Inhale Exhale שאיפות ונשיפות

אמיר גבירצמן

4.5/5

האם התפשטות על פני סגנונות ותרבויות רבים  היא חיסרון או יתרון? אחרי ששמעתי את אלבום הבכורה של אמיר גבירצמן – התשובה לא נעשתה קלה.

איך הגדירו אותו? ביג בנד של איש אחד. רשימת כלי הנשיפה המופיעה לצד שמו בדיסק היא נתון נדיר באשר למספר הכלים בהם נושף נשפן אחד. ( * ראה רשימה למטה)

כמעט כמו מספר כלי הנשיפה שגבירצמן מנגן – כך גם הסגנונות המוסיקליים שהוא ריכז בדיסק אחד – שמתנקזים למיני הכלאות (מיזוגים, פיוז'נים) ביג בנד של איש אחד שהוא רב תרבותי (multi-culti), נהנה לסובב גלובוס, לנחות במקומות שונים, לחבור לצלילי העולם. נדמה שאמיר גבירצמן יוצא במועד הנכון עם הדיסק הזה כשהעולם נפתח למגמות הקרוס-קלטשר. ההפתעה מגיעה גם מהכיוון היצירתי.

Amour בפתיחה (לחן: גבירצמן) הוא פיוז'ן מלודי קצבי עם אלמנטים אתניים, תזמור עשיר לכלי נשיפה, מעוטר במחיאות כפיים. מתאבן מפולפל.

La Fiesta Romano עפ"י צ'יק קוריאה מקבל אופי של פייסטה בלקנית בנוסח התזמורות של קוסטוריצה וברגוביץ, עם אלמנטים סווינגיים  מלאי הומור בצליל ביג בנד. סוחף.

גוון אפריקני עם קריצות שונות (אירי) נמצא ב Kalimba.

Duduk (לחן: גבירצמן) הוא צליל הדודוק הארמני, מנגינה ואלתור של עממיות שורשית, מוסיקה של הנופים האוריינטאליים, תוגת הצליל המזרחי במעבר נפלא לנשמת המוסיקה היהודית.

גרסת גבירצמן לסטנדרט Fever ,  מקסימה – התפתחות  שמייצרת "סיפור מתח" במקצב ובשיחה בין כלי הנשיפה. משהו אפרו קובני לגיווון? – בבקשה: קטע של Los Van Van, עם כל שמחת החיים שיש במקצב התוסס מלא-החיים הזה (ג'וקה פרפיניאן – על כלי ההקשה).

Marry Ann הוא קטע סולו סקסופוני סול-ג'אז-פאנקי-גרובי, קאבר לשיר של ריי צ'ארלס, בעיבוד מצוין לביג בנד. הבולרו של רוול הופך כאן לתבשיל טיפה הומוריסטי הנקרא Vuvulero, בולרו בנוסח ונצואלה, שלוקח לא רק למחוזות נוספים באלתור הסולו. 

יותר משמעותי עיבוד של שמונה דקות על Footprints  של ויין שורטר – טביעת אצבע אלתורית-ג'אזית חזקה באלבום, והפעם בלי להחניף למאזין.

ומהמערב הג'אזי חוזרים לאוריינטאל המזרחי בחליל נאי ערבי, אלתור יפהפה על "עושה שלום" בשילוב בס קלרינט.

ובסיום נצא במחול בפיוז'ן ג'אז אתני פאנקי שנקרא Merci Bemol המשלב נפלא חמת חלילים סקוטית בעיבוד מפתיע שבו מוריד גבריצמן הילוך לסלואו טמפו כדי חזור לאוטוסטראדה.

גבירצמן הביא את כל מיומנותו וכישוריו המוסיקליים כרב נשפן וכמתזמר לאלבום הזה, כמו גם את דימינו היצירתי הפורה כדי להגשים את אחד האלבומים הרב-תרבותיים היפים ששמעתי.

 

* אמיר גבירצמן מנגן ב: סקסופונים (סופרן, אלט, טנור, בריטון), קלרינט, בס קלרינט, חליל צד, חלילית בארוק, חלילים אינדיאניים, חליל נאי ערבי, חלילים איריים, חליל סיני, חמת חלילים סקוטית, זורנה כורדית, דודוק ארמני, וובוזלה, קלימבה אפריקאית, פירי קוריאני, כלי נשיפה וייטנאמי, קולות וביט בוקסינג

 

אמיר גבירצמן היה בעבר חבר בלהקת אסטה, וניגן עם אמנים כמו פיליפ גלאס, מאנו גאלו (המתארחת באלבום). בישראל ליווה את דוד ד'אור, אריק אינשטיין, שלום חנוך, שלמה ארצי, ריטה ואחרים. עם המופע "שאיפות ונשיפות" הופיע בפסטיבלי ג'אז  בינלאומיים בפיליפנים ובארה"ב. לאחרונה קיים סיבוב הופעות וסדנאות אמן בן 4 חודשים בארה"ב, מטעם הקרן המשפחתית צ'רלס ולין שוסטרמן. לאור
גבירצמן הוא גם חבר ההרכב הבינלאומי
Sleeping Camels איתם הוציא לאחרונה אלבום באירופה במקביל לסיבוב הופעות שם, וכן הופיע איתם בפסטיבל EuroMed הבינלאומי.

 

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות