המיטב

אילנית

NMC
4/5

חיפשתי בפתח החוברת המצורפת לאוסף כמה מילים על אילנית. נאדה. מגיע לה – לא? 45 שירים, ואף מילה עליה. קריירה עשירה, ליוותה את ימי הזמר העברי. מיטב הכותבים והמלחינים. אז איזה סיכום קצר, מילת הערכה. על ה"ישראלית" שבה.
טוב שיר אחד טוב מאלף מילים? נכון. ובכל זאת משהו: בעבר כמעט בכל ביקורת שלי על אילנית העדפתי  אותה בשירי איכות כ"שיר של יום חולין", "הכרתי פעם איש", "נחמה", שירים של רחל שפירא, שנמצאים בדיסק השני. "לאורך השדרה שאין בה איש" מאת יהודה עמיחי ושייקה פייקוב (1972) "ללכת שבי אחרייך" – שיר יפהפה של אהוד מנור ונורית הירש מ-1973, שמופיע באוסף בגרסה מ"ישראלית", אלבומה מ – 2008. אני עדיין מעדיף אותה בשירים האלה. המיטב מציג את המכלול האקלקטי שלה – גם שירים זניחים שזמנם לא רק עבר, אלא מהסוג שלא ממש זכו לזמן חסד וגם אילנית הוציאה אותם מהרפרטואר של הופעותיה.
מצד שני, אתה לא יכול להגיד אילנית בלי להגיד "כבר אחרי חצות" – להיט הסולו הראשון שלה, "ושוב איתכם" (שנכלל באלבומם הראשון של הצמד אילן ואילנית שיצא ב-1967) "בשנה הבאה" – שיר שאילנית הקליטה ב-1968 בתקופת האופוריה של אחרי מלחמת ששת הימים. . וגם: אתה לא יכול להגיד אילנית ללא "שיר בארבעה בתים", "אהבתה של תרזה דמון" – שני שירים שהשתתפו בפסטיבלי הזמר של 1969 ו-1970. זמרת של פסטיבלי זמר"רק הירח" – שזיכה אותה בפסטיבל הזמר והפזמון של 1971. "אי שם" – השיר הראשון שייצג את ישראל באירוויזיון של של 1973 (מקום רביעי, אחרי קליף ריצ'ארד)
מצד אחר אילנית הישראלית היא גם ברזילאית כשהיא שרה בפורטוגזית "מתוק למות בים" עפ"י דוריבל קאימי (מתוך "ושוב איתכם" – האלבום של אילן ואילנית מ-1971)
כיוון שהחוברת אינה מספקת תובנה, אנסה משהו אחרי 45 שירים: אילנית כבר קול שנמצא בתודעה ובפנתיאון של הזמר העברי. ממרחק השנים – הביקורת מתרככת, כי תמיד הייתה תחושה שהיא ריחפה מעל המילים, שהיא יצקה לטקסטים סירופים ממותקים. פתאום זה כבר איזשהו מימד נוסטלגי. קול יפה-מפעים-לעיתים מן העבר.

צילומים: יוסי חרסונסקי ב"ימי זמר חולון" מחווה לבעז שרעבי

The Best Of Ilanit

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. אילנית היא אחת מהזמרות שיצקו ועודם דרך לזמרות ישראליות אחרות , הזמרת עם קול מיוחד וטכניקת שירה מיוחדת רק לה, מחווה אחרת נעשתה לה עם הוצאת אוסף של 5 דיסקים לפני מספר שנים בהפקת שלמה צח, היא כמעט הזמרת הלאומית שלנו .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות