מתגעגעים למחכים למשיח

שלום חנוך

על הצהרות ושירי מחאה
0/5

מחלצים משהו משלום חנוך על המצב (גלעד שליט, חרדים, משט וכו' ב"7 לילות" של ידיעות) כדי לפרסם פרויקט אחר שלו. אתה תבטיח לו כתבה (דיסק של שירים המכוון לילדים) ותוציא ממנו הצהרה. העיתון של המדינה עלה באופן הכי פופוליסטי על גל קיטורים חדש נגד המדינה, וכשמקטרים פונים לאוראקל רוק שפעם כתב "מחכים למשיח", ומאז אומץ ע"י התקשורת להיות נביא בשער.
הפופוליזם הזה הוא סוג של דמגוגיה חנפנית, כי בסופו של דבר, אין חדש תחת השמש  המקומית. שלום חנוך לא ממש יצא לאחרונה בשירים שיזעזעו את אמות הסיפים. שירי מחאה אותנטיים, שאינם חוששים להתעמת –  היו תמיד מצרך נדיר במקומותינו. יהונתן גפן נתלה הרבה בדילן, בימים ששירי ניצחון ולהקות צבאיות שטפו את הרדיו. כששלום חנוך זעם בשירים שלו – זה יצא אותנטי, חברתית ופוליטית.
"מחכים למשיח" היה שיר ריאליסטי המתאר פגישת עסקים שמתעכבת בגלל נפילה של הבורסה . אולם מתחת למפולת הזו הסתתרה מסה פילוסופית על אובדן התקווה והאמונה. רגע אחד, לפני שאתם קופצים מהגג. הציע שלום חנוך נחמה צינית:

הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם
מה שבא בקלות באותה הקלות יעלם
האזרח הקטן נאלץ לשלם בגדול
ואותי מעניינת ירדנה יותר מהכול.

המשפט "הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם" – ממשיך להיות אקטואלי ועוצמתו אף מתחזקת. קיים ייאוש כללי גדול, אבל ממשיכים לחגוג – וכמו ששלום כתב – ירדנה מעניינת אותו יותר מהכול. כל אחד נשאר בתא הקטן שלו. את מי מעניינת המדינה.
נדמה לי שאין מה להוסיף על השיר הזה – מתקפה חברתית פוליטית על האווירה, על הציבור, שנבחריו הם בבואה שלו.
במקום ששלום יחזור כמנטרה על הדברים בהצהרה פופוליסטית בעיתון, אני מצפה ממנו שיחרוז את תחושותיו, ושייכנס לאולפן. באין מנהיגות בעת הזו, גם אמנות מגויסת יכולה להזיז, לשנות. כשהציבור מטומטם חייב להיות מישהו שיאמר דברי חוכמה. אנחנו נמשיך לשלם, אבל אולי קצת פחות.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. אדון חרסונסקי המכובד , כנראה לא הקשבת לתקליטו האחרון של שלום חנוך היית שומע שם הרבה ביקורת על אדם לאדם על הרוחניות ועל הפוליטיקה, מדוע אתה מלין על הכתבה בעיתון ידיעות עם שלום חנוך ,הדברים שאמר יצאו מהלב וכן בעיני הוא כן נביא זעם וכאמור בכל דיסק שלו יש אמירות חברתיות פוליטיות והומניות גם באחרון הטוב שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות