משה פרץ אוהד חיטמן

שני הצדדים למטבע

הפופ הישראלי פוגש את הפופ המזרחי
3.5/5

צוחקים עלי, אבל אני עדיין מתעקש שיש מוסיקה ישראלית אחת. לא? ההפרדה נוצרת מכורח מסחרי: המוסיקה ה"מזרחית" או ה"ים תיכונית" מוכרת וממלאת אולמות. אין עוד עניין של קיפוח. היום המוטו הוא If you can't beat them join them. אם אין ביכולתך לגבור עליהם הצטרף אליהם. זה נעשה בשקיפות מלאה. תגידו – התחסדות, תגידו מסחריות. לא אתווכח.

"הפסנתר מארח" הרים כפפה ושידך את משה פרץ לאוהד חיטמן. פרץ התיישב לשיר אחד לפסנתר. תחילה העלה את תזמורתו לעיבודים שונים לשיריו. התזמורת ירדה וחיטמן עלה. טוב שירדה, כי לא ממש התאימה לאירוע, למרות שפרץ הכין כמה עיבודים מעניינים ל"אלייך" בצליל סווינגי, "אין כמוך" ברגאיי. אני ממש השתוקקתי לשמוע את הזמר המצוין בפסנתר נטו. זה יכול היה להיות אירוע של ממש, גם גימיק ענק. למה עוד פעם כל התזמורת שלו?
אבל הדואט עם חיטמן פיצה. שניהם משוחררים, שרים זה משיריו של זה. פרץ שמח להגיע לפסנתר, לפלרטט ולצחקק. מפגש יחיד ומחמם לב. מה רע? האם שידוכים כאלה הולכים להיות לחם חוקו של הפופ הישראלי?
גם אם אינני בעד מיני שעטנזים שמנציחים את ההפרדה שמנסים לעשות חיבור כפוי, חד-פעמי, בין "פופ מזרחי" ל"פופ אשכנזי", אני בעד כל יוזמה מקרבת, שאולי תוליד גם ביצועים מיוחדים. למרות שחשבתי שהביצוע של ישי לוי ל"מלנכולי" של ארקדי דוכין הוא מאולץ, יופיו של הקאבר הצדיק את העניין.

"מלנכולי" נכלל באלבום שכולו ניסיון לחבר עולמות. 'שני צדדים למטבע' הוא פרויקט שמפגיש בין זמרים המזוהים עם הז'אנר הים תיכוני ואמנים אחרים שמזוהים עם יו-ניים-איט (פופ ישראלי, רוק ישראל) בעיבודים חדשים לשירים מוכרים מ"שני הצדדים". הפרויקט יצא בקרוב באלבום כפול. על ההפקה המוסיקלית בפרויקט מנצח נדב ביטון.

עצם אלבום כזה מדגיש את ההפרדה, אבל אם נצא מנקודת הנחה, שהעולמות האלו ימשיכו להתקיים בנפרד (שלמה ארצי לא יהפוך "מזרחי" כמו שאייל גולן לא ישיר חומרים בסגנון שלמה ארצי) – אז למה לא ללכת על ניסויים כאלה ואחרים. אני לא מדבר על "קירוב לבבות". כאן אין שום בעיה. אני מדבר על צליל שיחשוף את היופי שבביצועים חדשים. זה הכל.

בין האומנים אשר משתתפים בפרויקט: ישי לוי (מבצע את 'מלנכולי'), מיכה שטרית (מבצע את 'גל רודף גל'), שלומי שבת (מבצע את 'נשמה אבודה'), ארקדי דוכין (מבצע את 'אין לי אהבה'), שרית חדד (מבצעת את 'אתה פה חסר לי'), אביהו מדינה (מבצע את 'כמו צמח בר'), מאור כהן עם בום פם (מבצעים את 'גדליה רבע איש), מרגול (מבצעת את אינתה עומרי'),דיויד ברוזה (מבצע את 'ריח מנתה')

 

משה פרץ ואוהד חיטמן – הפסנתר מארח 2010

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות