כיסים

ליבי

האלבום ההופעה בבארבי ת"א
3/5

שעה לפני ההופעה ליבי דיבר (ראה ראיון וידאו) על המוטו של אלבום הבכורה שלו שטמון  בשיר "כיסים". לא התלהב לפרשן בעצמו ושלח אותי לקרוא מילים. לפני המילים ראיתי הופעה. בהופעה הסביר לקהל למה כיסים זה מוטו.

לפני הכיסים ראיתי מסכים. המון מסכי טלוויזיה מסביב. לשם מה? בתוך התאורה המרהיבה והמסכים – ליבי הלך לי לאיבוד. לא ממש היה עם ליבי. יכול להיות שהפירוטכניקה הייתה פיצוי על מה שעדיין אין לו?

אחרי ההופעה, קילפתי את הניילון מהדיסק. הקול הדק שמנסה להעביר זרם מחשבות. והתחלתי עם "כיסים". כיוון שזה מוטו לדידו, אביא הטקסט בשלמותו:

"גודל הכיסים הכי גדול / הכניסה מה שיכלה הכי עמוק/  עכשיו מסתובבת עם התיק שלה על הצד, תיק מיוחד/ הלכה לעשות קניות ב'פאנסי מול' / דפקה הופעה אך כסף לא יכול / לקנות את האושר שהיא תמיד רצתה, וזייפה/  את מחכה / למשהו אמיתי / ולא אוהבת קצב איטי / אבל קודם כל / צריך להפנים / כי לא/ תוכלי להכיל / אם לא תרוקני את הכיסים / יצאה עם הגבר הכי גדול / חשבה שהוא האחד והוא הכל/ בשנייה התפוצץ לה בפנים, ומפנים / את מחכה…

בלשונה של השופטת שפעם שפטה אותו בכוכב נולד: לא נפלתי. כתוב לא טוב. לא ברור המעבר בין "היא" ו"את" ומה הסיבה לשתי דמויות באותו שיר, ואיך ליבי נפל לשורה כל כך נדושה כמו "כסף לא יכול לקנות את האושר שהיא תמיד רצתה"

בדיסק שמעתי – ביצוע אקוסטי למהדרין, טון מדוכדך, קול שבור. בקונספט הפופיסטי של הערב – שירי פולק כאלה הולכים לאיבוד, כלומר אם מציבים אותם מול להיט דאנס כמו "תני לי אוויר" (תני לי אוויר וכל העולם יעצור כי את איתי, טמונה בליבי. תני לי אוויר מבטיח שאשתדל אבל בדרך שלי, אהיה מי שאני") בהפקה המוסיקלית של wave 26. אולי זה המוטו של ליבי, אבל הוא לא עבר. גם "שירה",טקסט יומרני כבד וסתום  על הרע בחיים, מעין רסיסי אוטוביוגרפיה –  מאן להגיע, אולי בגלל שהוא ללא רסיס של יצירתיות אותנטית.  מצד שני אהבתי את "לא מוותר עלייך" – פשטות מנגינה ומילים הרבה יותר משכנעת. ואם כבר פופ אז בטח 2 הלהיטים – "תני לי אוויר" ו"בוקר", לא טקסטים משובחים אבל שירים שמזרימים אנרגיות טובות למופע.

אני מבין שיש מי שמאמינים בליבי ומשקיעים עליו השקעה משדרגת, אבל כשמנסים לשדרג חייבים בסיס יצירתי יותר מלוכד, לפחות עוד אלבום אחד שיאפשר לבנות מופע של ממש. בינתיים –  זה עדיין לא. למרות ההשקעה היפה והראויה להערכה. המלצה: לרדת מיומרות טקסטואליות חסרות בסיס, מה שאומר – ששלב הבגרות טרם חלף. משהו כאן עוד צריך להבשיל.

ליבי – ראיון וקטעים מהההופעה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

3 תגובות

  1. לא יעזור מה שתגיד
    ליבי הוא פשוט תותח ומפוצץ בכישרון
    היה מופע מדהים .

  2. הביקורת שלך "עדינה" . מישהו קצת מגולומן וכנראה עם הרבה כסף שיכול להשקיע במופע כזה. ריק מתוכן – כלום. לא רק להבשיל הרבה יותר מכך. לעבוד קשה, ללמוד (זאת לא בושה ללמוד מאחרים)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות