shalom-hanoch107-b.jpg

תחנה שלישית חתונה לבנה

שלום חנוך

האנגר 11 ת"א
4.5/5

הקהל קם ב"הדרכים הידועות", שיר לפני סיום. יכולת לשמוע שירה בציבור. שלום חנוך "חתונה לבנה" – שירה בציבור? לא להאמין.
תחנה שלישית בסיבוב הרטרוספקטיבי, בה יסופר על רוקנרוליסט ללא גיל. נער רוק בן 63 שמזמין את "היהודים", היו-יכולים-להיות-ילדיו, לשיר "ילדים של החיים", כדי להבהיר שהוא ילד רוק לנצח.
תרצו – הפרק החשוב ברטרוספקטיבה של שלום. האנגר מפוצץ, בלי עין הרע. ראיתי את ציפי לבני שרה. היא עלתה גם בתחנה השנייה. ומי שליד שולחני אמרה לי: גדלתי עליו. אני לא זוכר שבזמן שהתקליט הזה יצא הייתה כזו התרפקות. אז משפט כזה לא היה יוצא. תראו מה שהזמן עושה.
הזמן עשה יותר ממשהו לרוני פיטרסון עדין כאן, ובצדק. למשה לוי מאחורי הקלידים, מרים אקורדיון בעת הצורך. את ירוסלב בסקסופון החליף אלי דג'יברי, ענק ג'אז ישראלי גם במונחים בינלאומיים. שלום הרוויח.  נגינת  הסקסופון בערב הזה הייתה ערך מוסף.
שלום שאחרי סערות הרוק של אז. בלי הזיעה שניגרת בפארקים, אבל עדיין רוח רוק ערה מאוד מנשבת במפרשיו. למשל – הביצוע של "רומן אמיתי". אם יש רוק ישראלי – זה הרומן הזה. "תאונה", "שחרר אותי", "את באה אלי או הולכת" במעין פרודיה על אלביס. גם זה רוק ישראלי. אלה לא הדציבלים ואפילו לא הריפים של פיטרסון. נולדת לרוק – זה טבוע לעולם, גם כשאתה שר "על פני האדמה" (מיקי שביב הצטרף) גם שיר "שקט" – הוא מובנה-רוק, חלק מהקונטקסט של היצירה הזו – "חתונה לבנה", שבזמנה לא רוותה נחת הביקורת ודעת הקהל, והיום היא קלאסיקת רוק מקומית. רוקנרול הוא פורקן אנרגיה, תרגום לא מילולי של מה שהבנאדם מסתיר לפעמים, אך במידה רבה רוצה גם להגיד. שלום לא מאבד את העוצמה הפנימית, וזה מה שעושה אותו רוקנרוליסט אותנטי.
אם עוצמה פנימית – אז "היהודים" לקחו את "ילדים של החיים" למקומות מופלאים. ביצוע עתיר כוונה ונשמה, והאבא של ילדי הרוק המקומיים יכול היה לטפוח על שכם בגאווה.
תחנה שלישית, מפגש נוסף עם היוצר החשוב והמיוחד ביותר ברוק הישראלי. שלום חנוך מודל 2010 הוא בנאדם פתוח יותר, מתבונן בפרספקטיבה בשירים ישנים, אולי פחות כוחני, אבל העוצמות הפנימיות האלה מגיעות מהקול העשן-סדוק ורוטט טעון-תחושות. השירים הם כבר קלאסיקה. לא חייבים לסמן גבולות של זמן.  שלום של האתמול ושלום של היום התחברו למופע רוק שצבט ת'לב.
הרוק והבלדה, הפופ והבלוז, אותו צבע שנוצר מהחיבור בין גיטרות לקלידים, שעליו אמונים שלום ומפיקו הנצחי משה לוי. אותה מלודיה שמתחברת טוב עם רוק, אותם מיתרים צרודים שמהם יוצאת האמת הפשוטה. זה שלום חנוך.
לקראת התחנה הרביעית. שלום מגיש טעימה: משיח אולי כבר אינו קופץ מהגג, ואין מי שעוצר באדום, אבל המצב יותר חארה ממה שהיה. איזה ביצוע. זה שלום חנוך 2010, הג'ון לנון המקומי, תמיד אקטואלי, תמיד מחמם את הלב, ואם לרגע חשבנו לא לעלות בתחנה השלישית, אז עכשיו אפשר לומר: בטוח שהיינו מפסידים.

מבחר שירים: חתונה לבנה, הו את, רומן אמיתי, שיר דרך, זה רק געגוע, כסף, תאונה, תמונת מצב, שחרר אותי, דברנו על הצלחה, עץ השדה, על פני האדמה, שיר ללא שם, ילדים של החיים, את באה אליי או הולכת, ניג אל החלום, הדרכים הידועות.

נגנים: משה לוי – הפקה מוסיקלית, פסנתר והמונד, רוני פיטרסון – גיטרות, זיו הרפז – בס, אשר פדי תופים, טל אבירם – קלידים ותכנותים, אלי דג'יברי – סקסופונים. אורחים: מיקי שביב, "היהודים" .ילדים של החיים עם להקת "היהודים"

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות