ים-תיכוני אוסף

הלהיטים 2010

Play
3.5/5

איחוד הכוחות בז'אנר המכונה "ים-תיכוני" ממשיך לייצר גטאות במוסיקה המקומית. באוספים הישראלים אין בדרך כלל חלוקה לסוגים של מוסיקה. אני מעריך שמדובר כבר בניתוב שמקורו  "הסטורי" – במוסיקת הקסטות, החתונות, וה"מזרחי" הזה – תערובות שעטנז ממוסחרות של כל מה שמתבשל ומתערבב בקדרה המקומית, בעיקר קצבים לכפיים, לרגליים, לאצבעות הרגליים.
רמת הטקסט הנדרשת בדרך כלל מוגבלת לרצף משפטים של אוהב מקונן שמתבכיין במקצבים משמחי לב. אהוב, חיבוק, כוכב מזל, לילה משגע. הפקות סאונד אלקטרוניות בין דאנסים סוחפים לסרנדות משתפכות עם אוריינטאל כינורות, דרבוקות ובוזוקי. 
14 להיטים. הם לא לראש. הם לרגליים או ל"לב".  שלומי סרנגה מאנפף את "כל הנשים יפות" (במיוחד בלילה) בקצב שהבאס יכול להרים מכסה של בגאז'. מושיק עפיה מתבכיין בטווח רגשי-קולי ל"חולם אותה אוהב אותה יותר מכל דבר" בגישה שוביניסטית לאישה  ב"שובר שתיקה" (אם הוא היה יודע שהוא יגרום לה בלגנים…), איציק שמלי מקשט במקצב ים-תיכוני מרקיד לשיר על האושר כשהיא בתוכו ב"סיפור אהבה" בחותם הפיזוז של תמיר צור.
קובי פרץ מזמראת "נרקוד הלילה" – בטון מתבכיין משהו, אבל אם שמעתם אצלו משהו עצוב, הקצב יבטל. גם כאן אלקטרוניקת דאנס מנצחת שורשים "מזרחיים", והחתומים על המצהלה הם עוד שניים שמנצחים על סאונד החאפלה המקומית – צ'ולי זכאי ושי ראובני. עמי אור מוריד הילוך באוסף לבלדה "חכי", משהו על "חומות אהבה" שנישא אל פסגות הרגש, עוד בלדה שגרתית מגיעה מדודו אהרון – משתפך לכוכב המזל שלו – שתגיד לו מה שבליבה (מתאים לאייל גולן שלא נכלל באוסף) גם רון שובל לא משתוקק להיות מקורי בצלילי השמח של "לילה משגע", ותודה לשי ראובני שנתן לו את מינוני החאפלה המדויקים. 
קולה המקונן של זהבה בן יגיע לאולם השמחות ב"אהוב שלי", ובהמשך משיכים כל הדרך לחופה עם איציק קלה שליבו קורא למותק שלו בהיות מטורף מאהבה. לצידה הוא כמו "מלך בחלקת האלוהים" (רק בגלל המותק שלו?)
אל דאגה : הלחן ה"יווני עממי" יגיע עם סטלוס ואורן חן בוא יבוא, עידן יניב נישא על פסקול דאנס אלקטרוני ב"מה עם אהבה", מודה שכל מה שהוא נותן לה –זה לא מספיק, שיר שנשמע מצהלה פסטיגלית. רגב הוד מבטיח לא לשכוח אותה, יען כי צמא לנשיקותיה ורוך שפתיה בשיר "שקט" נוטף רגש ("נשבעת"), תמיר גל צוהל למחיאות כפיים "כל הבנות סביבי" – להיט שמחות אולטימטיבי לענתוז, ומקנחים עם איציק שמלי שרוקד על המשפט "בזכותך אני קיים" ובצלילי רוק נוסח Eye Of The Tiger  של Survivor כמבוא ליווני העממי של סטלוס ואורן חן – "לנשק אותך" וסוף סוף משהו מקורי  (כבד יווני) למרות שזה אינו מקורי.

1. כל הנשים היפות – שלומי סרנגה (רמיקס)

2. שובר שתיקה – מושיק עפיה.

3. סיפור אהבה – איציק שמלי

4. נרקוד הלילה – קובי פרץ

5. חכי – עמי אור

6. כוכב המזל שלי – דודו אהרון

7. לילה משגע – רון שובל

8. אהוב שלי – זהבה בן

9. מותק – איציק קלה

10. חיבוק אוהב – סטלוס ואורן חן

11. מה עם אהבה – עידן יניב

12. נשבענו – רגב הוד

13. כל הבנות סביבי – תמיר גל

14. בזכותך – איציק שמלי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות