אין יותר שדים

אדם

מילים יוני זיכהולץ לחן, עיבוד והפקה מוסיקלית: איתי פרלמן נסיך
4/5

אדם שר בתשוקה געגוע למשהו טוב, כמו מבטיח לעצמו: אל ייאוש ימים טובים מאלה עוד יגיעו. למשל – חזרה לבמה בגדול ("ונהיה לך קהל ואתה בהופעת יחיד"), להיות חופשי ולא נעול בתוך עצמך. אוצר המילים הוא מישמש מסיפורי אגדות וחוויות ילדות – "הכרכרה שלך כבר מחכה", "עוגות ימי שישי", שדים רעים, וגם חזון אחרית הימים התנ"כי – "עדר איילות יחליפו עדר זאבים" ( מה שנוגד את חוק האיזון האקולוגי – י.ח) על משקל ודר זאב עם כבש. ה"סלט" הזה לא ממש מיטיב עם השיר, ניסיון טיפה מאולץ לחבר שיר תקווה ועידוד עצמי של "מילים יפות".  

"אין יותר שדים" הוא שיר הנושא מתוך הסרט הדוקומנטרי "חיים ואדם" שיוצג ב"יס דוקו" וישתלב באלבומו החדש של אדם "רגעים קטנים". מנגינה קליטה ועיבוד בנוסח ישן, צעדי ואלס. אדם שר בהתרגשות, כוונה, נשמה והתלהבות, כמו זה בעצמותיו. אחר ששנים לא שמעתי אותו שר – נדמה לי שמשהו טוב קרה לזמר שבאדם. זה מספיק כדי לטשטש את הקיטש. 

 

 

אתה תראה,עוד יגיעו ימים טובים

הנשק יתקרר ולאט יחליד

ויגיעו חלומות יפים על מרחקים

ונהיה לך קהל ואתה בהופעת יחיד

 

אתה תראה, הכל יחזור כמו אז

כל הימי הולדת, כשלא היית

רעש חברים,עוגות ימי שישי

נכיר לך תינוק חדש,שעדיין לא ראית

 

פזמון:

אתה תראה הכרכרה שלך כבר מחכה

השדים כולם עזבו.

רק אנחנו כאן בלבוש שתיקה,

הדרך הנפתחת,היד פתוחה לקחת

אין יותר שדים אהוב.

 

אתה תראה,לא יהיו יותר שדים,

הזמן ירוץ פראי,אבל הרבה יותר

עדר איילות,יחליפו עדר זאבים

פתאום הלב יאיץ כל כך מהר

 

פזמון: אתה תראה…

 

אתה תראה סדקי הקיר המעופש,

יהפכו להיות שורות שושן,

ולא תהיה יותר נעול,אתה תהיה חופשי וכאן

לא תהיה יותר נעול,חופשי וכאן

 

פזמון: אתה תראה…

 

פגישה מחודשת עם אדם 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

10 תגובות

 1. מסכים עם הביקורת שיוסי כתב וחבל שהמתקיפים לא שמים לב לשורה שבה הוא אומר:"אדם שר בהתרגשות, כוונה, נשמה והתלהבות, כמו זה בעצמותיו. ".
  צריך לדעת לקבל גם הערות "שליליות" וגם מחמאות.
  בכל מקרה אני מאחל לאדם את כל מה שהוא מאחל לעצמו באמת ובתמים ומכל הלב.

 2. שלום יוסי,שלום לכל המגיבים:) ראשית אני גם חושב שהשיר הוא שיר מצויין,אבל….אם בחרתם להכנס לאתר של מבקר מוזיקה,דעו לקבל את הביקורת שלו….חלק מכם כאן התקפתם בצורה לא ראויה…זהו אתר שמתעסק בביקורת…ולחדי העין והשכל בינכם,בסך הכל הביקורת היא דעתו של המבקר שניסה לאמר את דעתו כמו שאתם אומרים את דעתכם.ותחשבו על זה:)

 3. מהיכרות עם הכותב, מדובר מטובי הכותבים בארץ שפועלים היום,מילים פשוטות שמצליחות להכיל כל כך הרבה משמעויות,, כנראה שרגש ופשטות הם לא חלק מהלקסיקון של המבקר, אבל כולנו יודעים מבקרים מהם, אנשים שבזמן אמת לא הצליחו והלכו והתמרמרו על אחרים שהצליחו מאוד, כאלה הם המבקרים, אנשים בודדים … עצוב… ואכן גם לי עולה גלעד שליט כל פעם כשאני שומעת את השיר..

 4. מי האדיוט שכתב את הביקורת? עוד כותב ממורמר, השיר מדהים ומעורר השראה… וקיטש זאת לא מילה גסה, השיר שלאגרסטי, בניגוד לכתיבה ולביקורת המיושנת שלך .. מסכן קטן..

 5. שיר מרגש !!! פשוט עושה נעים כל כך מתקשר לי לגלעד שליט שיחזור הביתה בשלום . אמן

 6. משום מה לא הצלחתי לדרג פה את השיר…
  אז אני יכתוב פה שאהבתי מאוד !!!!!
  55555
  בהצלחה

 7. באמת נהדר למה לא לקטול שיר כל כך יפה מי הפך את המבקר לאיזה משורר מנתח שירים? הוא כתב את המילים כדי להבין על מה מדובר או שכתב את הביקורת כי המוח שלו קדח בלי הרף איך לקטול שיר כל כך מרגש ונוגע. השיר יכול להתאים לאדם באישי שלו, יכול להיות שנכתב על גלעד שליט או על מישהו אחר…קוטל את כל המילים מנתח אותם כמו במבחן בגרות בספרות ובסוף זורק איזו מילה טובה כדי לכפר על הניתוח הילדותי…ממש לא אהבתי והלוואי וישכילו כבר להבין שכשכותבים ביקורת או דיעה מסויימת על משהו או מישהו להגיע ממקום נקי נטול קטנוניות רק כדי לקרוא לזה ביקורת..

 8. מסכים עם תגובה 2,וואלה מושיקו לא חייבים לנתח 🙂
  כשמקשיבים לשיר מס פעמים,או קוראים בין השורות יש שם סיפור על הרבה מאיתנו,תגידו זה לא נשמע קצת כמו משהו שנכתב על גלעד שליט,או שזה רק הדימיון שלי מתפרע?

 9. יוסי, לשם שינוי אסופה יפה של שירים חדשים במדור שלך.
  לחן יפה יש לשיר הצנוע הזה. קצת קשה לי להבין עדיין מדוע אתה כל כך עסוק בניתוחי טקסט מייגעים. יש כאן טקסט ברור, אסתטי שנכנס ללב בקלות. מדוע לנתח ( עניני טבע וכו' ) ומדוע קיטש? זה לא קיטש. לא כל תחושה אופטימית היא קיטש. הציניות מחבלת ומטמאת דווקא את הדברים הקטנים והתמימים הללו. חבל. שירים מהסוג הזה מחזירים מעט מהכבוד האבוד של המוסיקה הישראלית, כבוד הנרמס ברגל גסה בדרך כלל. אדם, אגב, שר נהדר.

 10. מילות השירים מייצגים נאמנה את אדם היום, עוד יגיעו ימים מיוחדים שהמטאפורה שלהם זה עדר איילים יחליף את עדר הזאבים התיקשורת אולי שלא חיבקה והקהל ששכח. שיר חכם ומהנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות