אנחנו לא צריכים

שלמה ארצי

מילים:אבי קורן לחן: שמואל אימברמן
4.5/5

שלמה ארצי בחר את "אנחנו לא צריכים" לעצרת הגדולה למען גלעד שליט עם הפילהרמונית. אין קולעת מהבחירה הזו. שיר ישן שתמיד יעורר רגשות בציבור הישראלי הדואג והמודאג לבניו. השיר מדבר בלשון "אנחנו" – "עינינו יבשו מדמעות ופינו נותר אילם מקול", ואז התפילה הקולקטיבית – " את הגשם תן רק בעיתו, / ובאביב פזר לנו פרחים, / ותן שיחזור שוב לביתו,/ יותר מזה אנחנו לא צריכים" – ממש מדברת על שיבת הבנים או השבת הבנים כחלק בלתי נפרד מכל מה שמגיע בעתו. במקרה של גלעד שליט – התפילה עדיין לא נענתה.
המילים – נוגות, עצובות. המנגינה מהירה, וקצת אפרורית. במפתיע, החלק הבולט ביותר של המנגינה מגיע דווקא בפזמון – במנגינה כמעט שמחה. השיר מכיל הרבה כאב שמוליד בקשות. "את הגשם תן רק בעיתו ובאביב פזר לנו פרחים… יותר מזה אנחנו לא צריכים" – 'ותן שיחזור שוב לביתו'. לא ברור מהשיר אם אמנם מדובר בחיילים, אבל כמעט טבעי הוא שאותה תחושה של חוסר אונים של הורים כלפי בנים או בנות שנמצאים רחוק או במצב שמעורר דאגה – היא בעיה כמעט נצחית – קשה מדי מכדי שנוכל לפתור אותה.
השיר מבטא היטב את ההרגשה המורכבת והקשה של אנשים בשעת משבר. התחושה הקשה של כאב שרוצה להתפרץ, וההבנה שאי אפשר להחזיק בכאב הזה הם הרקע והסיבה לפזמון שמבטא אמונה שהתפילה תיענה. השיר נמצא עם שלמה ארצי כמעט כשנות הקריירה שלו – מאז 1970, כאשר עדיין התבסס על הרפרטואר מלהקת חיל הים ושירים של הוא  יצא במקור באלבום הבכורה של שלמה ארצי הנושא את שמו בשנת 1970, וחודש בשנת 1998 באלבום "אהבתיהם"

כבר יבשו עינינו מדמעות, / ופינו כבר נותר אילם מקול. / מה עוד נבקש, אמור מה עוד?
כמעט ביקשנו לנו את הכל.
את הגשם תן רק בעיתו, / ובאביב פזר לנו פרחים, / ותן שיחזור שוב לביתו,
יותר מזה אנחנו לא צריכים.
כבר כאבנו אלף צלקות, / עמוק בפנים הסתרנו אנחה. / כבר יבשו עינינו מלבכות –
אמור שכבר עמדנו במבחן.
את הגשם תן רק בעיתו, / ובאביב פזר לנו פרחים, / ותן לה להיות שנית איתו –
יותר מזה אנחנו לא צריכים.
כבר כיסינו תל ועוד אחד, / טמנו את ליבנו בין ברושים. / עוד מעט תפרוץ האנחה –
קבל זאת כתפילה מאוד אישית.
את הגשם תן רק בעיתו, / ובאביב פזר לנו פרחים, / ותן לנו לשוב ולראותו –
יותר מזה אנחנו לא צריכים

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות