בנועם

מיטל הוכמן

התו השמיני
4/5

פותחת ברגאיי גרובי מחויך של תומר יוסף"הוא לא ישוב". הקול – כמו שם הדיסק – נועם. נוכחות נעימה. העיבוד וההפקה של אסי איילון משדרגים.

השיר השני – בסגנון רוק –  היא מבקשת – "כנס אלי דרך העיניים ותראה מה יש לי בלב בין קירות ריקים עם פתח צר לשמיים ודמותך בעננים", ניסיון לראות את תוכו, למרות הידיעה שהוא לא ישתנה.

מיטל הוכמן (31, ילידת ירושלים, בוגרת רימון, מורה למוסיקה) מחפשת זהות מוסיקלית. כמו לא מעט זמרות שמנסות לפרוץ דרך, לא תמיד מזהה כיוון מוסיקלי.  ליקטה שירים מתומר יוסף, יהודה אשש, נועה רביד ובעיקר מעלמה זוהר. הגוון הקולי הנעים שלה אינו מתאים לכל שיר וסגנון.

מתאים לה יותר הפופ היפה של עלמה זוהר "בסוף תהיה שלי" – על בטחונה שבכל מקרה הוא יהיה שלה, "הגוף שלי זוכר" – על הפער בין מה שהראש והגוף זוכרים ממגע אהבה – לחן יפה בדיסק, מושר בתשוקה מעודנת, מאופקת, מזכיר עיבודי אווירה שמימיים של שנסון צרפתי בסגנון השבעים.

גם "לב שבור" הקברטי ("איך אתקן את הלב ששברתי לך") מעובד בסגנון ספרדי (הקסטנייטות) משתלב יפה ברפרטואר, עיבוד עשיר, וסוף סוף גם שינוי מרשים במנעד.

אהבתי את "ללמוד" – שיר אהבה הגותי סולידי של נועה רביד בקצב מיד טמפו יפה, טיפת ניחוח ים תיכוני בעיבוד דרמטי לקולות רקע אופראיים. "ניגון" ("אתה לא שומע אבל אני אשיר לך/ עד שתשיר לי חזרה") – הוא שיר של קסם מלודי, וכמה מפתיע שהלחן הוא של תומר יוסף. צד אחר שלא הכרנו אצלו?

"תמונת אימא" למילים של לאה גולדברג זכה ללחן פולק פופ סביר (דותן מלאך) אבל הביצוע אנמי. "כמה כמה" ("אתה תבוא בסוף/ לסגור איתי חשבון/ לספור מה שהפסדנו/ לנקום את העלבון") הוא ניסיון לצאת מהסולידי לשיר רוק אירוני על "חשבונות ביחסים". ואז היא שוב חוזרת לאינטימי-נוגה של "כבר איננה". לחן ראשון של הוכמן באלבום שנכתב לזכרו של רפי פברמן, שכתב את הטקסט על אהובה שאינה עונה.

לא מלודרמטית ועוצמתית כמסיקה, לא אקזוטית כעלמה זוהר, אבל יש לה רגישויות מוסיקליות גבוהות, יכולות לעבור מסגנון לסגנון וגם עומק בשירה המאופקת בדרך כלל. יתכן שהיתרון הזה (מעברים סגנוניים) גם בעוכריה – לא ממוקדת דיה, מתקשה בגיבוש דרך תעודת זהות אומנותית.

עיבוד והפקה מוסיקלית: אסי איילון.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות