ההופעה

צ'יק קוריאה מירוסלב ויטוס רוי היינס

היכל התרבות ת"א
5/5

 מסוג האירועים שבסוף הערב עולה המחשבה: מה היה קורה אילו הייתי מפסיד, ועוד מישהו שאל אותי – לא נשארת לכוכב נולד?  אפילו עברה תחושה של כמה טוב שלא.

צ'יק קוריאה בפסנתר, מירוסלב ויטוס בבס, רוי היינס בתופים. מי שאוהב ג'אז משובח – לא יכול היה להרשות לעצמו להפסיד. זה היה צריך להיות המופע המרכזי בפסטיבל ג'אז בים האדום. לא ריקי לי ג'ונס.

לרוי היינס אגדה והיסטורית ג'אז מהלכת, היה נאום ארוך עם מיהו ניגן בהיסטוריה שלו כמתופף. הוא הזכיר את באד פאוול, וביקש את צ'יק להדגים את הקטע שהוא כתב על הפסנתרן הזה. הוא הזכיר גם את טלוניוס מונק, וכאן היה לשלישייה יותר מאשר מה להציע.

 צ'יק קוריאה, יליד צ'לסי מסצוסטס 1941, (בן 69) רוי היינס, יליד רוקסברי מסצ'וסטס 1925 (בן 85! לא הייתם נותנים לו 65) מירוסלב ויטוס ה"ילד" שבחבורה, יליד פראג 1947, בן 63, מחלוצי סגנון הג'אז רוק פיוז'ן.

שלושה נגנים שהם יחידה של הבנה הדדית. הרפתקנית. לירית. לא פלא שקוריאה המשיך לנגן איתם משך השנים וכ-42 שנה אחרי צאת התקליט  Now He Sings Now He Sobs ב-1968 מגיע איתם גם לישראל. קוריאה? אמן המלודיה בג'אז, או ליתר דיוק אמן הטיפול במלודיה, מוסיקאי שמגלה את ההרמוניה כמו גלאי יבשות מוסיקליות חדשות.

השלישייה, אשר הוציאה בעבר גם את Trio Music (1981) ואת Trio Music: Live in Europe  (אלבום הופעה מ-1985) ניגנה אימפרוביזציות על THELONIOUS MONK  וסטנדרטי ג'ז אחרים.

הערב הגדיר מחדש מהות שלישיית טריו ג'אז. מדובר בטריו שכבר יושב בפנתיאון של הג'אז.. כמו אז, קוריאה, איש בחולצות בד פרחוניות, חיוך של "נכון שאני גאון, אבל אל תעשו מזה עניין", בשיאו יצירתו. מקורי, זורם חופשי, תדר ג'אזי משלו בחיבור בין מסורת לחידוש. לא רק נגינה פריכה בפסנתר, אלא דרך חדשה בלספר סיפור. רוי היינס מנגן יותר מאשר תופים ומירוסלב – נגינה נמרצת, גם הוא שואף לשלמות.

 

הייתה תחושה שהשלושה נמצאים בסיבוב הופעות זמן ארוך, והם לא. אבל זה מהות נגני ג'אז מעולים – שגם אם תעיר אותם באמצע הלילה אחרי 15 שנה מאז המפגש האחרון – זה יעבוד.בנגינה שלהם יש משהו טלפתי,כמעט מגע של קסם בין צ'יק רוי ומירוסלב. מבחינתם הנגינה המשותפת היא הרפתקה מענגת, מעין חזרה הביתה, כולל אימפרוביזציות סולו מבריקה של צ'יק, מפגן תופים נפלא של היינס. ובס סולו מלא השראה של מירוסלב באמצעות הקשת. ערב של מוסיקה-מוסיקה-מוסיקה, ומי שיבחר לא להגדיר אלא להמשיך להתפעם – אצטרף אליו.

 

Chick Corea  – פסנתר Miroslav Vitous – בס, Roy Haynes – תופים.

קוריאה, ויטוס, היינס – קטעים מההופעה
קוריאה, ויטוס היינס – קטעים מההופעה 2

Chick Corea Miroslav Vitous Roy Haynes Live In Tel Aviv

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

4 תגובות

  1. מוסיקאי ויוצר ענק. יוסי!! לא מזמן גיליתי א האתר שלך ואני לא מפסיק ללמוד ולהציץ. תמשיך ככה!

  2. שלום לכם ,בסוף הערב זכיתי ללחוץ את ידו של רוי היינס
    והארוע תועד לטענת זוגתי עי צלם ,אם יש בידי מישהו
    תמונה זו אשמח מאד לקבלה ,אנא הגיבו
    תודה ושנה טובה !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות