אמור אלהים Say God

הפרויקט של עידן רייכל ו-וויו פארקה טורה

מילים: וויו פארקה טורה לחן והפקה מוסיקלית: עידן רייכל
3.5/5

זה עידן רייכל? לא. זה עידן רייכל + וויו פארקה טורה. מה מולידה הקומבינה? מתכון רפטטיבי כמעט ריטואלי, מזמור לאללה בתקשורת של מוסיקאים שכנראה לא מבינים בפוליטיקה.
לרייכל אין בעיה לחבור לכל מוסיקאי מהעולם. הוא מבין את שפתה של המוסיקה האוניברסאלית, מתחבר לדיאלקטים וקצבים, לסגנונות אקלקטיים, גם לאללה המוסלמי. קוסמופוליטיות מוסיקלית לעיתים אינה מבחינה בגבולות של לאום ודת.

הסינגל הזה יוצא לרגל הסדרה החדשה של מוסיקת עולם בהפקת האופרה הישראלית וביעוצו המוסיקלי של … עידן רייכל. מדובר בשיתוף פעולה נדיר וסינגל חדש של עידן רייכל וויו פארקה טורהVieux Farka Toure  – וגיטריסט, מהמשפיעים והידועים ביותר במאלי. הוא משלב מוסיקה מאלית אפריקאית מסורתית עם מוזיקה מערבית הכוללת רוק, רגאיי, ג'אז ובלוז.

השילוב הייחודי של הגיטרה הוירטואוזית של פארקה טורה ושורשיה הצפון מאליים הביאו מבקרי מוסיקה לכנות את פארקה טורה "הג'ימי הנדריקס של הסהרה". עידן רייכל וויו פארקה טורה נפגשו באופן מקרי בנמל התעופה בדרכם להופעות בגרמניה. השיחה הובילה להשתתפותו של רייכל באחת ההופעות של פארקה טורה,  ומשם הדרך לאולפן ההקלטות הייתה טבעית.
הקטע נשמע תערובת ביזארית סהרורית של רגאיי ומוסיקה אוריינטאלית, הדגשים על בס ושירה משותפת המהללת בתחושה קולקטיבית אקסטזית את האל. לא משהו שאני הולך לזמזם, אבל בהופעה השיר יכול להפוך גם להמנונם של מאמיני כל הדתות באשר הם.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. קצב טוב. חוץ מזה-יש לי בעיה קלה, כישראלי, לשמוע את המילה "אללה" יותר מ-20 פעמים ברציפות. לרגע דמיינתי שאני באפגניסטן בין 2000 מתפללים משתחווים וממלמלים פסוקי קוראן. אם עידן רייכל רצה להביא אחווה בין אנשים, הוא הביא אחווה בין מתפללים איסלמיסטיים וזאת היישר לאופרה הישראלית, לא פחות. מאד מתאים לליברליות המנותקת התל אביבית. אבל מה לרייכל ולממבו-ג'מבו המזוייף הזה? מוסיקת עולם זה על הכייפק. אבל אללה-אללה וכו'? החבר רייכל- לא כל מוסיקה היא "שפה בינלאומית". הבאת דוגמה בעצמך. עכשיו לא אומר "אלוהים" במשך שעתיים לפחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות