באתי אליך

ירדנה ארזי

מילים: רחל שפירא לחן: נורית הירש הפקה מוסיקלית 2011: תמיר צור
3/5

אם שחף דואה על חלקת הים – שיהיה ים תיכון. ואכן, ירדנה ארזי העבירה את השיר של רחל שפירא ונורית הירש למ-1985 לחלקה ים תיכונית מאוד מוגדרת של 2011, רמיקס שיתאים לרוחות ה"מזרחיות" הערות הנושבות במוסיקה המקומית. אין כמו תמיר צור לספק נוסחת הביטים הדאנס-אתנית. בדף היח"ץ המצורף זוהי "הפקה מוזיקלית עדכנית ובועטת". אם הקונפקציות היוצאות מאולפני תמיר צור הם בשורת העדכניות העכשווית?  "בועטת"? – בגרסה המקורית, מן הסתם
קונספט? מצב השוק מחייב, ואם אכן זהו המצב, למה שאילנית וגלי עטרי לא יאמצוהו? נשיפתה של ירדנה בגבן תהפוך לרוח סערה מהסוג שפותחת את שערי נוקיה. האין זו הכוונה? שהמבקרים יאכלו כובעים.

שחף דואה על חלקת הים / ובגבעות תור ילדות נחלם / צמח חולות בפריחה / על יבשתו המלוחה / באתי אליך עם מה ששאלתי ממך
תעתועי בנאות מדבר / ונעורי בענבי הבר / כאן באבני המקום / הגעגוע ישכון / באתי אליך לשים בנפשנו שלום
הו הו הו / מים חיים בארצות חמה / הו הו הו / באפיקיך נשבר צמא / הד חלילים רחוקים
שב מכרמי הזיתים / באתי אליך עם כל גבעולי הדקים
על העצים השרף ניתך / ובשדות הזהב נשפך / למרגלות הברושים / דשא מכה שורשים / באתי אליך וכל ענפי נרגשים / הו הו הו / מים חיים בארצות חמה / הו הו הו/ באפיקיך נשבר צמא / טעם פרות העונה / כמו אהבה ראשונה / באתי אליך עם בת שירתי הקטנה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

12 תגובות

 1. תגובה למושיקו
  כולם יודעים מי אתה ולמה אתה ממורמר
  חשפת את עצמך בזה שכתבת שמי שעשה את הרמיקס הוא ברמה של ילד מתלמד
  אלוהים יודע כמה רצית להיות הילד ההוא

  חחחחח

 2. דרך אגב ירדנה עוד בשנות ה80 ירדנה עשתה תקליט ערבי שלם
  אז אולי הטרנד בעקבותיה ולא היא הצטרפה אליו?
  קצת דיוק לפחות בעובדות ההיסטוריות שלא נאמר יושר מקצועי ובטח אסור לשכתב את ההיסטוריה יוסי היקר
  תמיד אפשר להגיד סליחה טעיתי
  זה אנושי ומקובל
  תודה

 3. תגובה ל-9
  אני אינני מגן על איש. מה יוסי חרסונסקי צריך את ההגנה שלי? אם תקראי מה שכתבתי שוב, תראי שלא קטלתי שום דבר. אני בסך הכל טענתי שרמקסים כאלה אינם פאר היצירה, בהמעטה גדולה. זה חיפוף ומי שבאמת מבין במוסיקה עכשווית יודע את זה. אני לא חושב שמישהו מחפש לכתוב משהו שלילי, בודאי לא חרסונסקי. אני כן סבור שהביקורות שלו מתעסקות יותר מידי בטקסט ופחות מידי במקרו- בשיר כשלם.

 4. מושיקו
  מצחיק שלא פעם כשמדובר בעבודות של ירדנה ארזי צץ "מושיקו" להגן על ה"ביקורות", אבל נניח לזה…

  אז אתה אומר שלדעתך המקצוענים שעבדו על הרמיקסים הנ"ל עשו את העבודה שלהם ברמה של ילד מתלמד… אוקי, נניח שאתה יודע יותר טוב (מי שלא תהיה- יוסי, מושיקו אמיתי או לא אמיתי…).
  אני רוצה לחדד משהו: "התגובות הלגלגניות", לפחות שלי נובעת מהדברים הבאים – כשמדובר בחומרים של ירדנה ארזי, אני לא מוצאת כאן ביקורת אמיתית/עניינית לחומרים שלה, כמו שציינתי מקודם אלא דברים לא הולמים… כמובן שלא חייבים לאהוב את העבודות שלה – עניין של טעם או שבאמת יש דברים מקצועיים שניתן להצביע ולבקר. אני ראיתי במקרים של כל מיני אמנים אחרים שיוסי הנכבד דווקא כן יודע לעשות זאת כשרוצה. לכן נראה כאילו אין לו מה להעיר על העבודה/השיר/החומר עצמו (אולי כי באמת יצא נפלא) ומחפש לכתוב משהו שלילי "בכל מחיר", וביקורת זה לא, אין נימוקים וכו'. אז נראה שבאמת מקובע מחשבתית בעניין של עבודות של ירדנה, וזה מונע ממנו בחינה אובייקטיבית… הייתי מצפה לקצת כבוד לאינטליגנציה שלנו.

 5. אני לא מעריץ של ירדנה ארזי, לא כל כך מכיר את השירים שלה אבל שמעתי את השיר המדובר ואהבתי. אין לי מה להוסיף מעבר, גם לא מעוניין, אני לא מבקר מוזיקה אבל לזהות ביקורת מוזיקלית אני בהחלט יודע. ותרשה לי לומר, זה לא ביקורת מוזיקלית ובטח לא מקצועית. פשוט נראה כאילו אתה הולך סחור סחור ולא מגיע לנקודה. מה בעצם אתה אומר? שלא לרוחך שהיא משנה לשיר שלה סגנון למזרחי כי זה מה שהולך היום? אז שהיה לה לבריאות. אילנית וגלי עטרי נפלאות אבל למה להשוות, לא מכובד אחי. אתה מתיימר להיות כזה מקצועי, בתור צרכן מוזיקה פשוט חשבתי שאתה כזה, אבל אחרי הביקורת הזאת כבר לא בטוח. התאכזבתי. החלטי שעדיף לא להתייחס בכלל לביקורות שלכם פשוט להקשיב לשירים וכך לראות מה אני אוהב.

 6. יוסי, אני בת 60, לא צעירה בת 30 "מתבגרת בנשמתי" יש לי אי אילו שעות שמיעה של מוזיקה ישראלית.נכון שהביצוע הנוכחי ממש לא דומה לשירה "המסורתית" ששמענו עד כה מירדנה. האוסף החדש הוא משב רוח רענן ומשכר.העיבודים החדשים משתלבים לדעתי היטב עם מילים שלא נס ליחם.אני אישית הייתי מוותרת על כמה שירים,שכך או אחרת,פחות חביבים עלי והייתי משלבת לפחות שיר אחד שחסר לי: "בואי אימא" .
  מעבר לזה-שלשת הדיסקים.כולם וכל אחד לחוד נפלאים. כרגע הם מאד חדשים לשמיעה.אני עושה פסק זמן בין כל דיסק,אבל נהנית מכל רגע.איני יודעת למה התכוונו דבריך כשהזכרת את אילנית וגלי עטרי.אבל אשמח לראות אותן,בייחוד את אילנית,מחדשת את שיריה ומוסיפה חדשים .ירדנה,אילנית,גלי עטרי,שלומית אהרון ועוד הן נכס צאן ברזל של המוזיקה הישראלית לוואי והזמרות שלנו ירימו את הכפפה ויצאו בחידושים.אני מאד אשמח,ורבים איתי. ולירדנה היקרה, בפעם המליון-כל הכבוד ! יוספה מירושלים.

 7. מצחיק שהתגובות הלגלגניות שיש פה המגינות על יצירתה המופלאה של ירדנה ארזי מלפני 25 שנה הן של ילדים/נערות / בני 20 שהם עדיין בגיל הטיפשעשרה מנטלית. ולגבי ביקורת רצינית- השירים שירדני מוציאה נחמדים, נוסטלגיה של פופ שנות ה-80 , שלא היו מהמדהימות בכל הקשור למוסיקה השיראלית, אך לא היו שיא הנפילות, כמו שקורה היום. הרמיקסים שעשו לשירים הללו לא מורידים מההקלטה המקורית. אבל מיקצועית, הם ברמה של ילד מתלמד, לא של מוסיקאי של ממש. זה עדכני? בדיוק כמו שירדנה היפה עדכנית.

 8. אדון חרסונסקי, מתי תחדש אתה משהו בביקורות שלך? מתי תתאים את עצמך לתקופה? מזה למעלה מ 20 שנה אתה מחפש רק לבקר ולא תמיד (במילים עדינות) הביקורת שלך בונה. אולי זה הזמן להרים את הכפפה ותלמד מירדנה ארזי, זמרת כה מוכשרת שכל הזמן מתחדשת ומתקדמת הלאה, תלמד ממנה איך לעדכן את הביקורות שלך שיתאימו לרוח התקופה העכשיווית. הגיע הזמן שתתקדם. מקווה שתצליח.
  התגובות הראשונות שאני שומעת לסינגל החדש הזה של ירדנה פשוט מדהימות. מדובר בסינגל יוצא מן הכלל שתופס חזק מאוד. אז באמת מר חרסונסקי, לא תמיד צריך לכתוב ביקורת. לפעמים אין מה לכתוב כי הסינגל פשוט מושלם וזה בסדר. לא יפטרו אותך אם תפרגן לפעמים. תנסה פעם – זו הרגשה טובה תאמין לי. בהצלחה!

 9. כמה לא מפתיע
  כרגיל כשמדובר בירדנה ארזי אתה ממש מחפש סיבות לרדת על כל מה שהיא עושה. מקודם טענת שלא מצאת "עומק חדש" בסינגל הקודם "שוב בתמונה" – והרי זה רמיקס שהשירה המקורית נשמרה בו… כעת, במקום להתייחס עניינית לשיר עצמו, מנסה "לחשוף מניע נסתר" של ארזי לשינוי סגנון השיר תוך השתדלות מיותרת כל כך להישמע שנון, כמו "בועטת" בגרסה המקורית…" נו באמת, הגרסה המקורית כבודה במקומה מונח, אמירה כזאת לא רלוונטית ולא קשורה להנ"ל!
  ואם נניח ואתה צודק, ובאמת שינו את הסגנון למזרחי כי זה מה שהולך עכשיו, מה רע בזה? הרי קהל גדול אוהב סגנון כזה, אז מה הפואנטה שלך? ואם זה באמת יפתח את שערי נוקיה, האם זה רע? את זה הקהל יחליט.
  אז אם ביקורת אמיתית עניינית אין לך כאן, הייתי מציעה לך, מר' חרסונסקי, שתעשה טובה, גם לנו וגם לעצמך ונסה לצאת מהקיבעון המחשבתי שלך בכל מה שקשור לעבודות של ארזי, ואז אולי תקבל הארה – תראה שיש סיכוי שהעבודות של ירדנה ארזי מקצועיות, יפות, נפלאות והיא האחרונה שצריך לייחס לה כוונות כאלה ואחרות, הרי היא תמיד עשתה את מה שראתה לנכון ולא נסחפה עם הזרם המקובל. אין קשר לאילנית וגלי עטרי. מדובר כאן בירדנה ארזי, שאני בטוחה שאתה יודע היטב שהיא שרה מזרחי/ערבי (ועוד סגנונות ) עוד לפני שזה היה כל כך מקובל ופופולארי– יש לה אלבום שלם של שירים ערביים. זה לא חדש שהיא מגוונת ומחדשת. לדעתי זה נפלא.
  והנה הדעה האישית שלי על הסינגל: שיר יפה במקור, שינוי הסגנון נעשה כאן בחן רב, מבלי להכביד או להוריד מערכה של הלחן של המקור. מדליק ביותר.

  בקיצור אדון חרסונסקי, אם אין לך לכתוב משהו ענייני בנושא הנ"ל, עדיף שלא תכתוב בכלל, או שפשוט תאכל את ה

 10. יוסי חרסונסקי כתב ביקורת לא טובה על ירדנה ארזי ?הייתכן? יוסי חרסונסקי כתב ביקורת על ירדנה ארזי והזכיר בה את גלי עטרי ואילנית? הייתכן? חחח זה כבר נהיה מגוחך, אתה ממחזר את עצמך.

  תמיר צור עשה עבודה מדהימה ואין ספק שבאתי אליך גירסת 2011, הוא הלהיט הבא של הרדיו, על אפך ועל חמתך, מצטערת לאכזב אותך, אבל אם אתה אוהב את הטעם של הכובעים אז לך על זה

 11. יוסי שלי…ילד לא מוצלח במיוחד
  אנא הנח
  ירדנה…רמיקס משובח…בהצלחהחמסות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות