דמויות

הראל סקעת

ההופעה מוזיאון תל-אביב
4.5/5

נגנים: יוחאי בלום – פסנתר, זיו הרפז – בס , לידור לוי וגלעד בן ליש – גיטרות, מיכאל אבגיל – תופים. הפקה מוסיקלית: עמוס בן דוד

 

מבחר שירים: דמויות, משהו ממני, מובן לי, עוד יאיר עלי, ציפור, אלייך שר, סוף, הנני כאן, אם הוא ילך, אמרת שהשמש, ואת, כמה עוד אפשר, קבלי אותי , משמרת לילה, בואי היום, כל הציפורים, תמימותי, שוב , שלכת, תל אביב.

 

פניתי כמו ילד קטן לזו שקמה ונעמדה לפני וביקשתי שתשב, יען כי הסתירה לי את הזמר. היא הפנתה אלי מבט קשה, נטול מבע והבעה, כאילו – מי אתה שתבקש ממני לשבת. הייתה זו נערה או בחורה כבדת גוף שנזהרתי לא להרגיז אותה יותר מדי. אתם יודעים – אלימות הנוער בתקופה האחרונה. מי יודע לאן זה יוביל. למרות הרייטינג שהייתי מקבל, ויתרתי על משפט בעיתון כמו "מבקר מוסיקה נדקר ע"י מעריצה".

ואז אחרי יותר משלושים שניות שמוחה טחן תשובה ורבלית, היא שחררה את המשפט הבא: "תקום, גם אתה יכול לקום"

ואללה, צדקה. בשביל הראלי גם אני יכול לקום. מה יש. אז אני אסתיר למי שיושב אחרי. אם יפנה אלי אומר לו: בשביל הראל סקעת גם אתה יכול לקום.

שנגרום לקולגות שלי להרים גבה?  אני מת על הראל סקעת, והמשפט הזה לא נכתב בשביל החרוז. מה יש, גם לי יוצא משפט משוחרר כזה, בלי להיכנס לבלבולי מוח ופתפותי ביצים. באמת, בואו לא נקשקש ונאמר את מה שצריך להיאמר: עלם יפה-תואר, דוק של עצבות שמתחלף עם חיוך מיליון דולר, יודע לשיר. יופי של דיקציה. זמר-זמר-זמר-זמר (בפעם שעברה כתבתי שלוש פעמים זמר, הפעם אני מוסיף עוד אחד) ואם יש לו מורה לפיתוח קול, הייתי מבקש מיד את מספר הטלפון כדי להעביר לכוכבים שרוצים להיוולד – שומעים כל מילה, כמעט כל מנגינה נושאת את המיית הלב.
מיינסטרים, שמיינסטרים. גם כשאתה שר שירים מורחים שכתבה לך קרן פלס, אתה צריך לדעת איך לשיר, גם כשאתה רומנטיקן בלתי נלאה, אתה צריך לתת תחושה שאינך עושה מניפולציות רגש, שהטונים האלה מגיעים ממקומות של אמת.

כתבתי על "דמויות" האחרון שלו. היו הערות והארות. לא אתייחס כאן שוב לכל שיר ושיר. כתבתי על פערים באיכויות הטקסטים. אבל גם אמרתי דברים על שירתו של סקעת, 

על טון הרגש  שהוא מעין סאבטקסט שאומר דברים על התרחשויות פנימיות. שירים לא מעטים מסגירים את אהבתו לשנסון הרומנטי. כתבתי שעם קצת יותר חספוס הוא יהיה השארל אזנבור הישראלי. כתבתי על טנור התשוקה שר על הסוף הטוב שקרב בשיר "סוף" לפי לחן יפהפה של עילי בוטנר, בלדת פופ, סערת רגשות שנוגעת בימי בדידות קשים. המנגינה והטון שמשדרים את הריגוש הפנימי, טון רך, נוגע, מגיע.  כנ"ל "שוב" (קרן פלס) שחבר נכון בהופעה ל"שלכת" של סרז' לאמה.  גם "ציפור" של בן ארצי שאומר "הו ילד ילד / אין בך מנוח/ לא תמצא מרגוע / גם בעיר זרה"  וגם  "מובן לי עכשיו" –  "עכשיו יחפשו בכל הפינות/הלוואי יהיה אם יעזבו אותי/ורק השעות יתנו את השקט/שיבוא על גופי שלי" . שיר מלודרמטי – וידוי על שגיאות, חדרים שבלב – הומים, רצון עז לא להיות במקום שנמצא בו. חושפני ואמין במנגינה שכבר לא שומעים היום,  "אמרת שהשמש" של שילה פרבר, שמושר בטון של חמלה שאינו גולש למלודרמה. וגם שיר הנושא – "דמויות" – מונולוג של חקר עצמו-נפשו, וידוי חולשותיו, זהו סקעת רגשני מאוד, נוגע בשנסון האינטימי, בסיפור האישי האותנטי.

התבוננתי בקהל שלו. המון מאוהבות, בין ילדות קטנות לטינאייג'ריות, אבל נדמה לי שזיהיתי גם אימהות שמפעילות מצלמות דיגיטאליות. חשבתי על שלמה ארצי, על הצלחת הענק שלו להגיע לכל גיל ולכל המשפחה. נכון שארצי הוא סינגר סונגרייטר, וההבדל הוא לא קטן, אבל אני מאמין שגם זמר כמו הראל סקעת יכול להגיע לשם. יקח זמן אבל יגיע. וגם הקהל יגיע – בהמוניו.


צילומים: יוסי חרסונסקי

הראל סקעת קטעים מההופעה מוזיאון תל-אביב דצמבר 2009

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

22 תגובות

 1. אני בא מרקע של שירה מיקצועית ולימודים .
  סקעת זה רמות רבות מעל מויאל .
  מי שכותב ההפך כותב לא מתוך ידע אלה סתם כותב לא מתוך הבנה באמת אלה מתוך בורות .וכמובן שמבחינת הופעות תארים פרסים ומכירות מויאל עומד במצב של רצפה לעומת סקעת שבשמיים .זו האמת ,אולי פה ושם יש כאלה שקשה להם לבלוע זאת אבל זו האמת חברה .

 2. מויאל הוא זמר ללא קהל.
  דרך אגב להיכן נעלם מזה שנתיים שלא שמענו ממנו.
  סקעת הוא הסגן שהפך לכוכב גדול בהרבה מהבר -כוכבא.
  הסגן (סקעת כן) הפך לשם דבר הבר-כוכבא (מויאל כן) הפך
  לשום דבר .
  ובאמת נמאסתם והפכתן\תם את מויאל למאוס בתגובות ההזיות שלכם ,דיי מספיק לכתוב תגובות בכל כתבה על סקעת ולשפוך את הקנאה הגדולה שלכם והקנאה הגדולה של מויאל בסקעת.
  קנאה היא רגש חזק והרסני אבל תנסו להתגבר ותתבגרו כבר איף.

 3. תחזור ותאתגר אותי ותכתוב תגובה שנסמכת על עובדות איך בדיוק מויאל טוב מסקעת.
  שונא צביעות וקנאה בפרט את זו של המואליות\והמויאלים בסקעת .
  דיי רדו לנו מהוריד נמאסתם.

 4. סקעת עשה ועושה למויאל ביה"ס .
  קצת עובדות -את אלבומו הראשון מכר מויאל ברשת הסופרמרקטים (עשה קניה ב-250ש"ח וקבל ב-9.9 ש"ח את האלבום של מויאל) בתעשיית המוזיקה גיחכו ואף אחדלא ספר מכירה שכזו כזהב- על אלבומו הראשון הראל סקעת קיבל פלטינה מכירה של כ-48א' עותקים.מויאל לא קיבל שום תואר לא מאלבומו הראשון ולא מהשני -סקעת לעומתו נבחר לאישהשנה במוזיקה , לזמר השנה בכל תחנות הרדיו לשנת 2006 ,זמר השנה בעמ"י ,שירו ואת נבחר לשיר השנה ,בפסקול העשור סקעת הגיע למקום השלישי בזמר העשור והשיר "ואת" הגיע למקום הרביעי (אף שיר של מויאל לא היה בין 100 השירים של העשור והוא לא היה מועמד לזמר העשור) את אלבומו השני סקעת הוציא לפני כארבעה חודשים והוא בדרך לזהב.
  אלבומו השני של מויאל מעלה אבק בחנויות המוזיקה הערכה של גורמים בתעשיה לא מכר יותר מ-4א'עותקים.
  הדבר הכי חשוב לזמר אלו אין ההופעות סקעת משני אלבומים הופיע כבר כ-250 הופעות מויאל לעומתו משני אלבומים הופיע (הופעות שלו סגורות) כ-10 הופעות (הופעה אחת הוא נאלץ לבטל בבושת פנים הייתה אמורה להערך ברדיו בר אולם של 250 מקומות מכר רק כ-60 מקומות)בזמנו נכתב המלצה באתר נענע אני מצטט " לא לבצע שירים מקוריים של מויאל ,הם כל כך גרועים שאפילו הוא לא מצליח לעשות את זה כמו שצריך" משפט שמסכם בערך הכל על מויאל חחחחח.
  לדעת המבקרים סקעת הוא זמר מחונן,ווקאליסט ענק לא מצאתי באף מקום דברי שבח כאלה שנאמרו על מויאל .
  מויאל על הבמה משעמם ,זמר חסר כריזמה והקול שלו לייב נשמע כל כך שונה משנשמע באלבום מה שמביא אותי למסקנה ,שהקול שלו עובר מודליזציה באולפן.
  18 עכשיו תחזור ותאתגר אותי ותכתוב תגובה שנסמכת על עובדות.

 5. ההופעה של הראל משובחת,מרשימה ומרתקת בזכות קולו והתמסרותו לשירים.
  הראל מוכיח שאיכות נמדדת ביכולות ובאהבה לשירה ולמוסיקה בלי קשר לגילו הצעיר.
  הייתי בהופעה המדוברת ויצאתי מרוגשת ומהופנטת מבחור צעיר שאי אפשר להסיר ממנו מבט לאורך הופעה שלמה.
  שאפו!
  ואני אנני ילדה\נערה\טיאייג'רנית רוויית הורמונים.

 6. סקעת הוא זמר מעולה, תענוג לשמוע אותו שר.
  אילולא המבקרים היו מקובעים שצריך להלל רק "שוליים", היה זוכה ליחס הרבה יותר טוב בנוגע לאלבום השני המצויין שלו.

 7. אשתי ואני היינו לאחרונה בהופעה שלו במודיעין, ומאוד נהנינו.
  מדובר בזמר צעיר ומוסיקלי במיוחד, שמשלב סגנונות מודרניים עם ניחוח צרפתי של פעם. והכול בקולו המשובח.

  מומלץ גם לבוגרים יותר בינינו.

 8. המורה לפיתוח קול של הראל היא רחל הוכמן… כמבקר מוזיקה אני בטוח שאתה מכיר את השם הזה..
  כזמר (תלמיד רימון) הלוואי ויכולתי ללמוד אצלה אך איני מעיז אפילו להתקשר.. איפשהו נאמר רבות שהיא בוחרת את תלמידיה.. את הראל היא דחתה בפעם הראשונה! כבר כשהיה מוכר וידוע! בטענה שהיא עסוקה מידי ושהיא חושבת שהוא זמר מספיק טוב ושהיא לא יודעת מה היא יכולה להוסיף וללמד אותו.. בפניה השניה היא כבר קיבלה אותו..
  אז מי אני שאותי היא תקבל?
  חלום רטוב 🙂

 9. הראל סקעת הוא זמר נדיר- נקודה!
  שר בלי פוזה -שר מהלב , יש לו את היכולת לספר סיפור בשיר,
  לצייר עולם שלם, הוא מרתק ,ממגנט שר עם המון כח בנשמה ,
  הוא יודע להרגיש כל מילה ולהגיש אותה במתנה למי שמקשיב ,מעביר את התחושות לקהל וזה בא לו באופן טבעי וזוהי גדולתו. והקהל היה קהל אוהב חם ומפרגן.
  הוא גם אחד הזמרים הכי טובים היום בארץ ,מחונן, בעל קול ענק ויכולות ווקאליות יוצאות דופן.
  השארל אזנבור הישראלי ! או השלמה ארצי הבא! אין ספק בזמר אחד התנקזו יכולות שיש למספר זמרים גם יחד!
  הוא גם יהיה סונגרייטר גם בזה אין ספק השירים שהוא כתב הוא שהיה שותף לכתיבה הם מהיפים באלבום "דמויות" ,אלבום שאני שומעת כשאני רוצה להרגיש את החיים זורמים לי בוורידים.
  הקריירה שלו תגדל והוא עוד ילך ויתפתח.
  אבל כבר היום הוא זמר!זמר!זמר!זמר!אתמול הייתה אחת ההופעות הטובות שלו ואני ובעלי נהננו מאוד,מצפים כבר להופעה הבאה.

 10. מלך!
  גם אתה וגם סקעת…
  הייתי עם אישתי, חגגנו שנתיים,
  לא יכלתי לבקש יציאה יותר מהנה מההופה של הראל סקעת!

 11. הראל נפלא בהופעות, יש הבדל עצום בין לשמוע אותו בדיסק לבין לראות אותו שר, מתרגש, משחק ומפלרטט על הבמה. עדיין לא היינו בהופעה הנוכחית אבל זה יקרה בקרוב….לא נפסיד אף הופעה של הכישרון הענק הזה.
  לא נחמיץ הזדמנות להשאר פעורי פה לנוכח יכולתו לרגש!איך בדיוק הוא עושה את הקסם הזה? לא ידוע!

 12. הראל הוא זמר מחונן !
  הייתי בהופעה אתמול , היה נפלא !
  ההופעות שלו הן תמיד מעולות , משאירות אותי נפעמת שוב ושוב מקולו היפהפה והעוצמתי.
  בשירים מסויימים הראל משלב כוח ורגש לסירוגין (כמו למשל ב"הנני כאן","בדידות ",ב"מובן לי עכשיו" ועוד..).
  השילוב הזה הוא צירוף נדיר שהראל ניחן בו , וזו הגדולה שלו .
  הוא מביא את כל כולו לבמה וברגש גדול ובהתכוונות טוטאלית סוחף ומהפנט את קהל מאזיניו.
  הקהל בהופעות שלו הוא מגוון . מבוגרים וצעירים גם יחד !
  אינספור פעמים יש ביקורת שלילית על נוכחותו של קהל צעיר ,אך למרות זאת , המצאותו של הקהל הזה היא חשובה ביותר , לא פחות מהמצאותו של קהל מבוגר .
  ראיתי בקהל נוער ששר יחד עם הראל את "הנני כאן" שזה שיר שהוא "נכס צאן ברזל" במוזיקה העברית, ובטוחני שלולא הביצועים של הראל לשיר הזה בשש השנים האחרונות , הקהל הצעיר לא היה יודע על קיומו של השיר החשוב הזה .

   

 13. סוף סוף הגעת להופעה.. הופעה חזקה בפני אולם מלא מפה לפה בקהל מבוגר יחד עם צעירים. על הבמה עומד זמר (תכפילו בכמה שאתם רוצים) ששר מתוך הלב וללב עם קול שחודר את העור. הקול הוא זה ששר את העצבות, השמחה, החמלה והאהבה. יחד עם צחוק ושובבות.
  אין ספק, הזמר הטוב ביותר היום בארץ. מי יתן ודרכו תמשיך ותגדל.
  האמן היחיד מיוצאי כוכב נולד שמחובר לקהל והקהל מחובר אליו כבר חמש שנים. מאחלת לו עוד הרבה שנים והצלחה.
  קיסריה נראית קרובה מתמיד.

 14. אכן רוב הקהל היה קהל בוגר בהופעה אתמול.
  הציטוט שהובא הוא משיר שבן ארצי הלחין, אבל המילים נכתבו על ידי הראל סקעת (יחד עם מאיר גולדברג).
  השירים שהראל כתב את מילותיהם: "ציפור" ו"דמויות", וגם "סוף", הם שלושת הטקסטים החזקים ביותר באלבום, יחד עם "אמרת שהשמש" שכתבה שילה פרבר.
  הדיסק הוא תענוג, המופע הוא תענוג, בונבוניירה אמיתית.
  הראל הוא זמר-זמר-זמר-זמר, שנותן את כולו בכל שיר, כי הוא אוהב את השירים שלו.
  הוא לא רק ווקליסט מצויין (את זה אפשר לומר על שירי מיימון ואייל גולן) אלא גם story teller, השירה שלו היא לא רק יפה במובן האסתטי, אלא היא יופי אמנותי שבא מהשילוב בין היכולת הווקאלית לאינטיליגנציה הרגשית.

 15. הקהל היה בוגר בעיקר והיו לא מעט גברים ,הקהל שר עם הראל וידע כל מילה !
  הראל הוא זמר מחונן ,הווקאליסט הכי טוב שהתגלה בעשור האחרון אחד בדור , הבצועים שלו מופתיים ,והדיוק בשירה מופלא בכל תו וצליל.
  אכן זמר,זמר,זמר,זמר וללא ספק השלמה ארצי הבא ויותר!
  אני הייתי מעניקה להופעה 5 כוכבים מלאים.

 16. היה מדהים אתמול,ללא ספק הופעה מדימה וקהל מהופנט בכל רגע ורגע במופע. אני לא הייתי מופתע מגיוון הקהל לי זה היה דיי ברור ואני כבר מזמן לא ילד וגם אשתי וחבריי לא. מומלץ מאוד וללא ספק שלמה ארצי הבא ואולי יותר מזה.

 17. הראל סקעת הוא וואקליסט מצויין. לוקח את כל הזמרים שיש היום, אבל קשה לי עם הקיטש שנוטף מכל שיר/הבעה/מילה שיוצאת לו מהפה.

 18. היו גם דיי הרבה גברים שעמדו ורקדו וידעו כל מילה .
  הראל הוא הוואקליסט הטוב ביותר שיש לנו היום בארץ.
  השירה שלו יוצאת מהנשמה וחודרת בקלות לנשמה שלנו.
  אין ספק הראל הוא זמר שישאיר חותם במוזיקה הישראלית ,
  באלבום "דמויות " נוכחנו לגלות שהוא גם כותב מדהים והוא כתב ארבעה שירים\היה שותף לכתיבה "סוף" "ציפור" "עוד יאיר עליי" והשיר הטוב ביותר באלבום הוא של הראל "דמויות".
  אתמול הייתה הופעה מעולה אחת הטובות של הראל ,הוא שר בהמון בגרות והוא רק הולך ומתפתח ובהחלט הוא השלמה ארצי הבא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות