העיר באפור

יוסי פרץ

מילים: נעמי שמר לחן: נעמי שמר הפקה מוסיקלית: יוסי פרץ
4/5

"העיר באפור" שייך לקלאסיקה של השיר הישראלי. מבחינתי האישית – משב נוסטלגי חם מהעבר, שמזוהה בעיקר עם קולות שלישיית גשר הירקון (איינשטיין, אמדורסקי, גאון)  נעמי שמר כתבה את השיר בהשראת פריז, בעת שהותה-השתלמותה בעיר בתחילת שנות השישים. היא התאהבה אז בשירים הצרפתיים. השיר מבוסס על הלהיט הצרפתי "היא תהיה כה יפה"  Elle etait si jolie של אלן ברייר. למנגינה של ברייר כתבה שמר שיר געגועים לארץ ושלחה אותו לביצוע לשלישית גשר הירקון. 
נעמי שמר של אמצע שנות ה-60 היא פרק מפואר בתולדות השיר הישראלי, וזו אחת הדוגמאות – שיר שמצטיין במלודיה לירית, מדיף ריח השנסון הצרפתי.

מה מצא יוסי פרץ (גיטריסט ומפיק מוסיקלי, החל את דרכו כחבר בלהקת "דברים שעשיתי עם אחותי" בשנות ה-90) לעשות קאבר לשיר הזה? מתברר כי הוא הולך על שירי שמר כפרויקט. "העיר באפור" הוא שיר ראשון מתוך "מחשבות בהירות", אלבום המוקדש לשיריה של נעמי שמר.
השיר מוגש בקצב בוסה מיד טמפו. עיבוד קליל, קלידים שמעניקים תחושת "מרחק הזמן", הטון ישיר ופשוט בלי לנסות להוכיח שהוא "זמר" כאילו כדי לבטל את חותם הקולות היפים של שלישיית גשר הירקון. מצד שני יש משהו בלתי אמצעי יפה בגישה התמה של פרץ – רומנטי אבל נמנע מסנטימנטליות נוסטלגית. לוקח את השיר אל חלקת הגעגועים שלו.

 

אם תרצי שאראה לך את העיר באפור
בואי ונטיילה על אבני מרצפות
דום נישא את עינינו ליונים שעפות
אם תרצי שאראה לך את העיר באפור.

אז אתן את ידי לך ונרד לרציף
ערמות של שלכת שם הרוח יעיף
את ודאי תכסי לך את ראשך בצעיף
כשאתן את ידי לך ונרד לרציף.

על ספסל אז נשבה ועם רדת האור
אם תגידי עייפתי מן העיר באפור
אשיבך על כנף נשר ועל גב עננים
אל עירך שחיכתה לך בבתים לבנים.

 

העיר באפור – שליישיית גשר הירקון + אלן ברייר (מקור ההשפעה)

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות