייס, רון בונקר, רונן שפירא, בוריס מרצינובסקי, רפי פרסקי, מוקי, אייל פרסון שחר, אביגיל רוז, יוני בלוך, שלמה גרוניך ותזמורת מארש דונדורמה, פיטר רוט, אופיר קנר, פרופ' ניסים קלדרון, מיכה שטרית, דניאל זמיר,אוהד בן ארי, יהודית רביץ, נעם חן, ירמי קפלן, ג'נגו, אריה בן קנז, ניצן עין הבר, "מלח מים", מרסדס בנד, דודוש קלמס, גבע אלון, דורון פלסקוב, מעיין הירשביין, קרני פוסטל, משה לוי , טל רמון, אדם בן עזרא, קרן פטרברג, מאיר בנאי, ארז לב ארי, דוד עדה, יצחק קלפטר, שרון קרלן, ברק גביזון, גיל לואיס, אורי ויינשטוק, עידן אלתרמן ואבי גרייניק, אסף אמדורסקי, שולי רנד, מיכאל גריילסאמר, דיויד גריילסאמר, עלמה זהר, שמרית דרור, יעל דקלבאום, עמית ארז , יונתן לוי, שאול עשת, נעם אטלס, ליאוניד דלצמן, שמוליק שמיר, יוני פוליקר, אמיר פינטו, יהודה פוליקר

בתמונות: קובי אפללו ויונתן רזאל, אסף אמדורסקי, אביב גדג', דפנה קינן, להקת מרסדס בנד, כל משתתפי ,הפסנתר מארח" – תמונה קבוצתית

 

היום הראשון והשני ב"הפסנתר מארח"
היום השלישי
היום הרביעי

היום החמישי והשישי

פסטיבל הפסנתר מארח 2009 את שלומי שבן ואת קובי אפללו ויונתן רזאל בדואט

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות