מלך הבלוז

בי.בי קינג

אוסף כפול הליקון
5/5

עזבו אלטון ורוד. תביאו את בי.בי לארץ. 88 ימלאו לנער בספטמבר. זו הזדמנות. שמעתי שהוא עוד מופיע. בינתיים – אוסף תזכורת מתבקש, למרות שהקטלוג שלו מוצף באוספים. לפי ספריית הדיסקים הלא צנועה שלי יצאו יותר משלושה אוספים.
קינג מגיע בשניים: דיסק א' "מנגן את הבלוז" – הקלאסיקות, דיסק ב' "לוסיל וחברים" שהרי בי.בי הופיע עם חברים חבל לכם על הזמן
שמעתי אותו לפחות פעמיים בארץ. מאז, על משקל השיר הפותח את האוסף – ה-Thrill (התרגשות מרטיטה) לא פג, והצלילים אכן מאשרים: הבלוז – תוקפו לא פג, ובטח כאשר בי.בי קינג מנגן אותו. הבלוז זה הוא בכבודו, ולא איכפת לי להגיד – גיטריסט הבלוז החשוב של דורו.
תקשיבו ל – "האו בלו קאן יו גט?" (How Blue Can You Get) שמשמעותו "כמה מדופרס אתה יכול להיות?" בי. בי מדופרס? לא הולך על זה. אם מבלוז יוצא גם Fun, כמו שאני שומע בדיסק א', אז אני נהנה להיות "בלו", יענו מדופרס במצברוח טוב. עוד המלצה – Sweet Little Angel בהופעה חיה. מי שלא שמע הקטע הזה, לא שמע את לוסיל מייבבת ומי שלא שמע את Everyday I Have The Blues מהקלטה חיה בסאן קוונטין – לא שמע תזמור בלוז מהו. קלאסיקה? In The Midnight Hour. בטח שלא הצליחו להכניס את כל הלהיטים. אבל באוסף כמו באוסף לא הכל ייכנס. זהו מבחר שלא יחדש לשוחרי קינג הותיקים, אבל יכניס את עושי ההכרה איתו בדלת הראשית לעולמו.
באוסף הקודם של בי בי וחברים אני שומע דיאלוג גיטרות של קינג ואריק קלפטון על The Thrill Is Gone . ה-Thrill הזה אינו קיים כאן. אריק קלפטון לא הגיע לדיסק ב', הייתי אומר באופן די תמוה, אבל U2 עם "כאשר האהבה באה לעיר", גם "אול אובר אגיין" עם מארק קנופלר בדואט גיטרות שמערכת הסטריאו הישנה והטובה שלי חייכה אליו חיוך גדול, Since I Met You עם גרי מור שווה ואהה.. גם החיבור הטבעי עם בובי בלנד ב"בלוז של שלוש בלילה". וגם דר' ג'ון, ליאון ראסל עם ג'ון ואלש, סטיווי וונדר, קוקו טיילור, ואן מוריסון, רוברט קריי, אלברט קולינס, רינגו סטאר עם גרי רייט, מיק פילטווד עם סטיבי ניקס, הקרוסיידרס, כשיש בלוז טוב, ולוסיל היא הכלי המוביל, אפשר לארח כל זמר, לא חשוב מינו, סגנונו, מוצאו ודתו. זה עובד. אני רושם לי לאחל לו מז"ט בספטמבר.

כמה עובדות: בספטמבר 2013 ימלאו 88 שנים לריילי בי קינג הידוע בכינויו בי.בי קינג, יליד אינדיאנולה, שליד מיסיסיפי. מלך הבלוז. הכינוי בי.בי הוא קיצור מ – Beal Street Blues Boy. משנת 1949 הקליט קינג למעלה כ-50 אלבומים. בין 1951 ל-1985 היו לו 74 כניסות למצעדי המכירות לפי מגזין הבילבורד. האיש שקירב אותו לגיטרת הבלוז לראשונה היה טי בון ווקר. עד היום הוענקו לו 15 פרסי גראמי, אחד מהם ב-1987 – על מפעל חיים. הוא נמנה על אמני "היכל התהילה של הרוקנ'רול" ובעל תוא דוקטור כבוד באוניברסיטת ייל. במשאל הגיטריסטים הטובים ביותר של כל הזמנים של מגזין "הרולינג סטון" הגיע למקום השלישי. הוא מנגן על גיטרת גיבסון חשמלית (חצי נפח) המכונה "לוסיל" כבר כארבעים שנה. ב-2006, כשהוא בן 80, יצא מלך הבלוז לסיבוב הופעות שנחשב סיבוב פרידה שלו מהבמה, אבל בי.בי ממשיך להיות אמן פעיל גם כיום. הוא מארח בתוכנית בלוז שבועית BB King's Bluesville. הוא חנך בעיר הולדתו מוזיאון הנקרא "בי ביב קינג". באלבומו האחרון One Kind Favor חוזר בי.בי למקורות ולאמנים שהשפיעו עליו בתחלית דרכו בשנות החמישים. האלבום זיכרה אותו ב"גראמי" כאלבום הבלוז המסורתי הטוב ביותר לשנת 2009. באוסף החדש שילבו את השיר See That My Grave Is Kept Clean – "השגיחו כי קברי יישאר נקי"

איסוף, עריכה והפקה : אבי קונייבסקי. מפיק אחראי: אבי מאור

 
B.B King & Eric Clapton – Riding With The King

B.B King  – Deuces Wild

B.B Kiing – Makin' Love is Good For You

B.B – Reflections

B.B – Live At The Regal

 B.B. King & Friends – 80

Since I Met You Baby feat Gary Moore

B.B King The King Of The Blues

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. אני כ"כ אוהבת אותו שאני לא יודעת מאיפה להתחיל. רק לראות אותו עושה טוב על הנשמה. רק שיהיה בריא ויגיע לארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות