ארץ טרופית יפה בפסטיבל הסרטים בברלין

מתי כספי

0/5

את מתי כספי פגשתי בשדה התעופה בברלין. בחוץ שרר קור של מינוס 8. לקח לו שניות לחבר את הפרצוף עם השם. אני הגעתי להקרנת הבכורה של "שתיקת הארכיונים", Unfinished Film של בתי יעל בפסטיבל הסרטים שחגג 60. הופתעתי שגם מתי הגיע לפסטיבל. איך? מה? מי?
מתי סיפר: "ארץ טרופית יפה", שיר ברזילאי של ג'ורג'י בן, שתרגם אהוד מנור ,שנכלל באלבומו הברזילאי של מתי "ארץ טרופית משגעת" (1978), נכנס לסרט ברזילאי קצר שהתקבל לפסטיבל.
מיכאל מישה וורמן (Michael Wahrmann), במאי יליד אורגוואי, יהודי-ישראלי שחי כיום בברזיל, שמע את השיר של כספי ובחר בו לסרטו הקצר Avós / Grandmothers. כשהסרט התקבל למסגרת הסרטים הקצרים – ביקש מישה ממתי להגיע ולהצטרף למשלחת שלו.
והנה: פגישה שכזו לא מתוכננת,  בינו וביני, וכיוון ששני הסרטים, זה של בתי וזה הברזילאי נוגעים בשואה, נוצרה תחושה שהפגישה עם כספי היא יותר מצירוף מקרים.
האמת היא, שבארץ לא התראיתי כל כך הרבה עם מתי כספי כמו בעיר ברלין, והכל על רקע Avós והקרנתו בפסטיבל הסרטים במסגרת ה – .Generation Section
סיפור הסרט מתבסס על ילדותו של הבמאי: ליאו מקבל מסבו מצלמת 8 מ"מ ליום הולדתו העשירי. הוא מצלם באמצעותה את סבו וסבתו, ניצולי שואה. מתברר כי גם הדור הרביעי עדיין פוגש את האנשים שחיו בתקופת הזוועה הגדולה בהיסטוריה של האנושות. נכון שהסרט בוחן את הנושא בזווית הומוריסטית משהו, ועדיין צילה של השואה מוטל גם על הילד, שלומד להגיד את המילה "אושוויץ".
בהקרנה באולם Zoo Palast ליד גן החיות של ברלין, נכחו הרבה ילדים גרמניים, שצחקו בקול רם למשמע שאלתו החוזרת של הילד – "היית באושוויץ?"
לוורמן שנולד באורוגוואי, גדל בישראל והשתקע בסאו פאולו מ-2004, ההקרנה בברלין הייתה סגירת מעגל. תרצו – תחושה שליוותה גם את הקרנת הסרט של יעל בתי שסבתה, מרים ליפינסקי  (קריסיה מנדלסון) – ניצולת שואה – גיטו ווארשה ואשוויץ. מה שעשתה פגישה מקרית עם מתי כספי בשדה התעופה בברלין… למעשה, מי אמר שהייתה מקרית?

מתי כספי בפסטיבל הסרטים בברלין עם הסרט Avos / Grandmothers

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות