מיטב הקלסיקות הברזילאיות

הנערה מאיפנמה

הליקון
4.5/5

הקלות המתנגנת והנסבלת של מובחרי הבוסה והסמבה,  שדובי לנץ ליקט מתוך "התחשבות" במוכר והחביב אצלנו. ה"אקוורלה דו בראזיל" בקצב קרנבל, "הנערה מאיפנמה", המוכר לעייפה. חבורת MPB4  באקפלות של בוסה נובות.  קרלוס ג’ובים ואליס רגינה במה שמוכר כ"כשהגשם יבוא". מריה בטניה וגל קוסטה כובשות ב"סויו מיו", וגם מומנטים שצובטים כוינשיוס דה מוראס  ששר ומפטפט "סמבה דה בנסאו", וכמה פריכה המוסיקה של "הופה נגינו" ששר אדו לובו. הו, יש כאן הרבה דברים יפים לאלה שרוצים להעלות את מד מצב הרוח.

**** Garota de Ipanema – The Girl from Ipanema, "הנערה מאיפנמה" נכתב במקור בפורטוגזית ע"י  ויניסיוס דה מוראס ו כחלק מקומדיה מוזיקלית בשם "Dirigível" (ספינת אוויר) את השיר הלחין אנטוניו קרלוס ז'ובים בשנת 1962. המילים באנגלית נכתבו מאוחר יותר על ידי נורמן גימבל.
ההקלטה הראשונה של השיר בוצעה בשנת 1962 על ידי פרי ריביירו. הגרסה שבוצעה על ידי אסטרוד ז'ילברטו בילווי של ז'ואאו ז'ילברטו וסטן גץ, מתוך האלבום "Getz/Gilberto" מ-1964, הפכה להיט בינלאומי, והגיע למקום החמישי במצעד האמריקני, ולפסגת המצעדים במדינות רבות ברחבי העולם.הוא נחשב ללהיט הגדול ביותר של סגנון הבוסה נובה.
את השראה לכתיבת הפזמון קיבלו דה מוראס וז'ובים מנערה בשם אֶלוֹ פיניירו (Helô Pinheiro) שהתגוררה ברחוב מונטנגרו ברובע היוקרתי איפנמה שבריו דה ז'ניירו, ונהגה לחלוף על פניהם בדרכה אל החוף, בעודם יושבים בקפה "ולוזו" הפופולרי.
דה מוראס וז'ובים זכו לרווחים עצומים מתמלוגי הפזמון, אך אותה נערה לא ראתה מהם ולו אגורה שחוקה. יתרה מכך, כאשר ניסתה לפתוח בוטיק בשם "הנערה מאיפנמה" הואשמה בהפרת זכויות יוצרים, אולם הפסיקה בעניין זה בבית המשפט הייתה לטובתה.
כיום רחוב מונטנגרו נקרא על שם ויניסיוס דה מוראס, קפה "ולוזו" שינה שמו לשם הפזמון: "Garota de Ipanema" ופארק בשם זה נבנה בשכונת המגורים הסמוכה. סרט ברזילאי בהשראת הפזמון בשם "הנערה מאיפנמה" יצא לאקרנים בשנת 1967.

1. Aquarela Do Brasil – Gal Costa
2. The Girl From Ianema – Getz / Gilberto / Gilberto
3. Manha De Carnaval – MPB4
4. Retrato Em Branco E Preto A Felicidade – MPB4
5. Aguas De Marco – Jobim / Regina
6. Sonho Meu – Maria Bethania / Gal Costa
7. Samba De Bancao – Toquinho / Moraes
8. Berimbau – Baden Powell
9. Upa Negiunho – Edu Lobo
10. A Banda – Lara Leao
11. O Que Sera – Oswaldo Montenegro
12. espresso 2222 – Gilberto Gil
13. Asa Branca – Quinteto Violado
14. Nao Deixe O Samba Morrer – Alcione
15. Festa Do Interior – Gal Costa
16. Pais Tropical / Fio Maravilha / Taj Mahal – Jorge Ben
17. Que Marvilha / Chove Chuva / Mas Que Nada – Leila Pinheiro
18. Uma Historia De Ifa (Ejigbo) – Margareth Menezes
19. Trm Das Onze – Gal Costa

עוד על הבוסה נובה

וידיאו: Astrud Gilberto & Stan Getz: The Girl From Ipanema – 1964

The Girl From Ipanema

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. חברים.

    תקליטה של אסטרוד זילברטו היה אחד התקליטים הראשונים שרכשתי בנעורי בשנות השישים, יחד עם מה שנקרא אז – מערכת סטראופונית. כך התוודעתי למוסיקה הברזליאית המכשפת וכמובן לסקסופוניסט הגאון – סטן גטס.

    תודה לכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות