התקרב Get Closer

גבע אלון Alon Geva

היי פידליטי
4.5/5

מילים ומוסיקה: גבע אלון. גבע אלוןשירה, גיטרות, בן גולן גיטרות, דור קורןבס, נווה קורןתופים. הפקה, הקלטה, מיקסים: Tom Mohnan

 

שיר מספר ארבע The Wind Whispers מושר כמעט בזעקה. משהו בוער אצל גבע אלון: "רואה אור בהיר שם על הגבעות/ מעבר ליכולת מאוויי/ יודע שדודני חי שם/ נראה כמוני/ שנים שאני מתבונן בו מקרוב/ והוא בי/ אף אחד לא יודע מה בראשו של האחר/ האם הוא מתכוון לבוא ולקחתני/ לנעוץ סכין בגבי/ ועכשיו מחשיך/ והאור מתעמעם/ אבל הרוח לוחשת אהבה/ כן הרוח לוחשת אהבה"…

בתוך המסתורין של הלא נודע – גבע אלון מזהה נקודת אור – רוח לוחשת אהבה. צליל האקוסטית והקול הזה שמשדר כמיהה. פולק רוק אותנטי מבית יוצר ישראלי. שמעתי את אלון בהפסנתר מארח אצל ערן צור. יצאה ממנו רוח שרה אהבה. עוצמות שירה ונגינה שמגיעות מנפש מתכוונת.

האלבום החדש נפתח בטון נמוך יותר מאשר "הרוח לוחשת".Here Come The Tune. הזכיר לי זמרי קאונטרי ותיקים. גם כאן חוברים תחושות, טבע ואור. שיר על ניסיון לגלות מחדש אמת שקשורה במוסיקה.

And as the empty night comes/ We'll be carried away to the sound/ Of a beautiful tune/ That's rocking our minds  "וכאשר הליל הריק יגיע/ ניסחף לצליל של שיר יפה/ שמטלטל את ראשנו"  אלון נכסף לכך, שאלהים יגלה את כל התום שפעם היה בו.

גבע אלון מלחין את תחושותיו, געגועיו, בדידותו. הגיגים אישיים בשעת מצוקה. ערגה לחזור למשהו אנושי ראשוני ביחסים. מגע עם האי-שם ביקום. כוכב שביט בלילה. הרצון להיעלם עם האהובה על רקע מציאות קשה. המוסיקה – מעין דז'ה וו לתום של הסינגר-סונגרייטרס של השישים והשבעים. והתום הזה מגיע אצלו ממקומות שמתחת למיתרים. שיר כמו Comet, תמצית הפולק מיוסיק מכיל את התמימות הזו במוסיקה אקוסטית ראשונית. פשטות שכזו. והוא שר על הסיפורים שהוא שומע על עצמו "שם בבית", מול התחושות שלו על האנשים הקרובים אלי ב – Back Home.  ההרמוניות הקוליות של Green Valey  לוקחות לזמנים של רביעיות אמריקניות בפיפטיז כמו "ארבעת האחים".

אווירת סלואו קאונטריית אופפת את I Can See The Stars  – "הלוואי והייתי מוצא דרך לספר לה/ איך היא כל דבר שאני מכיר", שיר אהבה עתיר מטפורות. האהובה שמזכירה לו מאין הוא הגיע. סולו הגיטרה ב –Come Race Me  מצמרר,צריך להיכנס לכל סדנה לנגינת חשמליות.

גבע אלון מנסה לגעת במציאות בקולו החמלתי.  Fade with You הוא כזה. "בין קירות של ארץ החלומות/ אנחנו יושבים במבט חודר/ החיים שרים שלנו/ אנחנו מוחאים כפיים … אנחנו חיים במדינה אבל לא יכולים להתעלם מרעם הפצצות מעל בתינו". שיר פולק מושר תחילה בטון נוח, אבל עובר לעוצמות הבעה.

Get Closer Now – תשדורת מדויקת יותר על תדרי הלב והבטן של אלון. ג'וני קש חובר לפיטר מרפי. עוצמות שכמעט לא שמענו לאורך האלבום – ניסיון להבין את עצמו, להתקרב לחייו האמיתיים, מול מציאות זרה ומיליוני אנשים בעלי פנים עיוורות.

תקשיבו לצליל התחושה של אלון. מבטא? מהו מבטא כשהכל מגיע מתחושה אמיתית.

כבר שאלתי בביקורת על "ימים של רעב" – האם גבע מתמחה בהעתקות של פולק קאונטרי אמריקני?  האם הוא מנסה להידמות למקורות ההשפעה שלו?  נדמה שהפעם מקורות ההשפעה נמצאים ברקע והעיקר – היכולת לתרגמם לשירים משלו.

גבע אלון – Get Closer ההופעה

 

 

גבע אלון אצל ערן צור הפסנתר מארח 2009

Alon Geva Get Closer

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

4 תגובות

  1. אהבתי את התרגומים שיש בהם מעבר לההעברה של הטקסט מאנגלית לעברית.
    ביקורת מעולה ומדוייקת.
    גבע, אתה מוכשר בטירוף. ההופעה האחרונה בזאפה (2.1.11) היתה מדהימה פשוט!

  2. 5 כוכבים!!אלבום קסום,כל כך מוכשר ומיוחד,כמה רגשות
    האלבום הציל לי את השבוע,גרם לי לבכות ולהוציא הכל.תודה גבע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות