אלביס קוסטלו

תישאר בבית

0/5

אלביס קוסטלו, תגיד מה קרה שנזכרת לבטל הופעותיך בישראל, מטעמי מצפון פוליטי אחרי שידעת שאנשים כבר קנו כרטיסים וסימנו מועדים ביומן, ואחרי שרואיינת לתקשורת והכל כבר היה מוכן?
בוא נשמע מה יש לך להגיד?
"לאחר חשיבה עמוקה, החלטתי באחרונה לבטל את הגעתי למופעים שנקבעו בישראל יש לקוות שמוזיקה היא יותר מרעש בלבד שמעבירה את הזמן, בין אם מתוך כוונה לשמח או מתוך כוונת קינה. אבל אז נערכים אירועים שעצם צירוף שמך אליהם, יכול להתפרש כאקט פוליטי שמהדהד יותר מכל דבר שאולי יתנגן, ונראה כאילו לא נלקח בחשבון סבלם של החפים מפשע. אני חייב להאמין שהקהל שהיה מגיע להופעות מחזיק בדעות שונות לגבי ממשלתו ומצטער על המצבים הכוללים הפחדה והשפלה, או דברים גרועים הרבה יותר, המופעלים על אזרחים פלסטינים בשם הביטחון הלאומי.
"חלק מהאנשים יאמרו שהצעד הזה נעשה ללא ידע וללא ניסיון אישי, אך אם אותם נושאים מורכבים מדי בשביל להעלות אותם במופע, אז גם בלתי אפשרי פשוט להפנות את המבט לכיוון השני. אני מציע את התנצלותי הכנה בשל האכזבה שנגרמה למחזיקי הכרטיסים וגם למארגנים.
"אני מקווה שיהיה זה אפשרי להאמין שההחלטה הזו לא נלקחה בקלות. זהו עניין של אינסטינקטים ונסיבות. לפעמים שתיקה במוזיקה טובה יותר מאשר להוסיף למצב הקיים. אני לא מאמין שאקבל עוד הזמנות להופיע בישראל, ועל כך קיימת אצלי חרטה, אבל אני מדמיין זמן טוב יותר בו לא הייתי כותב את ההודעה הזו"

עכשיו תשמע אדון קוסטלו מה יש לי להגיד לך: א. זה נכון שלא למדת נתונים לעומק, לא רק פוליטית, אלא גם על הקהל שמגיע לשמוע אותך. אתה ממש לא מכיר נתונים. אתה שטחי. קראת משהו. לא היית פה ללמוד מקרוב את הנושא, להכיר את הבעיה, את האנשים.
אמנים שהגיעו לכאן בעבר הגיעו קודם כל בשביל קהל מעריציהם ולא התביישו לומר מה הם חושבים על מדיניות ישראל. בהופעה של יו-2 בישראל לפני 12 שנה, בונו הקדיש שיר למרדכי וענונו. לא כולם אהבו את זה, אבל הוא הגיע ואמר מה שהיה לו להגיד. רוג'ר ווטרס קיבל הרבה מכתבים ואיומים מפלשטינאים לבטל הופעתו בישראל ב-2006. הוא העביר את הופעתו  לשדה חומוס ,ליד כפר הישוב היהודי-ערבי נווה שלום, תוך שהוא משמיע היטב את דעותיו ואף ריסס את גדר ההפרדה במילים – "הפילו את החומה". אבל הוא לא ביטל.
האם המצפון המיוסר שלך אלביס קוסטלו חזק יותר מהמצפון המיוסר של רוג'ר ווטרס? גם פול מקרטני ספג לא מעט איומים לפני שהגיע לכאן, למרות שדעותיו הפוליטיות אינן ממש פרו ישראליות. אז הנה מה שעשית: בהחלטתך המאוד פוליטית הקמת לעצמך מחנה של שונאים שהיה אמור להגיע להופעותיך ואפילו לשמוע את דעותיך הפוליטיות – להסכים או להתנגד, אבל גרמת לו להבין, שהמוסיקה בכל זאת אינה מפילה חומות מפלות, שאמנים כמוך משתמשים בה כדי להגביה אותן.
תישאר בבית, קוסטלו. אל תבוא לפה. לא צריך אותך ואת המצפון המיוסר שלך. ובפעם הבאה, במדינה אחרת – כשתחליט שאתה מתנגד לממשלה שלה, תשתדל לא לקבוע הופעות רק כדי לא לגרום מפח נפש לאנשים שרכשו כרטיסים להופעות שלך.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

3 תגובות

  1. קוסטלו נקניקיה. וזה ממש מעצבן, כי אני ממש אוהבת את השירים שלו.

    להופעה שלו – גם אם היא תהיה על סף דלתי, ובחינם – אני לא אבוא. שקל אני לא מוציאה יותר על אף אלבום או סינגל שיוציא (אני מהרוכשים). למה שאתמוך בהפצת פרופגנדה של שנאה, ועוד כנגדי?!

    נקניקיה מטופשת.

  2. אלביס קוסטלו אינו טיפש. קשה לי להאמין שההחלטה לבטל את הופעותיו בישראל התקבלה כתוצאה מלחץ כבד של ארגונים פרו-פלסטינים או מהתחבטות מוסרית קשה. בדומה ליוצרים ומוסיקאים רבים (בריאן אינו, למשל), קוסטלו הוא תומך נלהב באידיאולוגיה השמאלית-רדיקלית הנפוצה כיום בחוגים אקדמיים במערב אירופה (ובבריטניה בפרט) המקדמת הטלת חרם כלכלי ותרבותי על ישראל, בידודה, הוקעתה ונידויה מהקהילה הבינלאומית – כפי שנעשה לדרום אפריקה בעידן האפרטהייד. ביטול המופע בעיתוי הנוכחי, לאחר שנרכשו רוב הכרטיסים והושלמו ההכנות, מעצימה את האמירה הפוליטית ומשרתת את האג'נדה שאותה מעוניין האמן לקדם. ייתכן שהביטול המתוקשר והתגובות שבאו בעקבותיו, יעודדו מוסיקאים נוספים מהשורה הראשונה ללכת בעקבותיו של קוסטלו ולהצטרף לחרם הגורף על ישראל. ואם מעריציו בארץ יביעו אכזבה מהתנהגותו הדו-פרצופית, הוא בוודאי לא יתרגש ויטען שהמטרה מקדשת את האמצעים. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות