המיטב

שמוליק קראוס בן 75

אן.אם.סי NMC
4/5

צודק יענקל'ה רוטבליט בדבריו בפתח האוסף שיוצא לרגל יום הולדתו ה-75 של שמוליק קראוס: לך תדע את הסוד-קוד הגנטי שעומד מאחורי המנגינות האלה של שירי "החלונות הגבוהים" שרובם ממשיכים לככב ברשימות השידור, החיבור  המוסיקלי למרים ילן שטקליס, המנגינות המופלאות שחברו לשיריו של רוטבליט עצמו.
למנגינות כאלה אין הסבר לוגי. גם לא ניתן לשייכן לזרם מוסיקלי, הגם ששמוליק הושפע.  קחו את "אינך יכולה" (יורם טהר לב) . כמה מיוחדת ומקורית המנגינה. ומהו המקור הלחן הקסום של "הבובה זהבה" (מרים ילן שטקליס)? מוסיקה ישראלית? מהי מוסיקה ישראלית? היש לה מפתחות זיהוי מוסיקליים. אבל מוסיקה ישראלית היא שמוליק קראוס גם אם לא תבחן זאת מוסיקולוגית.
המיטב? תלוי מהו קנה המידה הסלקטיבי. אוסף שכולל מכל הבא: "החלונות", הדואטים עם ג'וזי כץ, ביצועי הסולו. קאברים.
מצד אחד שירים שליחם לא נס: "נתפייסה", "שוב" (מילי: דפנה עבר הדני) עם ג'וזי כץ, "ספרי לי" (ייבי-אילן וירצברג). השירים של יענקל'ה רוטבליט שמילאו את קראוס בחדוות יצירה – "איך הגלגל מסתובב", "גיטרה", "אחרי עשרים שנה", "רואים רחוק, רואים שקוף", "אם"
מצד שני
נתקלים בכמה שירים, שאם נבחנם לפי רייטינג השמעות, לבטח לא ייחשבו "המיטב": "אלישבע מה נחמדת", "שישי חם" – הבלוז הפסיכודלי, הרוק הפאנקי המטורלל-מחויך של "מי אנחנו" העוסק באלוהים. הסמבה המזרחית שקראוס שר בביצוע מזרחי ב"צרות במשפחה" (מתוך מועדון הצועני השוק 1974), "שיר ערש לאלישבע" – בלוז שינה לילדים, "פרחים" (מילים של יונה בן יהודה הלא הוא ייבי). גם בפרק המוקדש לשירי רוטבליט יש לא מעט בלתי מושמעים ("בין הטיפות", "השיר החי", "באמצע הרומן", "ירח מלא", "ידידותי לסביבה", "השלום לך", "הלב הזה" ועוד)
מצד שלישי – שירים שכייף לזמזם ממש און ליין בשעת ההאזנה לשיר – "כמה נעים" שמשדר שלווה הזויה שכזו (מילים: אריק איינשטיין), הבלדה "לוח וגיר" בביצוע המאונפף, על הילד הכי מפותח בכיתה המתחרמן על מורתו.
מצד רביעי שירים שמתעוררים לחיים או שכדאי להחיותם בשל אקטואליותם הנצחית: "הו ארץ אהבתי/ שדותייך קמלים/ בכרם אין בוצר/ רק שועלים" ("הו ארץ אהבתי" – רוטבליט) וגם כאלה שראוי להחיותם – "תני לי" בדואט עם מזי כהן, הוידוי האישי הנוגה של "יום רודף יום", "בצד העצוב של העיר" – שיר אווירה עירוני, המשרה דכדוך נוגה.
מצד חמישי – ביצועים של זמרים שונים לשיריו בדיסק השלישי: הותיקים – אריק לביא – "אני אשיר לך שיר ו"זה קורה", אסתר עופרים – "זמר נוגה". אריק איינשטיין – "סוס עץ" מתוך פס הקול של הסרט (1978)  ובמיוחד "בית הערבה" – ביצוע יפהפה ומרגש מ-1975. דואט של חוה אלברשטיין ואריק סיני ל- "שוב" מאלבומה "נמל בית" (1983)  מה איתי" – דואט אריק אינשטין ג'וזי כץ מתוך "פלסטלינה" (1970),.
הדור שאחרי – הדואט גידי גוב ואפרים שמיר ל"כל השבוע לך" מתוך "שירים מלילה גוב" (1995) "כשאת בוכה את לא יפה" דואט אנרגתי של יהודית רביץ ונורית גלרון מסיבוב ההופעות המשותף של השתיים ב-1988. קאבר בלוז רוקי של אהוד בנאי ל"גיטרה", "בלדה לעוזב קיבוץ" – כיף התקווה הטובה מ-1981, מהסוג שחייב להיכנס ל"המיטב",. מיוחד מאוד – "רואים רחוק רואים שקוף" – גרסה של מאיר בנאי מסדרת הטלוויזיה "מעורב ירושלמי (2003) רונה קינן ששרה "אהבה ראשונה" שהוקלט בתוכנית רדיו מיוחדת ב-2007 במלאת ארבעים ל"החלונות הגבוהים" בעיבוד יזהר אשדות. 
המיטב? – המירב שמכיל גם את המיטב.

The Best Of Shmulik Kraus

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. שמוליק קראוס האחד והיחיד , מהיוצרים הגדולים שקמו למדינה, חבל שמעיינו פסק מלפרוץ , אני יודע שיש במגרתו שירים שעתיד הוא להוציא, נקווה שיופיעו בציבור ומעל גלי האתר, מחכים לדיסק מופלא כמו שהוא יודע לחבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות