על הרשימה "ישמח משה" ב"7 ימים"

הרינגטונים שעושה "ידיעות" על משה פרץ

0/5

אני קורא רשימה של אלפי מילים שמתחילה במשפט: "אני לא אוהב מוסיקה מזרחית, אני לא אוהב אותה גם כשהיא לא מזרחית, אלא סתם ים-תיכונית"

החתום – רענן שקד, שמשתמש בהצהרה כדי לכתוב בהתנשאות על הכוכב התורן משה פרץ כולל ראיון שיוצא ממגדל השן של היוהרה התרבותית.

התנשאות – כי היא מתבססת על קביעה סתמית – מוסיקה מזרחית באשר היא – גם זו המכונה ים תיכונית – היא חארה בעיני, כך קובע שקד. פוליקר נעלבת?

התנשאות כי היא יוצאת מהנחה פופוליסטית שכל מה שמדיף מזרחיות וים-תיכוניות זה רע.

זה אכן נשמע רע, פטרוני, בוטה, שטוף דעות קדומות והכללות, וגם מניפולטיבי ברמות. באחת השאלות שמתייחסת לכשרונו של פרץ – אחרי שהכותב כבר אישר ש"יש לו כישרון הלחנה ועיבוד" – נשאל פרץ: "ואם אני בכל זאת טוען שהיצירות שלך פחות טובות מנגיד של פול מקרטני"… וגם "האם יש סיכוי שתכתוב אי פעם שיר כמו "מחכים למשיח"? וגם: "מה עם מתי כספי – תכתוב משהו כמו השירים הקלאסיים שלו?".

לא האמנתי למקרא עיני: מה רוצה השואל ממשה פרץ? שהוא יהיה שלום חנוך, עידן רייכל או מתי כספי. שהוא ישווה את עצמו לפול מקרטני?

גם כותב שורות אלה לא עושה הנחות ליוצרי המוסיקה המכונה "ים תיכונית". אבל תפקידה של ביקורת להתייחס פרטנית לכל כותב, זמר ודיסק, להימנע מהסקת מסקנות כללית, שהיא כמו הטלת פצצת אטום על תרבות, וגם ובעיקר – לנסות להגיע ממקום נקי, ללא דעה פיקס. קל מאוד ללכת על סטריאוטיפ והכללה הנוגעים למוסיקה המייצגת קבוצה חברתית כזו ואחרת ולחרב אותה בעשר הקלדות. הרי זוהי  בדיוק הטענה הותיקה  – שיש איזו קבוצה עיליתיסטית שנוטה להדביק  מאפיינים מסוימים שליליים לכל יוצר וזמר "ים-תיכוני" או "מזרחי", מושגים מעורפלים לאללה.  

כולי פליאה על כותב שנון כמו שקד, שהפיל עצמו למלכודת זפת שקשה להיחלץ ממנה גם בריכוך של ראיון קונבנציונאלי אפילו מצטהב (על שאלת נכונות השמועות על מיניותו) שמורכבת מכל מה שמאפיין כתיבה מתנשאת, מתחסדת, מגלומנית, כאילו ניסה בכוח להוכיח את הטענה הנפוצה שהאשכנזים שונאים מוסיקה מזרחית.

כולי פליאה – כי זה מגיע ממי שכותב בעיתון של המדינה, אותו עיתון שחוגג על הקוראים שאוהבים משה פרץ בהיסטריה. אבל ככל הנראה,  גם הכותב אומר לעצמו – זוהי כתבה שתביא המון רייטינג ורינגטונים לעיתון בדוכני המכירה. גם הרע הזה ימכור עיתונים, ממש כמו המוסיקה שעליה הכותב מתנשא. וכן – חבל לי על משה פרץ שאכל אותה בשם כל מה שמכונה "מוסיקה מזרחית".

 

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

10 תגובות

  1. רציתי לדעת מי הבהמה שמשדר בגל"צ ביום שישי ב-13:00
    באמת מה שמו של הטינופת הזה.שימו לב איזה פרצוף של בובת שעוה מהמדאם טוסו בניו יורק.כדאי שלא יצא לשמש כי משהוא עלול להמיס את פרצוף התחת הזה.

  2. רענן שקד תאכל את הלב עם כפית… המוזיקה המזרחית פורחת מתמיד ושולטת לנו במדינה, זה שאתם מדברים וכותבים על זה כל יום, וכתבות כמעט כל שבוע בעיתונים ובYNET כנראה שאני צודק…ואכן היא שולטת במדינה, אבל קנאים תמיד יהיו

  3. רענן שקד שונא מוזיקה מזרחית . השאלה הנשאלת היא..איך בכלל נותנים לו להעביר ביקורת על מוזיקה שמראש הוא שונא ? אגב..אותו משה פרץ יכול לקנות אותו ועוד אחוזים בידיעות אחרונות אם הוא רק רוצה . הוא ואייל גולן המלך .

  4. אכן מוסיקה מיזרחית באמת גרועה. מאד. אבל ים-תיכונית? כאילו, יוונית? איטלקית?…נו באמת. איזו הגזמה. זו ברובה מוסיקה נפלאה. אגב – פול מקרתני וחבריו תמיד שעממו אותי עד מוות. סתם נקודה למחשבה.

  5. מסיכמה במאה אחוז. משדרת מזרחית ברדיו קול הנגב 106.4 וכל כך הכעיסה אותי הכתבה. אין כל בסיס להשתלחות הזאת במוזיקה המזרחית.
    רענן שקד שאת הדעות של הוא צריך לשמור ל"טור אישי" ולא בכתבה שמיועדת לאמן כזה או אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות