משירי שמרית אור לקראת ימי זמר 2010

עוד תראי את הדרך

הד-ארצי דיסק כפול
3.5/5

שירים מולחנים מזוהים באופן טבעי עם מבצעיהם. מצב אידיאלי: כשהמבצע הוא גם כותב השיר. הסינגר שהוא גם הסונגרייטר. השנים האחרונות די הרעו עם כותבי שירים מקצוענים. אהוד מנור ז"ל פרח תמיד, אבל גם הוא חש שהימים אינם מיטיבים עם כותבים שממתינים להוציא שירים ממגירתם להלחנה או להתחבר למוסיקאים ולזמרים. ברית העולם שכרת עם מתי כספי היא אחת הדוגמאות ליצירה משותפת שהניבה יבול יפה ואיכותי. יש משוררים שמזוהים עם כותבי מוסיקה קלה – נתן זך הוא המשורר המבוקש ביותר נכון לשעה זו. לאה גולדברג, נתן אלתרמן, יהונתן גפן באים אחריו. בין הפזמונאים זכה לעדנה יורם טהרלב, אם כי גם אצלו בשני האחרונות חלה האטה מבחינת ביקושים. אולי זו הסיבה שמגיעה שעה, שכותבי מילים רוצים לאסוף את פרי יבולם לדיסק מייצג.
אם תשאלו אדם ברחוב על שמרית אור, (ערב מיוחד לכבודה בימי זמר חולון 2010) יתכן שהוא יזכור  אותה מהצמד שעמד מאחורי הניצחון באירוויזיון של 1979 עם "הללויה" שהלחין קובי אושרת. אבל שמרית אור (נולדה ב-1945, בתו של המשורר יעקב אורלנד ) אינה מזוהה באופן בולט עם זמר או להקה מסוימים, הגם שהדיסק הכפול מבליט שיתופי פעולה עם בועז שרעבי ("אצלי הכל בסדר", "תני לי יד", "אהבה לבנת כנף"), עם להקת "חלב ודבש" ("יחד", "אולי עוד קיץ", גלגל ענק", "הללויה"), גלי עטרי ("שמש אדומה", "נסיך החלומות"), דורון מזר ("כמו שאת", "אני חוזר הביתה")
אחרי  42 שירים –חלקם הגדול מוכרים מאוד,  מתבהרת תמונה: שמרית אור היא מסוג היוצרים שמתמחים  בתפירה "טיילור-מייד" למסגרות שונות (אירוויזיון, פסטיבלי שירי ילדים), ומצד שני – יוצרת שירים ייחודית.  בחרתי בשיר שהיא עצמה מבצעת – "ואולי אותה שתיקה" בדואט נוגה ונוגע עם רמי הראל (שגם עיבד) בהקלטה מיוחדת לאוסף הזה. השיר מוכר מיהורם גאון, והגרסה הזו מעניקה לו מימד תחושתי אינטימי מיוחד, שהופכו יותר אישי.  כמעט אותם דברים יש לומר על  "בלילה באתי אל הגן" לפי לחן של אלון אולארצ'יק שבוצע ב"גחלים לוחשות", פסטיבל אישה 2004 נשמע שנסון.
לא מעט מהשירים לא שרדו את גזר דינו של הזמן, אחדים המשיכו לשרוד בטעמי הישראלי הישן – כמו "סתיו" (שלום חנוך) ששרים חדווה ודוד, "לילה בהיר" – יהורם גאון (לחן: משה וילנסקי) ויש שהפכו קלאסיים – אני לוקח לאי בודד את "צרות טובות" בביצוע פשוט ומרגש של שלום חנוך (שהלחין), "אצלי הכל בסדר" – בועז שרעבי שגם הלחין, "עוד תראי את הדרך" – מתי כספי, "תני לי יד" – בועז שרעבי (לחן: נורית הירש) "מה הפרח" – קורין אלאל שהלחינה, "שיר היונה" – נתנאלה (לחן ועיבוד: מתי כספי), "אהבה לבנת כנף" (לחן: בועז שרעבי)  – בועז שרעבי.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות